Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Iva Janžurová oslavuje jubileum

máj 19, 2021 - 16:16
Česká herečka Iva Janžurová, ktorá je „doma“ nie len v rámci komických postáv, ale aj tých dramatických, dnes oslavuje svoje 80. narodeniny.
Foto: 
sedmicka.tyden.cz

Iva Janžurová sa narodila 19. mája 1941 v Žirovnici u Pelhřimova. Jej láska k divadlu viedla až k štúdiu na DAMU, ktorú v roku 1963 úspešne absolvovala, i navzdory tomu, že pôvodne išla po stopách svojich rodičov. Obaja boli učiteľmi a ona sama spočiatku nastúpila na pedagogické gymnázium v Českých Budejoviciach.

Prvé angažmán získala v divadle F.X. Šaldy odkiaľ ale prešla do Divadla na Vinohradech, kde pôsobila do polovice 80. rokov. Od roku 1988 pôsobí ako členka činohry v Národnom divadle. Účinkovala v snímkach ako Kočár do Vídně, Penzión pro svobodné pány, Žiletky, „Marečku, podejte mi pero!“, Bouřlivé víno, Páni kluci, Petrolejové lampy, Svadba jako řemen, Nemocnice na okraji města a mnohých ďalších.

Za svoju hereckú kariéru si vyslúžila dvoch Českých levov, Cenu Thálie, Ocenenie za najlepší herecký výkon na Medzinárodnom festivale v SočiCenu Alfréda Radoka. Jej manželom bol Stanislav Remunda. Má dve dcéry Theodoru a Sabinu.

Zdroj: csfd.cz

- - Inzercia - -