3 tipy na lepší spánok
V dnešnej uponáhľanej dobe si však čoraz viac ľudí nedokáže nájsť dostatok času na zdraviu prospešný spánok alebo im to stres a nervové vypätie nedovolí. Keď však dlhodobo spávate menej ako sedem hodín, tak sa u vás môže začať prejavovať zmena kognitívnych schopností, ktorá spôsobuje ťažkosti pri rozhodovaní, sústredení, náhle zvraty emócii a správania, na podnety reagujete stresujúco, aj keby ste ich bežne zvládli s pokojom. Nedostatok spánku tiež zvyšuje riziko chorôb srdca, obličiek, cukrovky, obezity a ochorení mozgu.
Niekedy si však do postele aj ľahnete včas, ale bdiete ešte niekoľko hodín? To, že sa nasilu snažíte zaspať, váš mozog drží v bdelom stave. Postupom času začínate byť v strese z toho, že ráno budete zasa nevyspatí a nezaspíte už vôbec. Ako z tohto celého von?
1. Dôležitá je pravidelnosť
Vaše telo by malo mať určitý režim. Vstávajte a choďte spať vždy v tú istú hodinu. Ak máte problém so zaspávaním, nikdy nespite cez deň, ani len na pár minút. Taktiež nepite nápoje obsahujúce kofeín po štvrtej hodine poobede.
2. Alkohol
V spoločnosti sa často traduje mýtus, že po pár pohároch alkoholu zaspíte rýchlejšie a váš spánok je lepší. Z krátkodobého hľadiska možno áno, ale z dlhodobého, práve alkohol často krát zapríčiňuje poruchy spánku.
3. Vypnite mozog
Niektorí síce majú dar, že aj po stresujúcom a hektickom dni ľahnú do postele a hneď zaspia, ale nám ostatným nevedia ani v posteli prestať prúdiť myšlienky z celého dňa. Hodinu pred tým, ako si pôjdete ľahnúť už nedvíhajte telefón, neodpovedajte na správy a pokúste sa nemyslieť a nestresovať sa. Uvarte si čaj z rumančeka, levandule alebo medovky a čítajte knižku, časopis, žehlite alebo robte nejakú inú monotónnu činnosť, ktorá vám upokojí myseľ.
Komentáre