Dnes je streda, 20.január 2021, meniny má: Dalibor
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Dua Lipa: Najpopulárnejšia speváčka súčasnosti?

september 28, 2020 - 07:00
Vraj všetko dobré už bolo vymyslené. Zjavne sa tým riadi aj krásna speváčka Dua Lipa (25), ktorá novou tvorbou evidentne kopíruje farebné osemdesiate roky.
Foto: 

Zapamätateľný hlas, albánsko-britské korene a exotický výzor, nespútané správanie. Talentovanú speváčku Dua Lipa skrátka nejde prehliadnuť. A teraz dvojnásobne, navliekla na seba klasické oblečenie aerobicových cvičiteliek a do hudby vniesla prvky, ktoré strednej generácii výrazne pripomínajú časy, kedy v hitparádach vyhrávali A-ha či Depeche Mode. Tanenčný hit Physical má retro nádych a s úderným refrénom je jasnou ódou na osemdesiate roky, avšak v oveľa sviežejšej modernej podobe. Speváčkin zámer urobiť akúsi modernú diskotékovú hymnu potvrdzuje aj videoklip, ktorý je síce gýčovito vyleštený, ale aj zábavný a návykový. A áno, nechýba telocvičňa, pestré farby a zvodné pohyby. Dua Lipa pritom nie je prvá, ktorá zalovila v týchto vodách. Svojho času sa v retro civičebnom kostýme pustila do tanca v klipe Hung Up aj slávna Madonna a švédsky dídžej Eric Prydz v pesničke Call On Me obsadil do klipu celé exipu austrálskych cvičiteliek na čele s nádhernou Deanne Berry.

Ušli z Kosova

Dua Lipa samozrejme  nie je žiadnym nováčikom, na scéne ju už registrujeme niekoľko rokov, ale fenomén jej úspechu je takisto vhodný na pripomenutie. Gény má mať po kom, jej otec  Dukagjin Lipa bol veľkou kosovskou rockovou hviezdou, v čase vypuknutia občianskej vojny v bývalej Juhoslávii však volil cestu záchrany svojej rodiny. Najprv musel z Prištiny odísť do Sarajeva, a keď sa začalo obliehanie mesta, odišiel do Londýna, kde sa narodila aj jeho úspešná dcéra. Tá napriek miestu narodenia nikdy nezabudne pripomenúť, kde má korene. Akonáhle pred časom získala Grammy, oslavovalo s ňou celé Kosovo a premiér Ramuš Haradinaj jej dokonca zablahoželal osobne. Jej instagramové konto je plné odkazov na Balkán. Jej otec v Prištine zorganizoval veľký hudobný festival, nezaváhala ani na chvíľu a prišla, aby sa stala hlavnou hviezdou. Publikum šalelo nielen z pesničiek, ale aj preto, lebo Dua Lipa sa medzi skladbami prihovárala obecenstvu plynulou albánčinou.

Nespokojná s menom

Nechýbalo veľa a Dua Lipa by sa do Kosova natrvalo vrátila. Keď mala jedenásť, dostal jej otec pracovnú ponuku práve do Prištiny. Lipa vtedy končila základnú školu a kým ostatní spolužiaci v Londýne išli na strednú, ona letela do Kosova. Mala, čo robiť, po albánsky jej to ešte príliš nešlo, spolužiaci sa na ňu pozerali s dešpektom. Teraz sa samozrejme fotkami s veľkou medzinárodnou hviezdou všade chvália. Našťastie v miestnych rádiách fičali Snoop Dogg a Method Man a tak mladá speváčka nestratila kontakt s modernou muzikou. Keď mala 14, presvedčila rodičov, aby sa vrátili do Londýna. Nechcela, aby stratila kontakt s anglicky hovoriacim prostredím a najmä, už vtedy sa začal prebúdzať jej spevácky talent. Po pár videách, ktoré popridávala na Youtube, ju začali oslovovať producenti. To už brigádovala ako vyhadzovačka v nočnom klube! A nad ránom chodila spať, aby mala popoludní oddýchnuté hlasivky a mohla nahrávať prvé demosnímky. Chvíľu rozmýšľala aj nad zmenou mena. Dua totiž po albánsky znamená láska, ale nie každému išlo toto meno vysloviť. V šou Jimmiho Fallona Dua Lipa prezradila, že vtedy túžila po tom najobyčajnejšom mene ako napríklad Sarah, alebo Chloe. Napokon to prestala riešiť a napokon sa jej meno stalo akousi poznávacou značkou. Ku všetkému pridala aj módny blog Dua Daily a po vydaní debutového albumu, ktorý sa presadil aj v Amerike, bola zrazu hviezdou prvej veľkosti.

Retro stále funguje

Dnes si Dua Lipa môže vyberať, do akého žánru sa pustí a aký imidž si zvolí. A rozhodla sa ísť cestou spomienkového sentimentu, v 80.rokoch minulého storočia sa totiž robila výborná hudba a aj imidž je nadčasový a vie sa vhodne zakomponovať aj do súčasného sveta. Dua Lipa tak zároveň podchytila do svojich radov novú fanúšikovskú generáciu, ktorou sú rodičia jej doterajších obdivovateľov. Decká sa nestíhajú čudovať, aké tanečné kreácie dokážu ich mamy pri pesničkách slávnej divy vystrúhať a v šoku zostanú aj vtedy, keď im mamy ukážu staré fotky, kde majú oblečené podobné veci, aké teraz Dua Lipa propaguje. Aj v hudbe aj v móde retro vždy dobre funguje. 

Dua Lipa a jej mega hit Physical:

Dua Lipa - Physical (Official Video)

- - Inzercia - -