Dnes je utorok, 24.máj 2022, meniny má: Ela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

AKTUÁLNE: Boj s koronavírusom. Toto sú najnovšie opatrenia!

september 28, 2020 - 20:00
Ústredný krízový štáb opäť prijal nové opatrenia v boji s koronavírusom. Sprísnené nariadenia budú platiť od 1. októbra.
Foto: 

Ústredný krízový štáb opäť prijal opatrenia pre prevádzky verejného stravovania aj obchody. Ako uviedol predseda vlády Igor Matovič, sprísnené opatrenia budú platiť od 1. októbra. Všetky opatrenia majú platiť do odvolania, respektíve dovtedy, kým sa na Slovensku nezlomí krivka vývoja pozitívnych prípadov z rastúcej na klesajúcu.

Pre prevádzky verejného stravovania bude platiť otváracia doba od 6:00 do 22:00. V prípade rozvozu stravy a nápojov a predaja cez okienko je povolená otváracia doba nonstop. Premiér vyzval občanov, aby mali v prevádzkach verejného stravovania rúško z tváre dole iba počas jedenia a pitia. Otvorené budú môcť byť len prevádzky, kde budú zákazníci sedieť.

V prípade obchodov a obchodných domov bude obmedzený počet zákazníkov na prevádzku, a to 10 metrov štvorcových na zákazníka. Predseda vlády zároveň odporúča dodržiavať dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi a zabezpečiť ho najmä v radoch pri pokladni. Samozrejmosťou má byť takisto hygiena rúk pri vstupe. Zamestnanec obchodu a obchodného domu bude musieť pri vstupe kontrolovať dodržiavanie týchto opatrení. Pri obchodoch má byť zároveň limitovaný počet košíkov.

Dôležitá streda

Vláda Slovenskej republiky bude na stredajšom rokovaní rozhodovať o vyhlásení núdzového stavu. Povedal to predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej besede, na ktorej informoval o výsledkoch rokovania Ústredného krízového štábu.

Rúška budú povinné v interiéri, ich nosenie pri športových aktivitách v interiéri Ústredný krízový štáb „dôrazne odporúča“. V exteriéri bude od 1. októbra povinné nosiť rúška, ak sú ľudia, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, vzdialení na menej ako dva metre.

„Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav," vysvetlil Matovič. Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

Ústredný krízový štáb zakázal aj hromadné podujatia. Výnimku majú sobáše, pohreby, krsty a zasadnutia orgánov verejnej moci. „Rodinné oslavy nevieme zakázať, ale keďže je situácia naozaj vážna, odporúčame, aby sa neorganizovali,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané.

Slovensko nebude na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom sprísňovať režim, ostávajú medzi menej rizikovými krajinami. Podľa Mikasa majú totiž obe krajiny v súvislosti s pandémiou porovnateľné problémy ako Slovensko.

V prípade nosenia rúšok v školách, žiaci druhého stupňa základných škôl budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané.

- - Inzercia - -