Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Radšej šťastná sloboda než uslzený vzťah

apríl 15, 2021 - 00:15
Po prekročení limitu štvorciferného čísla som sa rozhodla prestať počítať vzťahové sťažnosti svojho okolia. Moja otázka znie: prečo teda ostávaš v niečom, čo ťa trápi?
Foto: 
shutterstock.com

Keď sa nad tým hĺbavo zamyslím, práve v tejto chvíli kvôli problémom v partnerskom zväzku plače minimálne jeden človek. Hádky či rozchody na nás vykúkajú nonstop, a to celkom intenzívne. Viedla som xy debát o nespravodlivosti, nevere, klamstvách a podobných témach, v rámci ktorých chytám buď abnormálne nervy alebo ma ovládne neznesiteľná ľútosť.

Vtedy sa len dotyčnej osobe zahľadím do očí a vyslovím obyčajný dotaz: „stojí ti za to?“, kedy čakám, že aj ona/on zapne mozgové závity a zváži trefnosť predloženej informácie s otáznikom na konci. V drvivej väčšine však iba pripustia relevantnosť môjho argumentovania, ale naďalej pretrvávajú v nezmyselnom pomere. U mňa teda nasleduje face palm a siahanie po bielej vlajke. Okej, rob ako uznáš za vhodné.

Tým samozrejme nepriamo naznačujem „vidíme sa opäť zajtra s rovnakou nádielkou nárekov a zalamovania rukami.“ Najhoršie na celej situácii je práve fakt, že sa jedná o tvojich blízkych a i navzdory obrovskému úsiliu, ktoré vynakladáš, máš dojem akoby si rozprávala na cudzinca, čo sa celý čas vystresovane potí v snahe rozlúštiť slová vychádzajúce z tvojich úst. Po istom čase už ani satisfakcia v podobe uznania nechutí tak sladko ako kedysi. 

Čoho sa bojíš? Života bez polovičky? Rozchod predsa neznamená doživotný rozsudok samoty. Niekedy je práve obdobie „pre seba“ nutnou ingredienciou pre nastolenie vnútorného blaha a harmónie. Druhým dôvodom môže byť lenivosť. Proste sa im nechce zas začínať od nuly, prechádzať si prvotnými fázami nového objavu, motýlikov v bruchu, potením dlaní a ostatnými symptómami zamilovanosti. Najmä majú strach z opätovného sklamania, ktoré si chtiac nechtiac berieme so sebou z predchádzajúcich známostí. Tak či onak stále platí, že pocit nedocenenia a nadbytočné množstvo sĺz smútku nemajú v láske čo hľadať, takže heslo na dnešný deň znie: Radšej šťastná sloboda než uslzený vzťah.

- - Inzercia - -