Dnes je nedeľa, 05.december 2021, meniny má: Oto
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako ovplyvňuje koronavírus turizmus v Tatrách? Rozprávali sme sa s majiteľom siete penziónov

september 29, 2020 - 13:00
Dušan Dajca je majiteľom viacerých penziónov v celej oblasti Vysokých Tatier a nás zaujímalo ako si poradil s Covidom - 19. Bolo očakávané leto záchranou pre jarný výpadok turistov alebo nie? Aj o tom či a ako je nápomocný štát sa dozviete v našom rozhovore.
Foto: 

Ako ovplyvnil koronavírus turistickú sezónu v Tatrách od marca doteraz?

Situácia okolo COVIDu-19 nás zastihla tesne pred koncom sezóny. Stratili sme pár týždňov zimnej sezóny a hlavne Veľkú noc. Tento výpadok však nebol až taký významný ako nasledujúce mesiace. Do polovice júna sme boli úplne zatvorení, personál bol z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa doma a výpadok príjmov bol 100%-ný. Minuli sme skoro všetky finančné rezervy. Naštastie sa začiatkom letnej sezóny začala situacia stabilizovať a na leto sa nemôžeme sťažovat.

Naplnilo leto vaše očakávania a vynahradilo obdobie od marca do leta?

Tým, že podnikáme hlavne na Štrbskom Plese, letná sezóna je pre nás z hľadiska roku najpodstatnejsia. Sme radi, že sa nám ju, aj napriek pretrvávajúcim obmedzeniam podarilo absolovat približne rovnako ako po minulé roky. Sme vďační našim hosťom, že ich dodržiavanie nadštandardných hygienických pravidiel neodradilo od pobytu v Tatrách. Faktom ale je, ze letná sezóna nám kvoli súčasnému negatívnemu vývoju pandemie skončila o niekoľko týždňov skôr ako po iné roky. Bežne sme mali dostatok hostí až do začiatku novembra. Tento rok nam hostia, ktorí sa tešili na jesenné Tatry v drvivej vacsine pobyty zrušili. Myslím si, že nám to bude veľmi chýbať.

Ako to vyzerá s vyťaženosťou penziónu v súčasnosti?

V súčasnosti fungujeme vo výrazne zredukovanom režime. Hostí mame len sporadicky a stav sa paralelne s vývojom pandemie zhoršuje. Pripravujeme sa na situáciu, keď budeme musiet zrejme zase dočasne naše prevádzky zatvoriť.

Akú úlohu pomoci zohral v ubytovacích službách štát? Existuje efektívna forma pomoci smerom k majiteľom ubyt. kapacít?

Snažíme sa chápať, že situácia, v ktorej sme sa tento rok všetci ocitli je nečakaná, neprijemna a vývoj neistý. Kroky štátnych inštitúcií voči nám boli aj pre nás na začiatku dosť nejasné a komplikované, asi ako všetko nové. Postupne a relatívne rýchlo sme našli správnu cestu a potom to už išlo naozaj rýchlo, za čo sme vďační. Ak podnikateľ dodrží nastavené pravidlá, dostane sa k finančnej pomoci naozaj promptne. Tá určite nepokryje všetky straty ale pre nás bola významnou pomocou. My sme využili prostriedky na udržanie zamestnanosti, čiže štát nám preplácal časť mzdových nákladov. Verím, že podnikatelia, ktorí podnikajú v prenajatých priestoroch, majú vysoké náklady na energie, pracovníkov na dohody, atď. musia mať veľké problémy svoje podniky udržať. Momentálne so znepokojením sledujeme rapídne zhoršenie stavu pandémie u nás a obávame sa, že ani dnes fungujúci systém pomoci nám stačit nebude. Snažíme sa byť optimistickí, ale dôvodov na optimizmus denne ubúda.

Aké opatrenia ste museli v penzióne zaviesť v súvislosti s covidom?

Snažili sme sa aplikovať všetky odporúčania, o ktorých sme sa z rôznych zdrojov dozvedeli. Na začiatku sme fungovali bez stravy, následne sme robili raňajky osobitne pre každého hosťa, v sezóne sme uz fungovali z hľadiska služieb bez obmedzení. Samozrejme, že sú u nás povinné ruška, dezinfekcia je k dispozícii na každom kroku, kúpili sme ozónový generátor a ním dezinfikujeme izby a spoločné priestory tak často ako sa len dá. Tešíme sa, že sme v Tatrách, aj napriek dost veľkej koncentrácii turistov počas leta nezaznamenali žiadny prípad nákazy hosťa.

Pocítili korona krízu aj vaši zamestnanci? Ak áno, akým spôsobom?

Áno pocítili, tak ako my všetci. Skoro tri mesiace (marec-jún) ,nemohli pracovať a dostávali len časť mzdy. Naštastie to netrvalo až tak dlho a po návrate do práce veľmi rýchlo začali pracovať ako predtým. Dnes je situácia horšia. Scenár sa opakuje, neistota rastie a s ňou aj nervozita. Snažíme sa zamestnancov udržať, ale ak toto obdobie bude trvat príliš dlho, aj napriek veľkej snahe to nebudeme schopní urobiť.

shutterstock_1622990287.jpg

Foto: 
shutterstock

- - Inzercia - -