Dnes je štvrtok, 26.máj 2022, meniny má: Dušan
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako si v dospelosti upevňovať vzťah s rodičmi?

október 15, 2020 - 08:00
Vzťah s rodičmi sa pokladá za najzásadnejší vzťah, ktorý vo svojom živote máme. Formuje nás na vedomej, aj nevedomej úrovni a ovplyvňuje naše partnerské, priateľské, aj profesné vzťahy. Ako sa dá vylepšovať a čo všetko môžeme spraviť preto, aby bol pekný a funčný?
Foto: 

Pociťujte vďačnosť

A malo by vám to ísť prirodzene. Pretože vďaka nim ste na svete a nech to znie akokoľvek ako fráza, bez nich by ste tu neboli. Treba si to uvedomiť najmä vo chvíľach, keď vás ovláda hnev a najradšej by ste ho všetok na nich vypustili. Ovládnite sa, aby ste to neskôr neľutovali.

Akceptujte ich

Akceptácia znamená, že nemusíte súhlasiť so všetkým, čo v živote robia, ale jednoducho to príjmate a "nekecáte im do toho". Ani im sa nemusí páčiť všetko, čo robíte vy, ale cesta vzájomného prijatia je dôležitá. Samozrejme, že im chcete to najlepšie, veď aj oni vám, ale to nemá nič spoločné s tým, že im nekibicujete do ich počinov. Sú to dospelí ľudia.

Odpustite im

Odpustenie je zázračná vec, ak je myslené úprimne a zo srdca. Je to čarovný počin na zbavenie sa negatívnych emócií a v prípade vzťahu s rodičmi nesmierne dôležitý. Je prirodzené, že pociťujete hnev, keď váš otec opustil mamu, mnoho podobných frustrujúcich "zážitkov" má každý z nás, ale na to, aby ste sa vo svojom živote pohli ďalej, potrebujete to vyčistiť. Úprimne, samy v sebe, v rozhovore s rodičom, v snahe pochopiť ho najviac, ako to len ide. Zmena pri odpustení je vždy smerom k lepšiemu.

Nepreberajte za rodičov zodpovednosť

Niekedy sa stáva, že starnúci rodičia sa pred svojimi deťmi dávaju do role obete, aj keď to nie je úplne nutné. Túto pozíciu navodzujú umelo, aby si vynútili ich pozornosť. Treba si teda všimnúť či majú rodičia všetko, čo potrebujú a jasne im stanoviť hranice. V prípade, ak samozrejme nepotrebujú akútnu zdravotnú starostlivosť. 

Naozaj robili, čo mohli

Každý z nás robí chyby, preto je aj život potom farebný a naši rodičia ich robili tiež. Vychovávali vás tak, ako v danej chvíli najlepšie vedeli a vyčítať im do konca života niečo, nemá žiaden význam. Ubližujete najviac samy sebe. Pomôže vám fakt, že nič z toho, čo máte pocit, že vám ublížilo, nemuseli robiť zámerne. V dobe spred pár desiatok rokov nebolo toľko informácií, ako máme dnes a žilo sa diametrálne odlišne. Robili to tak, ako to považovali za najsprávnejšie. Opäť tu platí rada pochopenia a porozumenia. To padne každému vhod. Deťom aj rodičom, v akomkoľvek veku.

- - Inzercia - -