Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Reumatici si aj počas Covid pandémie pripomínajú Svetový deň reumatizmu

október 12, 2020 - 15:20
Reuma patrí medzi najbolestivejšie chronické ochorenia. Spúšťačom môže byť nevyležané prechladnutie či infekcia dýchacích a močových ciest. Trikrát častejšie postihuje ženy ako mužov a môže sa objaviť aj u detí. Tohtoročný Svetový deň reumatizmu je pre Ligu proti reumatizmu (LPR) na Slovensku mimoriadne výnimočný. Pacientom s reumatickými ochoreniami pomáha LPR už 30 rokov a zároveň prvýkrát čelí celosvetovému problému pandémie Covid 19, ktorá sa stala súčasťou informačnej kampane.
Foto: 

Predsedníčka Ligy proti reumatizmu Jana Dobšovičová Černáková :

„Osvetou podporujeme informovanosť širokej verejnosti o reumatických ochoreniach, ako sa majú správať k chronickým pacientom, a tým prispievať k zvýšenej ochrane a bezpečnosti pacientov s reumatickými ochoreniami. Pripravujeme množstvo aktivít a podujatí, kde chceme reagovať aj na aktuálne témy a životné podmienky reumatikov, ktoré ovplyvnil koronavírus. Budeme sa venovať osvete, ako zvládnuť obmedzenia a pravidlá koronakarantény, liečbu RO v čase pandémie, ale nevynecháme ani stále dôležité témy o včasnej diagnostike a liečbe reumatických ochorení. Práve v tom vidíme najväčší zmysel a prevenciu nezvratných poškodení zdravia. Nedostatočne informovaný a neliečený pacient môže byť neskôr odkázaný na zvýšenú zdravotnú a sociálnu starostlivosť

Ciele tohtoročnej kampane Svetového dňa reumatizmu 2020 :

● Zdôrazniť dôležitosť zavádzania digitálnych riešení, vrátane telemedicíny, ktoré zvyšujú kvalitu života ľudí s RO aj v súvislosti na aktuálnu situáciu s pandémiu koronavírusu.

● Predchádzať sociálnej exklúzii ľudí s reumatickými ochoreniami (RO). Zvyšovať sociálne zručnosti a kompetencie pacientov. Zdôrazniť význam pracovného uplatnenia ľudí s RO na ich kvalitu života.

● Podporovať zodpovednosť jednotlivca za vlastné zdravie. Motivovať pacientov k zlepšeniu vlastnej kondície a zodpovednosti za svoje zdravie s prihliadnutím na nové možnosti od teórie k praxi.

- - Inzercia - -