Dnes je nedeľa, 13.jún 2021, meniny má: Anton
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pribudlo 1 200 prípadov, premiér Matovič reaguje

november 15, 2020 - 12:47
V sobotu 14. novembra pribudlo na Slovensku 1 200 prípadov nákazy koronavírusom. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Počet ľudí nakazených vírusom SARS-CoV-2 tak na Slovensku stúpol na 86 767. Uplynulý deň urobili laboratóriá 6 545 testov, spolu doposiaľ otestovali viac ako 966-tisíc vzoriek. Nepribudlo žiadne úmrtie, vyliečilo sa ďalších 1 495 pacientov. Počet ľudí, ktorí prekonali koronavírus, tak stúpol na 30 519.
Foto: 
SITA

K aktuálnemu počtu pozitívnych sa opäť vyjadril aj premiér Igor Matovič v rozsiahlom statuse na svojom facebooku:

1200 pozitívnych za sobotu.

5 týždňov sme za sobotu nemali tak dobré výsledky. VEĽKÉ ĎAKUJEM všetkým, ktorí sa plošného testovania zúčastnili alebo mu akokoľvek pomohli.------

7-dňový kĺzavý priemer je 1610, ten by podľa Konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov mal klesnúť pod úroveň 750, aby sme mohli zapnúť okresné semafory a podľa nich potom postupne otvárať školy či reštaurácie - t.j. samostatne za jednotlivé okresy, podľa epidemiologickej situácie v nich.

Dobrá správa - plošné testovanie dramaticky zmenilo krivku. Miesto 7-dňového priemeru 5000, kam sme jednoznačne smerovali v tieto dni, sme na tretinových hodnotách.

Zlá správa - efekt plošného testovania sa čoskoro vypne, t.j. krivka bez našej ďalšej intervencie a snahy prestane klesať ... a od cieľa 750 zostaneme vzdialení mimo dosah. To znamená, musíme ešte niečo silné spoločne spraviť. Rakúšania sa včera rozhodli pre silný lockdown. To je jedna možnosť.
Komunitné testovanie bola alternatívna idea, ktorou sme mohli školy a reštaurácie otvoriť k 30. novembru. Bola to idea o tom, kedy by svoje sily spojili štát a dotknuté prevádzky, kedy by štát zabezpečil testy, ochranné prostriedky a preplatil by náklady na zdravotníkov. Takto za dva týždne cez víkend by sme spoločnými silami opätovne pretestovali Slovensko ... zrazili tým opäť výrazne krivku ... a v nasledujúci pondelok 30. novembra by deti išli do škôl a hostia do reštaurácií. Bohužiaľ, vieme ako idea Komunitného testovania dopadla. A je mi to veľmi ľúto.

Urobili sme spolu plošným testovaním skvelú prácu a bolo by hlúpe teraz zaspať na vavrínoch a neurobiť nič pre dorazenie hnusoby tak, aby sme ju mali pod kontrolou a mohli by sme školy a reštaurácie dostať z pasce, v ktorej sa nachádzajú.

Cesta existuje, len na jej presadenie je absolútnou nevyhnutnosťou, aby sme ako koalícia ťahali spolu a nesnažili sa silou-mocou v ťažkej chvíli zapáčiť sa skupine ľudí, ktorí sú objektívne v zúfalej situácii.
Deti potrebujeme nevyhnutne dostať do škôl. Avšak vykrikovať do médií, ako im chceme pomôcť a neurobiť pre splnenie podmienok Konzília odborníkov zhola nič, hoci môžem, je to isté, ako vykrikovať nad topiacim sa v močiari, ako mu chcem strašne pomôcť, ale ruku mu nepodám ani za ten svet.
Tisícky reštaurácií budú zívať prázdnotou mesiace, ak sa obdobne ako pri školách, budeme správať prospechársky a nie zodpovedne. Neskrývajme sa za tisícky majiteľov reštaurácií, ale naberme odvahu pomenovať pravdu, že neexistuje žiadna finta či skratka ako obísť epidemiologické podmienky Konzília.
ps. Najobľúbenejšou fintou, podsúvanou dnes zúfalým ľuďom je tzv. semafor - t.j. že poďme hurá otvárať v jednotlivých okresoch bez ohľadu na to v akej situácii sa nachádza celé Slovensko. Je to síce ľúbivé a na prvý pohľad v súľade so zdravým rozumom, ale v skutočnosti je to obyčajné populistické klamstvo a popieranie reality.

Prečo? Ako je možné, že niečo, čo sa zdá zprvej logické, je obyčajná lož? Lebo sme štát a nie spoločenstvo nezávislých okresov. To znamená, že stovky tisíc ľudí denne migrujú z okresu do okresu. To znamená, že máme jeden prepojený organizmus nemocníc. To znamená, že ak sme celoštátne na hranici kapacít nemocníc, nemôžeme si dovoliť svietiť nazeleno v akokoľvek zelených okresoch - lebo aj v nich by pribúdali stovky nových pacientov a zlyhal by nám spoločný systém záchrany zdravia a životov.

A práve preto máme dve základné podmienky určené Konzíliom slovenskej vedeckej špičky - zjednodušene - 750 denný počet pozitívnych a 2000 maximum Covid pacientov v nemocniciach ... lebo, ak sa chceme správať ako ľudia, musí nám záležať na tom, či svojím užívaním si vlastnej slobody v zelenom okrese nepripravíme niekoho iného v červenom okrese o možnosť zachrániť jeho život.
Je to jednoduché - buďme ako ľudia a nie sebestrední individualisti. Ukážme, že nám záleží na celom Slovensku a nie na pár akože “zelených” okresoch (podľa metodiky Európskej komisie sú dnes všetky okresy zo 79 okrem Rožňavy na Slovensku bordovo červené - t.j. mimoriadne epi riziko).
Prosím, ukážme, že nám na ochrane životov záleží, bez ohľadu na to, či je to život mladého zdravého človeka, ktorému chceme dopriať pôžitky života ... alebo život starca, onkologického pacienta, diabetika, alebo človeka s obezitou či poruchou imunitného systému. #BuďmeĽudiaProsím--

- - Inzercia - -