Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Farebné vecičky pre veselší deň

november 17, 2020 - 13:58
Ponožky značky Dedoles upútajú na prvý pohľad. Sú hravé, farebné a zábavné. Deti po takom túžia, mať obrázky na ponožkách a bielizni od výmyslu sveta. Dospelí chcú zase výrobky šetrné k životnému prostrediu. Kde také nájdete?
Foto: 

Ako som sa dostala do Dedolesa, čo/prečo ma ponuka/práca zaujala.

Moja cesta v Dedolese sa začala minulý rok začiatkom leta ako študentky na pracovnej stáži. Počas letného prieskumu na VŠVU, kde som prezentovala bakalársku prácu, nám prišla art direktorka produktového tímu Kristína Sekerová ponúknuť šesťmesačnú stáž. Ponuka sa mi zapáčila, pretože som už dlhšie chcela získať aj iné skúsenosti a pohľady dizajnéra v praxi, nie len z uhla študenta v škole. Následne som si všetko premyslela, doplnila portfólio a oslovila som firmu.

 Čo je hlavnou náplňou mojej práce.

Zadania mávam rôznorodé, avšak primárne ide o dizajn produktov, ich následnú prípravu do výroby a kontrolu vzoriek od výrobcov predtým, než sa finálne schvália.

Ktorá časť práce ma najviac baví a prečo.

Pre mňa ako človeka, čo nemá rád stereotypnú prácu, je radosť tvoriť nové dizajny. Najmä, ak sa to spája s novým typom produktu, keďže ku každému treba pristupovať s iným pohľadom.  

Čo ma veľmi nebaví, ale musím to robiť.

Ťažko povedať, čo by som nemala rada. Často to asi záleží odo dňa a aktuálnej nálady.  Avšak najmenej zábavná pre mňa je technická príprava do výroby, ktorá si vyžaduje trpezlivosť a precíznosť.

Čo mám v/na Dedolese rada. 

Rozhodne je toho viac, od možností prejavu, komunikácie, prístupu až po kolegov. A myslím si, že práve vďaka kolektívu je Dedoles taký, aký je, a my môžeme ďalej rozdávať radosť do sveta.

Čo mi práca v Dedolese dala a vzala.

Práca v Dedolese mi toho rozhodne viac dala, než vzala. Napríklad som získala iné uhly pohľadov a porovnanie mojej tvorby s tvorbou pre širokú škálu ľudí. Dodala mi sebavedomie v tvorbe a myslím si, že aj správnu mieru konštruktívnej kritiky. Vziať mi dokázala len z môjho dovtedy voľného času, ktorý by som asi aj tak nikdy nemala voľný (smiech), keďže som človek, čo rád získava nové skúsenosti a stále sa učí. Takže som veľmi rada, že práve tento čas venujem niečomu, v čom vidím zmysel. Dedolesu.

Na ktorý výrobok/sériu v Dedolese som hrdá.

Z produktov, ktoré už uzreli svetlo sveta, môžem povedať, že som rada, ako dopadla filmová séria licencovaných ponožiek Warner Bros (Bugs Bunny, Tom a Jerry, Scooby doo, Looney Tunes, Superman a Batman). Bolo to moje prvé zadanie stážistu v produktovom tíme v Dedolese a bolo to pre mňa niečo úplne nové.

Ktoré sú moje obľúbené vzory, ktoré som vytvorila.

V našich produktoch mám najradšej dizajny a vzory, ktoré sú mi blízke alebo sa v nich viem nejakým spôsobom nájsť. Z istého uhla pohľadu som typický Dedoles zákazník, len s obmenou, že ja inklinujem skôr k jemnejším vzorom a tvarom. Dizajny, ktoré som kreslila a mám ich rada, sú napríklad Veselé ponožky Snežienky, Modrotlač i Op art.

Proces tvorby – môže byť prepojený na konkrétny výrobok alebo produktový rad.

Väčšinou je postup pri tvorbe produktov podobný. Najskôr, samozrejme, dostanem zadanie a následne si urobím prehľad v téme. Potom sa pustím do kreslenia a návrhov, ktoré vkladám do mock-upov, vďaka ktorým vyzerajú realisticky. Hľadám správnu farebnosť, pomery a aby spolu, napríklad ponožky, nejakým spôsobom  komunikovali. Po výbere ponožiek do výroby sa pripraví technická skica s pridaným výberom farieb nití. Potom už len počkáme na vzorku, ktorú buď schválime alebo ešte niečo upravíme a ide do výroby. Olalá! A máme ponožky hotové! 

S akými materiálmi najradšej pracujem.

S textilnými a všetkými možnými blízkymi k nim.

Kde beriem inšpiráciu.

Väčšinou sa zamyslím nad témami, ktoré by boli vhodné na produkt, s ktorými sa ľudia stotožnia a budú im dodávať energiu a radosť celý deň.

Čo sa mi páči. Čo obdivujem na kolegoch.

Myslím si, že sme zohratý produktový tím, rozumieme si a lepšie sa nám pracuje, keďže sa vieme pri práci na veciach aj zabaviť. Napríklad si robíme malé tipovacie kolá, ako dopadnú zákaznícke dotazníky s novými dizajnami, alebo máme „módne prehliadky“ so skúšaním nových produktov. Každopádne popri takýchto malých radostiach si každý zaslúži vyzdvihnúť šikovnosť. Či to už je Jakub, ktorý mi vždy pomôže s technickými úkonmi v programoch, Kika, ktorá mi dobre poradí v hocijakej mojej „neriešiteľnej“ dileme, Terkine dobré oko na produkty, materiál a farby či Nikina fantázia a skvelá kresba.

 

Zaujímavosti a špecifiká:

Moje sny

Vytvoriť si vlastnú autorskú značku tlačí a interiérového textilu. Keďže vždy som chcela tvoriť a robiť ľudí okolo seba šťastnými. Ako dizajnérka mám možnosť istým spôsobom pracovať nielen pre seba, ale aj pre druhých a rozdávať radosť.

Moje „úchylky“.

Chtiac-nechtiac, pri výbere farieb väčšinou skončím pri odtieňoch modrej a tyrkysovej.

Na čo som hrdá. Čo si na sebe najviac cením.

Odhodlanie, prispôsobivosť a priateľskosť.

Čo na sebe nemám rada.

To, že som si niekedy vo veciach neistá a kontrolujem ich aj trikrát. Čo je, samozrejme, hltač času a energie.

Vedľajšie projekty, ktorými sa chcem pochváliť.

Môj autorský najkomplexnejší a dokončený projekt je séria interiérových textilných doplnkov Žime farbami!, ktorý sa zameriava na farby a oživenie interiéru. Aktuálne začínam pracovať na diplomovej práci, ktorá verím, že bude mojím najrozsiahlejším projektom.

V čom vidím rozdiel medzi vlastnou tvorbou, ktorou sa môžem realizovať počas štúdia a tvorbou priemyselne vyrábaného produktu?

Určite je to prístup a premýšľanie pri tvorbe a procese. Pri projektoch v škole hľadám nové cesty, skúšam, experimentujem, pri všetkom sa vyžaduje individuálny nový prístup či už vizuálne, funkčne alebo technicky.  A v tom je ten rozdiel. V tvorbe priemyselne vyrábaného produktu je potrebné premýšľať celoplošne, od možností výroby, kde nie je taký veľký priestor na experiment až po to, čo zákazníci chcú a čo bude žiadané. Pre mňa je obohacujúce vnímať oba tieto prístupy, pretože aj do priemyselne vyrábaného produktu možno niekedy vložiť niečo nové a inovatívne a pri autorských projektoch je dobré pozerať sa na ne s možnosťou ich pretavenia do veľkovýroby.

Dizajnérka Veronika Muchová
Posledných deväť rokov žijem v Bratislave a som študentka diplomového 6. ročníka ateliéru textilného dizajnu na VŠVU. Moja cesta dizajnom sa začala, keď som mala pätnásť. Vtedy som nastúpila na ŠUP-ku, a tam som si našla cestu k textilu. K umeniu som mala blízko vždy, keďže som vyrastala v umelecky založenej rodine v Terchovej s mnohými príjemnými podnetmi a pohľadmi, ktoré sa doteraz snažím zo všetkých strán okolo seba vnímať a pretaviť ich do tvorby textilnej dizajnérky. Pri práci mám rada, keď vidím dobrý výsledok a spätné väzby okolia, pretože tie ma posúvajú ďalej. Rada trávim čas aktívne, navštevujem galérie, tvorím, čítam, nasávam inšpirácie. Najradšej mám však čas strávený s ľuďmi, ktorí sú mi blízki, či už doma, v meste na pive, alebo v prírode.

- - Inzercia - -