Dnes je sobota, 31.október 2020, meniny má: Aurélia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave je výstava fotografií zo života v diktatúre dvoch miest

september 22, 2020 - 13:07
Od 17.9 - 4.10 je nainštalovaná výstava fotografií Juraja Bartoša z Bratislavy a Haralda Hauwalda z Berlína. Prvý spomínaný pán pracoval v minulosti aj pre týždenník Slovenka. Fotografie zachytávajú momenty zo života v diktatúre, ktorý si ešte mnohí z nás aj pamätajú. Ako náročné bolo zohnať mandarinky na vianoce? Pospomínajte si s nami.

    

Výstava zachytáva z jednej strany obdobie vianoc či bežného života obyvateľov nášho hlavného mesta v období komunistického diktátu. Poukazuje na vtedajšie módne kreácie pri ktorých nebolo veľa možností si vyberať, výrazy tvárí bežných obyvateľov, aj reálne situácie, ktorým občania čelili.

Eštebák ukázal prstom, aby som vypadol

Pohovor s eštebákmi skončil, posledná podmienka bola, aby som im podpísal mlčanlivosť. Posunuli mi papier na autogram: "Preboha, to nemôžete odo mňa žiadať., ja keď mám nejakú frajerku, moja manželka to vie prvá, ja som taká povaha, to vám nemôžem podpísať." Ostalo ticho. Eštebák ukázal prstom, aby som vypadol. Potom ma už na spoluprácu nelákali. 

Na druhej strane vidíme situáciu občanov v NDR pohľadom oka fotografa Haralda Hauswalda. Jeho fotografie vytvárajú pre nás obraz neskorej NDR. 

"V krajine klamároch sa pravda považuje za zlú chorobu alebo pochabosť."

Chodťe sa prejsť na naše krásne Hviezdoslavovo námestie, stojí to za to

- - Inzercia - -