Dnes je sobota, 16.január 2021, meniny má: Kristína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

(Ne)dokonale krásne celebrity a ich anomálie. Všimli ste si ich?

september 27, 2020 - 08:00
Rôznych zdravotných anomálií je na svete neuveriteľne veľa a nevyhýbajú sa ani známym osobnostiam. Niektoré sa snažia svoje problémy utajiť, iné na nich postavili kariéru a viaceré – a to je asi najdôležitejšie – o nich hovoria v rámci prevencie.
Foto: 

Vo veľkom zozname atypických ochorení a genetických či fyzických zvláštností, nájdeme samozrejme veľa známych mien. Herečka Halle Berry má napríklad jeden prst navyše. Táto anomália je veľmi vzácna, volá  sa polydaktýlia a ide o výsledok genetickej mutácie. S totožnou anomáliou sa narodila aj slávna Kate Hudson.  Americká herečka Megan Fox sa zas narodila s brachydaktýliou,  ktorá postihuje dĺžku prstov. Tie na nohách má jedna z najkrajších žien sveta malé, sploštené a so zakrpatenými nechtami. Špecifické končatiny má i Ashton Kutcher, ktorému medzi prstami na nohách narástli akési plávacie blany. Táto deformácia sa volá syndaktýlia a Ashton ju vôbec neskrýva. V jednej televíznej šou sa dokonca vyzul a celému svetu ukázal túto nedokonalosť. Topmodelka Karolína Kurková sa okrem krásy preslávila i tým, že nemá pupok. Najprv si všetci mysleli, že jej zmizol kvôli úprave fotiek, ona ho ale skutočne nemá! Speváčka Kesha mala niečo navyše, narodila sa s chvostíkom! Meral takmer jeden centimeter a napokon musel byť odstránený operatívne. Jej spevácka kolegyňa Lilly Allen má tri bradavky. Počas jednej televíznej šou sa opila a moderátorovi bez ostych svoju anomáliu ukázala s poznámkou, že aj tretia bradavka pri dotyku stvrdne.

Choroba poznačila aj kultové osobnosti

Na záver sme si nechali dve hviezdy, ktoré už medzi nami nie sú, ale zriedkavé ochorenia ovplyvnili ich životy i kariéru. Výtvarník Andy Warhol prenikol k umeniu tiež vďaka zriedkavej chorobe, ktorá ho zasiahla vo veku ôsmich rokov. Andy ako dieťa nebol dobre živený, mal slabú imunitu a dostal streptokokovú infekciu. Jeho telo sa s ňou snažilo vysporiadať, no prerástla až do neurologickej diagnózy. Jej názov je Sydenhamov syndróm, ľudovo prezývaný tiež tanec svätého Víta. Andy totiž zažíval mimovoľné zášklby končatín a svalov tváre, boleli ho oči a zostal svetloplachý. Jeho umelecké vlohy to však neovplyvnilo. Kreslil naozaj fantasticky.

A herečka Elizabeth Taylor? Tá sa narodila s distichiou, genetickou anomáliou, pri ktorej človek má dva rady mihalníc za sebou. Patrične to i využila! Jej pohľad patril k najkrajším v histórii kinematografie. Horšie to však bolo s jej skoliózou, ktorá krásku na konci života usadila na invalidný vozík. Áno, choroby si nevyberajú, a už tobôž nie podľa počtu Oscarov.

- - Inzercia - -