Dnes je štvrtok, 04.marec 2021, meniny má: Kazimír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prečo končia priateľstvá?

január 06, 2021 - 01:35
Toto je snáď otázka za milión. Nikdy nebudeš vedieť s určitosťou vymedziť presný počet dôvodov nezdarného konca. Môžeme si ale spomenúť zopár z nich.
Foto: 
unsplash.com

Priateľstvá sú vzťahy a so vzťahmi treba robiť čo? Zveľaďovať ich, obojstranne. Pokiaľ na jednej strane snaha zlyhá, všetko ide takzvane „do kytek“. Nemôžeš predsa zvlákať ťarchu celého priateľstva len na svojich pleciach. U mňa by to napríklad ani nešlo. Mám meter päťdesiatštyri a ramená nepostačujúco široké. Akurát by ma tak seklo v krížoch.

Najčastejšími príčinami rozpadu „pokrvnej“ prísahy o tom, ako spolu budete kamky už navždy býva buď ponorka, majetníckosť, toxicita či sebeckosť jedného z členov. Poďme si to podrobnejšie rozobrať. Prvým príkladom, ktorý sme si uviedli je ponorka. Čo to vlastne znamená? Ponorková choroba je označenie pre neadekvátny vzťah, ktorý nemá ani len jeden time out. Ste spolu nonstop, 24/7 až majú ostatní sem tam dojem, že sa čoskoro zrastiete dohromady ej kej ej siamské dvojčence a neoddelia vás už ani len baníckym krompáčom.

415.jpg

Foto: 
unsplash.com

Po nejakej dobe aj vám samým z toho prepne a nebudete vedieť vedľa seba vydržať v rovnakej miestnosti. Na druhú stranu je to najideálnejší spôsob ako niekoho odstaviť ak ho máš plné zuby, no zatiaľ len ty. Druhým príkladom bola majetníckosť. Majetníckosť v priateľstve vyzerá asi ako „to akože prečo si išla von s Tamarou, keď si povedala, že ideš niečo vybaviť, prečo proste nemôžeš ísť tam kam chcem ísť ja, ty si moja najlepšia kamoška, nemôžeš sa stretávať s inými a už dupľom im dávať prednosť...“

Podobné scenáre ala žiarlivý frajer trpiaci silnými diagnózami, hodnými návštevy psychológa, by som mohla vypisovať až do aleluja, ale myslím, že sme sa pochopili. Toxicita už je vyhrotený level majetníckosti, ktorá ide celkom ruka v ruke so sebeckosťou. Tvoja čoskoro bývalá bestie ťa svojim správaním doháňa k pomyselnému útesu a je už len otázkou času a okolností, či skočíš sama alebo počkáš na postrčenie.

Tak či onak je nezdravé byť vo vzájomnom vzťahu s podobným prototypom, nedajbože, aby si ním bola ty sama. Ak po prečítaní budeš badať známky neakceptovateľného chovania, konaj ako správny človek a sekni s tým. Ak nie, akurát tým predlžuješ utrpenie, a to nie len vám dvom, no i všetkým naokolo, čo sú nútení byť pri tom.

- - Inzercia - -