Dnes je streda, 07.december 2022, meniny má: Ambróz
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Mačací kráľ

september 16, 2020 - 14:00
Mačky sú najrozšírenejším domácim miláčikom na svete. Sú hravé a prítulné. A v rodinnej mačacej kávičkárni v Poprade aj milované a starostlivo ochraňované. Jej majiteľ Peter Lipták bez váhania tmavý oblek a prácu v banke vymenil za mačaciu kaviareň.
Foto: 

Hoci nás privítala so zamknutými dvermi, zvonček zafungoval ako sezam, otvor sa: Mačacie kráľovstvo v starom meštianskom dome sa predviedlo v plnej kráse. Privítalo nás príjemné domáce prostredie, vôňa čerstvo namletej kávy, chutné koláče, kompletná rodina Liptákovcov a štyri mačky. Jedna – s uhrančivými svetlomodrými očami, vyskočila rovno na blízky stôl. Bola to zvedavá a veľmi spoločenská Hera. 

Zahodil kariéru v banke 

Cesta k mačkám sa začala v banke, kde Peter Lipták pracoval desať rokov. Bankovníctvo môže pre niekoho znamenať prácu snov, otca dvoch malých detí však už nenapĺňalo: „Keď som si predstavil, že o dvadsať rokov sa to veľmi nezmení, budem v tej istej kancelárii, len možno na inom poste, stále v tom istom prostredí, tak to ma ubíjalo.“ Sympatického muža v banke držalo viacero prozaických dôvodov – žena na materskej dovolenke, malé deti i úvery na bývanie. „Bol to náš jediný príjem. Keď som si chcel zamestnanie udržať, snažil som sa mu venovať naplno, aj keď to znamenalo, že som prichádzal ráno na siedmu a večer o siedmej som odchádzal. Nechcel som vytvoriť dôvod, prečo by zamestnávateľ rozviazal so mnou pracovný pomer. Bankovníctvo je hodne o plnení cieľov, človek je stále pod nejakým tlakom. Vravel som si, že to zamestnanie nemôžem stratiť, ale bolo to deprimujúce,“ spomína muž, ktorý napokon celú bankovú kariéru hodil za hlavu. 

Prospešná materská dovolenka

Petrovu zmenu naštartovalo manželkine tehotenstvo. Spoločne sa dohodli, že na materskú dovolenku s tretím dieťaťom pôjde tentoraz on. Priznáva, že jeho „materská“ nebola celkom typicky ženská, pretože manželka ho odbremenila: „Manželka pracuje v škole, takže sa vracala domov okolo tretej. Prebrala štafetu, s radosťou sa o syna starala, išla kočíkovať, alebo bola s ním doma a ja som mal trošku voľného času.“ Spokojný otec, ktorý sa zbavil povinného obleku a stresu, začal počas materskej dovolenky vnímať nové veci. Uvedomil si, že v banke pribral dvadsať kíl a začal sa venovať aj sebe: „Získal som voľný čas, ktorý som venoval sebe. Chodil som plávať, behať, rozmýšľal som nad stravou, pretože som cítil, že nadváha je pre mňa problém. Kým som bol doma so synom, podarilo sa mi výrazne schudnúť a vypestovať si športové, pohybové návyky, na ktoré som v banke nemal veľa času. Získal som vzťah k pohybu a cítil som, že to, čo som spravil ja, by mohlo spraviť aj veľa iných ľudí a mohol by som im pomôcť,“ vracia sa k tomuto obdobiu Peter. 

Medzizastávka – kondičný tréner

Ďalším krokom na ceste za zmenou bol kurz kondičného trénera. Petra „naštartovala“ drobná, ale zaujímavá informácia: „Keď som sa dozvedel, že kurz môže absolvovať aj ten, kto nemá za sebou aktívnu športovú kariéru, povzbudilo ma to. To bol moment, prečo som sa na to prihlásil.“ Kurz v Banskej Bystrici absolvoval budúci tréner spočiatku len kvôli sebe, aby nadobudol odborné vedomosti. Po jeho ukončení však prišla ďalšia šťastná zhoda okolností. Sieť fitness centier rozširovala svoje pôsobenie, rozhodla sa otvoriť pobočku aj v Poprade a hľadala kondičných trénerov. Čerstvo vyškolený Peter neváhal a prihlásil sa: „Tým som definitívne zavŕšil prechod z banky cez starostlivosť o dieťa až na kondičného trénera. Nebolo to ťažké rozhodnutie. Z banky som už na materskú dovolenku odchádzal s tým, že sa do banky nevrátim. Finančníctvo ma neuspokojovalo, nedostával som spätnú väzbu. Napokon, akú spätnú väzbu môžete dostať od človeka, ktorého zadĺžite? Aj keď je to dobre platené povolanie, nedostávate pridanú hodnotu, ktorú môžete dostávať v iných povolaniach. Práve ako kondičný tréner som to dostával. Ľudia boli takí nadšení, že niečo sa deje, že sa im formuje postava alebo že sa cítia lepšie… Zažívali to čo ja.“

Ostrov pokoja a mačky 

Ako tréner pracoval Peter dva roky. Potom opäť prišla túžba po zmene – a po voľnosti. A tak Petrova cesta za slobodou pokračovala ďalej. Dnes ju opisuje takto: „V banke som sa cítil zviazaný, chýbala mi kreativita. Ako kondičný tréner som mal už hodne voľnú ruku, ale stále som bol pod niekým.“ Priznáva, že mal v sebe túžbu po slobode a po pokoji: „Keď som rozmýšľal, čo je s pokojom najviac späté, vždy mi prišla na rozum kaviareň, káva, čaj, čokoláda… Hudba, čo tam hrá, ľudia, ktorí sa rozprávajú.“ Prvý myšlienkam začal Peter postupne dávať tvár. S cieľom vytvoriť pokojný a príjemný priestor vzniklo občianske združenie Ostrov pokoja a nápad na mačaciu kaviareň: „Lebo mačky prinášajú pokoj. Sú výborné liečiteľky, znižujú stres, pomáhajú pri úzkosti, zlepšujú náladu. V zahraničí sú mačacie kaviarne pomerne bežné. Rozšírené sú hlavne v Japonsku, kde sú aj kaviarne s inými zvieratkami – sovami či ježkami,“ vysvetľuje predseda občianskeho združenia.

 

Zaujímavý nápad narazil hneď na začiatku. Slovenská legislatíva zvieratá v gastronomických zariadeniach neumožňuje a nesmú sa v nich voľne pohybovať. A tak v historickom dome na námestí vo Veľkej vznikol klub s mačkami. „Od návštevníkov peniaze nepýtame, u nás sa nestretnete s cenami. Keď k nám prídu hostia, dostanú pohostenie od klubu a ak sa im tu páči, tak je úplne na nich, či tu nechajú nejaký dobrovoľný príspevok. Výška príspevku je taktiež úplne na nich,“ vysvetľuje spokojný majiteľ klubu. Keď s týmto nápadom prišiel, ľudia si podľa neho ťukali na hlavu. Stojí si však za tým, že nadšenie a viera dokážu ľudí presvedčiť. Peter má skúsenosť, že svedomie často nedovolí ľuďom urobiť zlé veci: „Je pravda, že niekedy ho ľudia môžu potlačiť. Ale vojsť do malej rodinnej mačacej kaviarne, kde sa všetci na vás usmievajú, dajú vám kávu, bavíte sa spolu o mačkách, vaše deti tie mačky hladkajú a sú šťastné a potom odtiaľ odísť a vôbec ten klub nepodporiť, to už ozaj musí byť povaha, aby to niekto spravil. A takto to u nás funguje.“

Štyri hravé mačičky 

Návštevníkov klubu po zazvonení vítajú štyri mačacie slečny – teda, ak sa im chce. Často sú zaneprázdnené čistením kožúškov či leňošením na obľúbených miestach. Maznáčik Nastasia a temperamentná Hera s modrými očami sú z plemena Ragdoll, ktoré je využívané pri felinoterapii, liečbe mačkami. Čierna samotárska Mafia a občas tvrdohlavá pásikavá Donata patria medzi Britské krátkosrsté mačky. Ako vysvetľuje Peter, vyberali ich podľa plemena, „ale chceli sme tiež, aby každá mačka bola trochu iná, či už farbou, ale aj povahovo. Mačky majú známy pôvod, testy na infekčné choroby, platnú vakcináciu a pravidelne ich kontroluje veterinár. Klub je upravený tak, aby sa zvieratá v žiadnom prípade nedostali do priestorov, v ktorých sa pripravuje občerstvenie.“ O mačičky v rodinnej mačacej kávičkárni sa stará malý tím odborníkov, ktorí poradenstvo pre mačičky ponúkajú aj svojim zákazníkom. V Cat Café Club sa skrátka všetko točí okolo mačiek.    

Dnes sú Liptákovci spokojný a dobre zohratý tím: Peter s manželkou Andreou, tri deti a štyri mačky. A hoci na našom stretnutí kávu pripravila a priniesla manželka Andrejka, v kaviarni je len vo voľných chvíľach. „Manželka je stále v školstve. Toto nie je niečo, čo by uživilo celú rodinu. Sme radi, keď získame financie na náklady a uživíme mačky. Určite sa na tom nedá zbohatnúť,“ zdôrazňuje Peter a dodáva, že to nie je o peniazoch: „Keby chcel niekto takto podnikať a žiť z toho, nech to nikdy nerobí. To musí byť človek s nadšením, kto chce niečo iné ako peniaze.“ Manželka a dcéra Andrejka pomáhajú v nezvyčajnom klube ako dobrovoľníčky, len tak, pre radosť. „Manželka sama povie, že je tu rada a porozpráva sa s ľuďmi. Najlepšia na tom je spätná väzba. Aj úžasný čas strávený s mačkami. Dostávam to, čo som v banke nedostával,“ ukončil svoje rozprávanie Peter Lipták.  

 

- - Inzercia - -