Dnes je štvrtok, 22.október 2020, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Veľká časť nových prípadov sa pred opatreniami zúčastňovali svadieb či osláv

október 08, 2020 - 14:38
Veľká časť nových potvrdených prípadov COVID-19 sú opäť dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa zväčša ešte pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali svadobných hostín, rodinných osláv či iných spoločenských podujatí. V reakcii na rekordný prírastok potvrdeným prípadov to uviedol hlavný hygienik SR Jána Mikas.

"Ochorenie COVID-19 sa v ostatných dňoch objavuje aj v športových kluboch, umeleckých súboroch, školách, pracoviskách, ale aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadeniach," informuje hlavný hygienik.

Na počet nových potvrdených prípadov COVID-19 ešte podľa Mikasa nemali vplyv prísnejšie nastavené protiepidemické opatrenia od októbra. "Predpokladáme, že ich efekt sa prejaví dva až tri týždne po ich zavedení. Aby začala krivka chorobnosti klesať, je dôležité opatrenia rešpektovať. Chápeme, že ľudia sú už pandémie unavení a chcú žiť tak, ako predtým. Nehľadajme však, prosím, cesty, ako opatrenia obísť, riziko šírenia nákazy takto neznížime," odkazuje hlavný hygienik.

Stále častejšie sa pritom podľa neho stretávajú s nedodržiavaním alebo obchádzaním opatrení. Početné svadobné hostiny si po sprísnení pravidiel začali napríklad niektorí organizovať v prihraničných oblastiach Maďarska a Poľska.

Rovnako sa hromadia prípady, kedy sa COVID-19 potvrdil u ľudí, ktorí napriek klinickým príznakom navštevovali pracoviská, školy či verejné priestranstvá a nákazu takto rozšírili ďalej. "Preto opäť vyzývame ľudí, aby v prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia COVID-19 nešli do práce a nenavštevovali verejné miesta. Izolujte sa od ostatných a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a informujte ho o svojom zdravotnom stave. Lekár následne určí postup diagnostiky ochorenia a liečby," apeluje Mikas.

Nastavenými opatreniami podľa neho nechcú nikoho obmedzovať, ale chrániť zdravie občanov v čase, keď pribúdajú ťažké priebehy tohto ochorenia. "Našou úlohou je nastavenými opatreniami zabezpečiť, aby sme mali čo najmenej takýchto prípadov a aby sme v čo najväčšej možnej miere zabránili úmrtiam. Akokoľvek prísne opatrenia sa minú účinku, ak ich nebudeme dodržiavať," konštatuje hlavný hygienik.

Obchádzaním pravidiel sa podľa neho zvyšuje riziko šírenia nákazy a vzniku nekontrolovateľného komunitného šírenia COVID-19. Zároveň opätovne pripomína dodržiavanie jednoduchých zásad, a to nosenie správne nasadeného rúška, dodržiavanie dostatočného odstupu a časté umývanie a dezinfekciu rúk.

- - Inzercia - -