Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako pomôcť človeku pri panickom záchvate

január 28, 2021 - 01:05
Panické záchvaty sú v prvom rade veľmi nevyspytateľné. Ani človek, ktorý nimi trpí dlhšie nedokáže predvídať presný moment, kedy vypukne.
Foto: 
shutterstock.com

Zárodkom panického záchvatu je stres či pocit úzkosti. Žiaľ podobné stavy nefungujú na princípe plného vedomia. Práve naopak. Podvedomie dokáže s ľuďmi narobiť celkom škaredý cirkus. Môže vás prepadnúť kdekoľvek. Či už ste na prechádzke so psom, veziete sa autom alebo MHD, jednoducho všade.

Pokiaľ sa stane, že pri vás niekoho zasiahne panický atak, nemusíte byť zrovna doktor, aby ste mu podali pomocnú ruku. Prioritne nesmiete stratiť hlavu. Záchvat paniky začína zrýchleným dýchaním. Tento jav sa inak nazýva hyperventilácia, a teda príliš rýchle a plytké dýchanie pokračujúce silnou bolesťou na hrudníku, závratmi, trasením celého tela, návalmi tepla a chladu.

503.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Ako poskytnúť pomoc?

1. Prijmite ho spomaliť dýchanie
Pri hyperventilácii má človek pocit akoby sa dusil. Preto je nutné naviesť ho na správny spôsob dýchania. Buď mu ponúknite papierové vrecko alebo mu predveďte, čo má robiť. Akonáhle dýchate spolu s ním, o to rýchlejšie pochopí, že na to nie je sám.

2. Uzemnite ho
Najideálnejšie je posadiť ho. Dávate mu pocit uistenia, že nemá kam spadnúť, keby náhodou omdlel. Súčasne sa vyvarujete zraneniu pri páde na zem.

3. Odpútajte ho od negatívnych myšlienok
Ataky prichádzajú rýchlo a intenzívne. Nadobúdame pri nich pocit, že dostávame infarkt a umrieme. Snažte sa s ním komunikovať. Pýtajte sa ho na vtipné príhody, na najkrajšie spomienky, skrátka vytláčajte negatívne myšlienky tými pozitívnymi.

4. Neponúkať nič, čo obsahuje kofeín
Ak by ste náhodou pomysleli na to, že postihnutej osobe ponúknete kávu na upokojenie, nerobte to. Kofeín v akejkoľvek forme je panickým spúšťačom. To isté platí aj pri alkohole.

- - Inzercia - -