Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Aktivity s koňmi ako účinná intervencia v oblasti duševného zdravia

október 29, 2020 - 07:00
O duševnom zdraví hovoríme čoraz častejšie a má to nepochybne veľký význam. Nielen telo, ale aj duša si zaslúži pozornosť, pretože ide o dve navzájom prepojené nádoby. Pomôcť zorientovať sa v často náročných emocionálnych situáciách, nám môžu poskytnúť aj kone.
Foto: 

Viaceré štúdie poukazujú na pozitívnu súvislosť medzi duševným zdravím a interakciou človeka s koňom, ktorá nám môže pomôcť s úzkosťou, depresiou, poruchami správania, závislosťou, traumou, aj pri poruchách autistického spektra či iných ťažkostiach.

img_9540.jpg

Foto: 
Združenie Horses Heal

To, ako interagujeme s koňom, nám poskytne informácie o tom, ako spolupôsobíme s ostatnými. Bezprostredným reagovaním na naše emocionálne rozpoloženie nám kone nastavujú zrkadlo, ktoré môže dopomôcť k sebauvedomeniu,  pomenovaniu a aj spracovaniu vlastných emócií,“ ozrejmuje Jana Janičová, psychologička zo združenia Horses Heal a zároveň dodáva: „Využívame rôzne aktivity na zblíženie koňa a človeka, nie je to jazdenie“.

img_0145.jpg

Foto: 
Združenie Horses Heal

Workshopy pre deti sú zamerané na zlepšenia v oblasti sociálno-emocionálnych kompetencií, podporu pozitívnych emócií aj sebaúcty.

Bolo úžasné sledovať, ako sa po prvotnej tréme a strachu z kontaktu s inými syn dokázal sústredene a uvoľnene zapojiť do aktivít. Veľmi sa nám tu páčilo“, povedala mamička 9- ročného Miška. 

Dcérka prežila traumu, ktorá poznačila nielen ju, ale celú našu rodinu. Ďakujeme za to, že sme opäť videli úsmev na jej tvári,“ pridala pani Eva.

Je to úžasné a pozoruhodné, aký blahodarný účinok táto intervencia má. Vidíme na deťoch aj rodičoch, že to zanecháva veľké stopy“, dodáva dobrovoľníčka združenia Adriana.

img_9308.jpg

Foto: 
Združenie Horses Heal

  „Riadime sa heslom Viac pre deti...každý deň! A práve to si v čase, keď celosvetovo čelíme pandémii ochorenia Covid – 19, uvedomujeme viac ako kedykoľvek predtým. Pevne nerím, že sa situácia zlepší a budeme môcť opäť pokračovať v podpore duševného zdravia detí a mládeže. Našim dlhodobým cieľom je, aby sme deti podporili v zmysluplnom využívaní voľného času a zároveň poukázali dôležitosť pozitívnemu vzťahu k prírode, k iným aj k samému sebe. Zážitkovú formu intervencie v asistencii s koňmi vnímame ako výborný a efektívny prostriedok komunikácie s deťmi. Pre nás je to istý prejav ľudskosti“, povedala Nikoleta Bobeničová, Marketing Manager PEPCO SK/CZ.

Združenie Horses Heal organizuje stretnutia na podporu duševného zdravia detí aj dospelých. Viac informácií na www.horsesheal.sk.

- - Inzercia - -