Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Mária Čírová: Naše deti majú úžasný zmysel pre humor

november 11, 2020 - 08:00
Naplno si užíva svoje čerstvé bábätko. Neprekáža jej ani nočné vstávanie, ani uspávanie na rukách, ani občasný plač, lebo pochopila, ako čas strašne rýchlo preletí. „Som zvyknutá na veľkú rodinu,“ tvrdí krehká speváčka a klaviristka Mária Čírová.
Foto: 

„Mám tri deti, a raz tomu možno uverím...“ napísali ste... Je to splnený sen? Túžili ste po veľkej rodine?
Ja aj môj manžel sme z veľkých rodín, obaja sme zo štyroch súrodencov a aj naši súrodenci už majú viacero detí. Dokonca z Maroškovej strany je to ešte o generáciu posunuté, lebo má výrazne starších súrodencov a tí sú už viacnásobní starí rodičia. Keď sa stretneme iba najbližšia rodina, tak nás je 61. A to tam nie sú žiadni bratranci, sesternice, tety, krstní a podobne. Čiže my sme zvyknutí na taký veselý život kde sa rodinné oslavy už musia robiť na etapy, takže prirodzene nás to tiež ťahá k veľkej rodine.

Rodina s dvomi deťmi je už zabehnutá... Ale čo zmenil maličký Ruben?
Je to citeľná zmena. Doma je iná nálada, narodením Rubenka sme ukončili jednu etapu a zároveň odštartovali úplne novú. Odteraz je nás už päť a deti majú nového parťáka. A tá technická zmena je tu, samozrejme, tiež - ďalšia sedačka a kočík v aute, iné plánovanie denného rozvrhu...

Ako sa zvyčajne udržiavate štíhla? Cvičíte, máte svoje diéty, alebo dobrú genetiku? Prezraďte tipy a cvičenia, ktoré sa vám osvedčili?
Mám šťastie, moje telo sa rýchlo vie dostať do takého stavu ako potrebujem. Mala som to tak aj pri prvých dvoch deťoch. Sú to zrejme gény a, samozrejme, aj celková pohodová atmosféra v akej sa vďaka mojej rodine nachádzam. Ale keď potrebujem niečo doladiť, tak cvičím. Napríklad vďaka power joge som chudla, aj preto som ju prestala cvičiť. Tak som hľadala iné spôsoby ako sa držať v kondícii a nechudnúť. Našla som klasické fitness tréningy pod odborných dohľadom. Zaujímavé, po každom tréningu som bola zničená viac ako po joge, ale vďaka nárastu svalovej hmoty som začala aj priberať a nakoniec som si svoju hmotnosť ustálila presne na takej hodnote, aby som sa cítila dobre. Asi treba skúšať viac aktivít a počúvať svoje telo.

Ako sa teraz u vás začína deň? Musíte každému pripraviť niečo iné na raňajky? Čo u vás najviac chutí?
Raňajky má väčšinou každý iné, ale neprekáža to, lebo každý si to pripravuje sám. Je to taký náš ranný každodenný rituál a je to veľmi príjemný čas. Deti si už vedia pripraviť aj teplé raňajky, napríklad zapekané toasty, párky, praženicu, posúchy, dokonca Zoe už urobila úplne sama palacinky vrátane cesta. Ale to bol obed. Samozrejme, toto nastavenie funguje iba počas prázdnin alebo víkendov. V školskom režime to ide úplne inak a hlavne rýchlejšie.

Čo vaše deti nechcú jesť? Nad čím ohŕňajú nosom?
Zatiaľ je toho ešte stále dosť a každý má na “blackliste” niečo svoje. Ale s manželom sa ich snažíme motivovať k tomu, aby ochutnávali nové chute, nech si predstavia, že sú v nejakej novej krajine a tam je to najväčšia lahôdka. A je to dobrá cesta, lebo vďaka tomu začínajú akceptovať aj iné, zdravšie jedlá. Funguje to síce iba tak na 50 percent, ale čím budú starší tým to bude asi lepšie.

Máte rozdelené činnosti a povinnosti, alebo keď treba urobí to ten, kto práve môže?
Domáci systém máme nastavený veľmi jednoducho. Každý robí všetko. Ale nie takto doslovne, chcem tým povedať, že nemáme rozdelené úlohy alebo zóny v dome. Keď treba napríklad naložiť umývačku, urobí to ten, kto má zrovna čas. Vrátane detí. Samozrejme, sú aj takzvané upratovacie dni, keď si rozdelíme úlohy a každý je zodpovedný za nejakú konkrétnu činnosť.

V čom vám pomáhajú deti?
Teraz už takmer vo všetkom, upratovanie, kosenie, varenie a najnovšie aj kočíkovanie. Máme s manželom názor, že tieto činnosti sa im do života veľmi hodia a zároveň si dokážu viac vážiť, keď je stôl čistý.

Čím vás vaše deti vedia rozosmiať? Kedy je u vás doma veselo?
Naše deti majú úžasný zmysel pre humor po manželovi. Ten ich v tom aj výrazne podporuje, čiže ja mám niekedy toho humoru až vyše hlavy. Hugi vie nespočetne veľa vtipov a dokážu sa aj so Zoe zabávať na bežných situáciách, ktoré si potom rozprávajú a menia, aby to bolo čo najvtipnejšie. Potom sa k ním pridá manžel a je to.

Kedy vás vedia nahnevať?
Aj také sú situácie, hlavne keď neurobia niečo, na čom sme boli dohodnutí.

 

- - Inzercia - -