Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

PREZIDENTKA: Príprava na celoplošné testovanie je detailná, OS SR potvrdili podľa hlavy štátu svoj vysoký kredit

október 20, 2020 - 17:03
Prezidentka SR Zuzana Čaputová zdôraznila, že testovanie by malo byť dobrovoľné, a teda neprítomnosť na testoch by nemala byť sankcionovaná.
Foto: 

Príprava na celoplošné testovanie je detailná a Ozborojené sily SR (OS SR) tak potvrdili svoj vysoký kredit aj v rámci organizovania tejto akcie. Uviedla to na tlačovej konferencii prezidentka SR Zuzana Čaputová po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.

Ako dodala, stojí si za tým, že testovanie by malo byť dobrovoľné, a teda neprítomnosť na testoch by nemala byť sankcionovaná. OS SR nie sú podľa nej jediné, ktoré zabezpečujú úspešnosť akcie, sú nimi aj samosprávy. Dôležitým bodom je pre hlavu štátu aj stav slovenského zdravotníctva. V tejto súvislosti uviedla, že „má slovo“ ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), že akcia neohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach.

V súvislosti s testovaním, ktoré sa počas blížiaceho sa víkendu uskutoční v najrizikovejších okresoch, Čaputová zdôraznila, že pôjde o dôležitý ukazovateľ toho, ako je Slovensko celkovo schopné zabezpečiť celoplošné testovanie. Podľa hlavy štátu môže byť takéto testovanie pre Slovensko prínosom, ak sa ním neohrozí zdravotná starostlivosť.

Príležitosť dať sa testovať by mali podľa prezidentky využiť predovšetkým tí, ktorí sa necítia dobre, majú príznaky alebo ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s mnohými inými či majú rizikové povolanie.

Prezidentka aj dnes vyjadrila nespokojnosť s tým, že nebola vopred informovaná o celoplošnom testovaní. „Nepovažujem za správne, ak najvyšší ústavný činiteľ a hlavná veliteľka OS SR nie je vopred informovaná o pripravovanej akcii, obzvlášť, ak je informovaná výkonná moc, respektíve premiérka inej krajiny,“ skonštatovala.

Informácie, ktorými prezidentka momentálne disponuje, znamenajú znamenajú podľa nej, že prípadné hrozby celej akcie si kompetentní uvedomujú a snažia sa ich manažovať. „Nie na všetky otázky ohľadom možných hrozieb, respektíve zabezpečenia a eliminovania hrozieb, už existujú odpovede. Jedna z tých pozitívnych, ktorú som dnes dostala, bolo, že nebude ohrozený personál v nemocniciach,“ uzavrela prezidentka.

Vláda na mimoriadnom rokovaní v nedeľu 18. októbra schválila návrh na celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus. Hlavná časť testovania sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra. Pilotné testovanie bude 23. až 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Testovať sa bude antigénovými testami, štát ich objednal približne 13 miliónov. Zatiaľ nie je jasné, či testovanie bude povinné alebo dobrovoľné.

- - Inzercia - -