Dnes je štvrtok, 26.máj 2022, meniny má: Dušan
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Porozchodové zovšeobecňovanie

apríl 08, 2021 - 20:58
Fáza začiatku a konca vzťahu by sa dala celkom slušne zhrnúť do dvoch protipólov. Vstup do pomeru v nás prebúdza dojem, že sme našli dokonalý prototyp partnera.
Foto: 
shutterstock.com

Doslova žijeme presvedčením o perfektnej idylke. Máme predsa po svojom boku človeka, ktorý je úplne iný než všetci ostatní. Sústreďujeme sa len na plusy a mínusy držíme bokom tak, aby sme ich náhodou nezahliadli ani kútikom oka.

Lenže postupom času, keď si na seba obaja zvyknete, spoznáte sa lepšie, odkryjete dovtedy nepoznané zákutia vašich životov a minulosti, skladáte z očí pomyselné klapky. Ružové okuliare nahradili číre sklá, ktoré umožňujú ničím nerušený a priamy odraz reality. Presne v tejto chvíli sa ukáže sila spoločného zväzku.

Pamätáte si vetu z predchádzajúcich odstavcov? Áno, presne túto: „Je iný, než všetci ostatní.“ Spomínaná zázračná formulka totiž po rozchode prechádza menšou úpravou a obmenou. Hovoríme o porozchodovom zovšeobecňovaní, kedy slovko „iný“ nahrádzame jeho pravým opakom: „Je rovnaký ako všetci ostatní.“ Táto situácia sa netýka iba žien alebo iba mužov, ale človeka ako takého.

Každopádne tvrdenie, že sme na chlp rovnakí je blud. Možno sa zhodujeme v určitých vlastnostiach, prístupoch a spôsoboch myslenia, no tam jazda končí. Disponujeme jedinečnosťou a originalitou, niečo ako odtlačok prsta. Neexistuje, že nájdeš totožný odtlačok u dvoch rôznych ľudí. Nehádžme sa do jedného vreca. Skôr na sebe pracujme a zbavujme sa nepriaznivých čŕt.

- - Inzercia - -