Dnes je nedeľa, 05.december 2021, meniny má: Oto
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Aukcia pre Martinka

máj 05, 2021 - 12:08
Len desať dní potom, čo sa manželom Iždinským z Poltára narodil synček, jeho mama zomrela. Išla na operáciu žlčníka, no z nemocnice sa k rodine nevrátila. Vladimír Iždinský sa už štyri roky sám stará o Martinka, ktorý sa narodil s Downovým syndrómom.
Foto: 

Aukcia pre Martinka

Na štvrté narodeniny dieťaťa sa otec rozhodol urobiť aukciu, aby pre chlapčeka vyzbieral peniaze, ktoré potrebuje na jeho liečbu. Martinko totiž nemôže chodiť, má problémy s kolenami. „Mojím najväčším želaním je, aby malý sám začal chodiť. V súčasnosti to nedokáže, má slabé kolienka. Možno bude potrebovať aj operáciu. Verím, že Martinko bude raz chodiť sám, bez pomoci, bude rozprávať a behať po byte a po vonku ako ostatné deti. Chcem, aby synček začal chodiť do školy, aby išiel medzi deti a mal život ako jeho rovesníci. Ale na všetko potrebuje čas a hlavne osobitnú starostlivosť, ktorú nachádzame len v špecializovaných zariadeniach, hovorí pán Vladimír Iždinský.

Ušľachtilý projekt na internete

Martinko potrebuje ďalší terapeutický liečebný pobyt v Piešťanoch, ten mu totiž veľmi pomáha – pohybovo sa zlepšuje. Naň však treba peniaze a pán Vladimír sa rozhodol, že financie získa aukciou. Na Martinkove štvrté narodeniny, čo bolo 27. apríla, spustil na webe akciu. Ušľachtilý projekt nastavil tak, že do aukcie možno darovať rôzne veci a tie sa potom vydražia. Peniaze poputujú na Martinkov účet. „Už prišli rôzne veci, aj také, čo ľudia vyrobia doma, v rámci svojich záľub a koníčkov. Napríklad hračky alebo oblečenie. Aukcia potrvá mesiac – do 27. mája. Je to prvá aukcia, ktorú som pre synčeka zorganizoval. Asi dva roky som o tom uvažoval. Nakoniec som to vymyslel tak, že ju odštartujem symbolicky na Martinkove narodeniny,“  hovorí Vladimír.

Našťastie rodičia pomôžu

Muž, v ktorého hlase cítiť ešte stále smútok za manželkou Kvetkou, ktorá zomrela po rutinnom chirurgickom zákroku, dodáva: „Išla na operáciu žlčníka a dostala anafylaktický šok. Žiadne odškodné som nedostal, vyhodnotili to tak, že nikto nepochybil. Manželkina náhla smrť bolo to najťažšie, čo som kedy zažil. Zrútil sa mi celý svet. Keby som nemal Martinka, stratil by som zmysel života. Mama synovi chýba a mne chýba, samozrejme, ako partnerka,“ dodáva otec štvorročného syna. Našťastie má Vladimír chápajúcich rodičov. V Poltári bývajú v jednej bytovke. Starí rodičia na druhom poschodí, otec so synom na šiestom – v jednoizbovom byte. Rodina je teda blízko a keď Vladimír Iždinský potrebuje niečo vybaviť, dedko a babka Martinka postrážia.

Chce to ľudí s veľkým srdcom

Do práce pán Iždinský chodiť nemôže a finančne je odkázaný len na rodičovský príspevok. Stará sa o syna a zo všetkých síl sa snaží, aby mal všetko, čo potrebuje. „S Martinkom navštevujem od jeho narodenia lekárov. Chodili sme na cvičenia, ktoré synčeka postupne naučili držať hlavičku, neskôr sedieť a postaviť sa. Venujem sa mu dňom i nocou. Je to veľmi náročné, ale robím to rád,“ hovorí otec. Ako starostlivý rodič vyskúšal liečbu v rôznych zariadeniach. Najprv chodili do Dunajskej Lužnej, potom im odporúčali Piešťany, Hendi centrum i Adeli. Liečbu v kúpeľnom meste už vyskúšali niekoľkokrát a každý pobyt chlapčekovi pomáha. Vidieť, že jeho zdravotný stav sa zlepšuje. „Martinko sa veľmi rád hrá s hračkami, čo vydávajú zvuk. Tie má najradšej. A rád ,tancuje‘,  keď počuje hudbu, hneď sa začne natriasať, pohybovať do rytmu. Sedí a robí pohyby, ako keby tancoval. Má rád hudbu a reaguje na ňu,“ opisuje otec.

„Chcem sa všetkým, čo sa zapojili alebo sa ešte zapoja do aukcie, poďakovať. Veľké ďakujem patrí obyčajným ľuďom aj firmám, podnikateľom. Niektorí nám pomáhajú aj priamo finančne tým, že pošlú na Martinkov účet nejaké peniažky. Rehabilitácie Martinkovi veľmi pomáhajú. Verím, že život pôjde ďalej, aj keď veľmi ťažko,“ vraví Vladimír Iždinský.

Zapojte sa aj vy

Držíme palce otcovi, nech sa mu podarí získať aukciou čo najviac finančných prostriedkov, ktoré pôjdu na liečbu chlapčeka. Čo myslíte, našiel by sa aj u vás doma nejaký predmet, nejaká hračka, oblečenie, ktoré by ste mohli nezištne podarovať do aukcie a pomôcť tak Martinkovi Iždinskému?  Dieťatku, ktoré nedostalo na začiatku rovnakú štartovaciu pozíciu ako iné deti, ale musí zabojovať. Na to potrebuje pomoc od ľudí s veľkým srdcom.

Oslovil vás príbeh Vladimíra Iždinského a jeho synčeka a chcete pomôcť – stránka na Facebooku na aukciu sa volá: Aukcia pre Martinka


 Neostávajte v izolácii

  • Downov syndróm patrí k najčastejším genetickým ochoreniam.
  • Vyskytuje sa vo všetkých etnických skupinách, v priemere u jedného z deväťsto živonarodených detí.
  • Výchova dieťaťa s Downovým syndrómom sa musí začať v rodine, v ktorej sa zabezpečí zdravý optimálny vývin a sociálne vzťahy. Je to prvý krok k integrácii dieťaťa do spoločnosti.
  • V súvislosti s Downovým syndrómom sa v spoločnosti ustálili niektoré nepravdivé mýty, napríklad, že ľudia ním postihnutí nie sú schopní učiť sa, sú neprispôsobiví a agresívni. Pravda je, že sa vedia učiť, všetci ľudia s Downovým syndrómom sú vzdelávateľní. No učia sa pomalšie, na druhej strane majú výbornú schopnosť napodobňovania.
  • Tieto deti sú veľmi emotívne a milé, vedia sa odvďačiť láskou. Ako dospelí, tiež prežívajú celý rad emócií, reagujú na pozitívne prejavy priateľstva, ale aj na bolesť, no vedia sa aj rozrušiť.
  • Môžu byť zamestnaní na základe ich individuálnych schopností.
  • Rodičia, ktorým sa narodí takéto bábätko, dostanú odborné i laické informácie o perspektívach a možnostiach vývoja dieťaťa.
  • Lekári tvrdia, že podľa toho, do akej miery sa rodičia vyrovnajú s narodením dieťaťa s Downovým syndrómom, sa odvíjajú možnosti socializácie ich dieťaťa. Teda, či majú kontakty so širšou rodinou a kamarátmi.

Foto: Archív V.I.

- - Inzercia - -