Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

3 tipy na lepší spánok

október 18, 2020 - 14:00
Ak máte viac ako osemnásť rokov, mali by ste spať sedem až osem hodín denne. Prečo? Pretože práve počas spánku sa v mozgu tvoria nové neurálne cesty, spomaľuje sa dýchanie a klesá krvný tlak, vaše spomienky a poznatky sa ukladajú z krátkodobej pamäte do dlhodobej, svaly sú v stave relaxácie a zabezpečujú sa v nich opravy a rast tkaniva. Taktiež sa obnovuje hormonálna rovnováha.
Foto: 

V dnešnej uponáhľanej dobe si však čoraz viac ľudí nedokáže nájsť dostatok času na zdraviu prospešný spánok alebo im to stres a nervové vypätie nedovolí. Keď však dlhodobo spávate menej ako sedem hodín, tak sa u vás môže začať prejavovať zmena kognitívnych schopností, ktorá spôsobuje ťažkosti pri rozhodovaní, sústredení, náhle zvraty emócii a správania, na podnety reagujete stresujúco, aj keby ste ich bežne zvládli s pokojom. Nedostatok spánku tiež zvyšuje riziko chorôb srdca, obličiek, cukrovky, obezity a ochorení mozgu. 

Niekedy si však do postele aj ľahnete včas, ale bdiete ešte niekoľko hodín? To, že sa nasilu snažíte zaspať, váš mozog drží v bdelom stave. Postupom času začínate byť v strese z toho, že ráno budete zasa nevyspatí a nezaspíte už vôbec. Ako z tohto celého von? 

1. Dôležitá je pravidelnosť 

Vaše telo by malo mať určitý režim. Vstávajte a choďte spať vždy v tú istú hodinu. Ak máte problém so zaspávaním, nikdy nespite cez deň, ani len na pár minút. Taktiež nepite nápoje obsahujúce kofeín po štvrtej hodine poobede. 

2. Alkohol 

V spoločnosti sa často traduje mýtus, že po pár pohároch alkoholu zaspíte rýchlejšie a váš spánok je lepší. Z krátkodobého hľadiska možno áno, ale z dlhodobého, práve alkohol často krát zapríčiňuje poruchy spánku. 

3. Vypnite mozog

Niektorí síce majú dar, že aj po stresujúcom a hektickom dni ľahnú do postele a hneď zaspia, ale nám ostatným nevedia ani v posteli prestať prúdiť myšlienky z celého dňa. Hodinu pred tým, ako si pôjdete ľahnúť už nedvíhajte telefón, neodpovedajte na správy a pokúste sa  nemyslieť a nestresovať sa. Uvarte si čaj z rumančeka, levandule alebo medovky a čítajte knižku, časopis, žehlite alebo robte nejakú inú monotónnu činnosť, ktorá vám upokojí myseľ.  

- - Inzercia - -