Dnes je piatok, 27.november 2020, meniny má: Milan
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Fotografka Petra Ficová: Zaujímalo by ma, ako sa dajú zvládnuť 4 deti

október 29, 2020 - 15:07
Fotografka Petra Ficová nám prezradila, aké to je byť mamou troch krásnych detí, ale i to, či plánuje ďalšie.

Ako zvládaš tri deti?

Haha, myslím, že podobné otázky si kladú rodičia často, len menia číslovku - vždy pridajú „+1“ k počtu, aký majú doma. Za seba musím ale povedať, že najväčší "šok" som mala pri zmene z 0 na prvé dieťa. Vtedy sa ti kompletne zmení život, či chceš, či nechceš. Samozrejme, k lepšiemu, len niekedy si to treba opakovať častejšie (úsmev).

Pamätám si ako dnes, môj návrat z nemocnice... Sedela som na sedačke uprostred obývačky a hlavou mi išlo: "A čo teraz? Toto ako prežijeme? Čo s ňou mám robiť?" (smiech).


Keď som priniesla domov druhú dcérku, bola to už jazda v rozbehnutom vlaku a tretie bábätko ani neviem... Tu už to bolo automatické nabehnutie do rutiny. Samozrejme, teraz som hrdinka, pretože mám fantastickú rodinu, ktorá mi pomáha, nie som na to, vďakabohu, sama a preto môžem povedať, že aj ja, aj deti, si žijeme v pohodičke, vyrovnané a naplnené.

Najstaršia Johanka uz chodí do škôlky, čiže vstúpila do veľkého sveta socializácie a učenia sa, dvojročná Dorotka a trojmesačný Maťko sú so mnou doma. Je to veselé, niekedy náročné, ale tak pekne náročné... Do postele odpadávam, ale odpadávam s úsmevom.

Mňa by len zaujímalo - ako sa dajú zvládať 4 deti? (smiech)

Takže je v pláne aj štvrté, aby si to zistila?

Ďalšie prírastky? Náš sen sa tromi deťmi absolútne splnil a sme za to obaja vďační, ale... Nikdy nehovor nikdy (smiech).

Pomáhajú ti Dorotka a Johanka s Maťkom?

Áno, malý Maťko zapadol do našej rodiny od prvého momentu. Vlastne, už keď bol v brušku, staršia Johanka sa ho nevedela dočkať. Baby by z neho mali najradšej živú hračku a chceli by pomáhať pri všetkom, čo býva niekedy trošku nebezpečné... Pod našim dohľadom aj kŕmia z fľašky, keď treba, hladkajú, bozkávajú, zabávajú a najmä, keď začne byť netrpezlivý a ja som niekde obďaleč, hneď začne: "Mamááááááá, Maťko plačééééééé!"

Keď sa tak zamyslíš – čo bolo "zaujímavejšie" - život fotografky alebo úloha mamy?

Našťastie si nemusím vyberať, čo bolo zaujímavejšie, či život fotografky alebo život mamičky, pretože sa mi celkom darí skĺbiť obe „profesie“. Nie stopercentne samozrejme, už nikdy nebudem pracovať toľko, koľko som pracovala, ale na druhej strane – bol to extrém. Bola som „mladá a dravá" a zvyknutá pracovať 6 dní v týždni, 18 hodín denne... Spomienky sú to pekné a myslím, že na seba môžem byť aj hrdá, ale proste som prešla do ďalšej etapy života, za ktorú som extrémne vďačná a šťastná.

Pracujem v podstate po celý čas aj popri deťoch, ako mi to čas a energia dovolia. Práve to je výhoda mojej práce, nemusím niekde sedieť každý deň 8 hodín, ale viem si upraviť svoj pracovný rozvrh podľa aktuálnej situácie a to mi absolútne vyhovuje. Vyvetrám si hlavu v práci a poteším sa pocitom, že sa na mňa ešte v brandži nezabudlo. A potom sa vrátim domov a teším sa...

Ako tráviš čas s deťmi počas týchto dní plných obmedzení?

Musím povedať, že aj keď sme len doma počas zákazu vychádzania, pri troch deťoch sa nenudím - ja vôbec a deti našťastie tiež nie, baby sa spolu uz celkom prehrajú. Snažíme sa byť aj na vzduchu samozrejme, na terase, z ktorej sme si počas lockdown-u este v prvej vlne spravili umelecký ateliér, v lese, ktorý máme našťastie hneď pri dome a keďže máme 3 psov, často sme tam.

Veľa času trávime aj pri koňoch, odtiaľ sme sa pred chvíľou vrátili. Aj pri obmedzeniach sa kôň hýbať musí... Mám fantastickú kobylu - učiteľku, na ktorej som sa naučila jazdiť pred niekoľkými rokmi ja a dnes už moja Johanka začína tiež trénovať. Dorotka sa zatiaľ len vozí so mnou v sedle, ale obe to baví, čo som veľmi rada. A malý Maťko zatiaľ spí na čerstvom vzduchu v kočíku. Skrátka idylka – samozrejme - kým nikto nereve a všetci poslúchajú (smiech). Život pri koňoch je krásny, plný energie, ktorú inde nenájdeš. Veľmi by som si priala, aby táto láska mojim deťom zostala.

Čo ti dala a naopak vzala koronakríza?

V prvom kole mi naordinovala skoro stopercentnú materskú, ale ja si to asi aj najviac užívam. Nemám už stres, že niečo nezvládnem a hlavne na mojej najstaršej vidím, ako čas rýchlo letí, takže sa snažím viac žiť pre moment a menej riešiť, či mi tam vonku niečo ujde. My, matky na materskej, sme asi jediné, ktoré sú v tomto lockdown-e aspoň ako-tak spokojné...

- - Inzercia - -