Dnes je sobota, 29.január 2022, meniny má: Gašpar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tip redakcie na výlet: Stredoveké mesto hneď za hranicami

október 08, 2020 - 08:00
Stredoveké mestečko Hainburg an der Donau určite stojí za návštevu. Z centra nášho hlavného mesta ste v ňom za dvadsať minút a ponúka veľké množstvo možností na oddych, cestu za históriou, kulinárske zážitky aj športové vyžitie.
Foto: 

Samotný názov mesta naznačuje, že leží na Dunaji. Nad mestom sa týčia kopce Braunsberg, Hexenberg a Schlossberg. Mestský múr je miestami až 12 m vysoký a až 2,2 m hrubý. Hradby uchovávajú tri mestské brány – Viedenskú, Maďarskú a Rybársku (Wienertor, Ungarntor a Fischertor) a 15 veží.

Veľa návštevníkov zo Slovenska odbije návštevu Hainburgu iba v obchodoch, čo je určite veľká škoda. Kúsok od nákupného centra Galleria Danubia sa nachádza krásna relaxačná oblasť pri Dunaji, zrúcanina dvoch hradov, golfové ihrisko, reštaurácie priamo na brehu Dunaja a cyklotrasa smerujúca až do Viedne. V letných mesiacoch je možné sa ovlažiť v Dunaji a známe je aj miestne kúpalisko priamo pod Braunsbergom. 

Mestečko ponúka aj aktivity pre deti, napríklad lezeckú stenu nachádzajúcu sa priamo pri Dunaji a dve veľké detské ihriská. Jedno nájdete pod lesom, hneď pri vstupe do mestečka naľavo za nemocnicou, je z neho krásny výhľad a druhé sa nachádza pri Dunaji, pri známej reštaurácií Donau Cafe. Nedajte sa zmýliť názvom Cafe, v Rakúsku sa pod tým zväčša skrýva reštaurácia. Detských návštevníkov nedávno potešilo aj otvorenie Motorik parku, nachádza sa kúsok od hlavného parkoviska pri Dunaji. Ide o drevené konštrukcie, ktoré majú deti preliezať a cvičia si tak motoriku. Pre rodičov sú tam pripravené lehátka na oddych.

Do Hainburgu sa dostanete autom alebo autobusom spoločnosti Slovak lines premávajúcimi z Mlynských Nív alebo spod mosta SNP. Lístok stojí 2, 50 Eur priamo u šoféra alevo sa dá kúpiť za 2 eurá cez aplikáciu Slovak lines. Parkovanie v mestečku je bezproblémové, na námestí a v jeho bezprostrednom okolí je cez pracovné dni spoplatnené sumou 0,50 centov/hodina. Vlak zo Slovenska do Hainburgu nepremáva. Jediná možnosť je ísť na opačnú stranu - do Viedne a to cca každú hodinu. Spiatočný ístok stojí cca 24 eur.

Milovníci športu si prídu na svoje množstvom prechádzkových trás, krásneho lesa všade navôkol a vyznačenej cyklotrasy. Výlet na Schlossberg (hradný kopec) je príjemnou túrou, nič náročné aj pre deti. Vedú tam dokonca tri cesty, jedna strmá asfaltová cesta priamo na hrad, druhá po obvode hradu a tretia zo strany nákupného centra. 

Jedna z možností výstupu na Schlossberg. Strmá priamo hore.

Odmenou za výstup vám bude takýto krásny obraz:

Hranice sú zatiaľ bez problémov priechodné, tak zbaľte rodinu a šup na výlet

- - Inzercia - -