Dnes je nedeľa, 05.december 2021, meniny má: Oto
Čas čítania
11 minutes
Zatiaľ prečítané

Mária Čírová - Rozhodujem sa srdcom

jún 02, 2021 - 14:00
„Každý z nás sa môže rozhodnúť, či bude život prežívať ako obeť niečoho, alebo ho posvätí dobrom a peknými myšlienkami a bude meniť svojím prístupom k nemu aj ľudí v okolí. Ja vnímam prekážky ako úžasnú cestu, na ktorej sa môžeme veľa naučiť, “ hovorí speváčka MÁRIA ČÍROVÁ. Trojnásobná mama sa tešila, že nám život dal na istý čas stopku, užívala si naplno svoju rodinu, dnes už s pokorou chystá pre fanúšikov nové prekvapenia a svojim deťom dáva krídla.
Foto: 
Ramon Leško

Mária, pred pár dňami sa uvoľnili dlhodobé reštrikcie, začíname zhlboka dýchať, rozbiehajú sa športové akcie, aj kultúra. Ste pripravená na túto chvíľu? Pripravili ste si nápady, projekty, s ktorými chcete plná energie vyštartovať? Môžeme sa tešiť na nové pesničky? Alebo to bude len akýsi pozvoľný začiatok,  opatrný reštart?

Veľa som sa naučila za posledný rok. Roky som túžila žiť voľne, slobodnejšie, nežiť v nervozite, nestrachovať sa o to, čo bude, či bude, kedy bude. Moje vnútro mi odjakživa hovorilo, že všetko je nejako naplánované, vymyslené a netreba sa báť odovzdať akémusi životnému „flow“. Až pandémia mi to ukázala. Prišla a svet sa zastavil. My sme prišli s manželom o prácu zo dňa na deň. Naučila ma zahodiť akékoľvek ego, s ktorým všetci akosi v tichosti bojujeme, a prijímať neustále zmeny.  Preto áno, teším sa, že sa uvoľňujú opatrenia, budem sa veľmi tešiť, ak si budeme môcť s manželom zahrať aj zopár koncertov, ktoré máme v pláne, ale hovorím to naozaj s veľkou pokorou v srdci, nemám megalomanské plány. Budeme vďační, ak vyjde aj tých pár a všetko bude v poriadku. Na leto chystám pre mojich fanúšikov a sledovateľov novú pesničku, ktorá bude mať premiéru 1. júla na koncerte v Bojniciach. Bude to taká spomienka na výnimočný rok, ktorý každému niečo vzal a niečo dal. Ja som vložila srdce do hudby a rozviť myšlienku do zmysluplného textu mi pomohla priateľka, poetka Soňa Sun Sajenková. Pesnička má názov Nezabudni, kto som.

S manželom ste obaja v hudobnej brandži, kultúra opatrenia „schytala“ naplno. Neuvažovali ste počas útlmu kultúrneho diania o životnom pláne B? Čo iné by ste mohli a chceli robiť?

Moje nastavenie mysle je založené na intuícii. Cibriť svoje pocity a ísť za nimi som začala už dávno, ešte počas základnej školy, keď som stála pred rozhodnutím, či ísť na gymnázium, alebo skúsiť neprebádané konzervatórium. Rozhodla som sa vtedy srdcom a odvtedy sa to tak so mnou vezie. Je to výborný pocit, veľa zaujímavého zažívam, veľa nového, nebojím sa výziev, a preto sa nebojím ani akejkoľvek práce mimo hudby, lebo viem, že všetko so všetkým nejako súvisí a každá vec, ktorej sa dotkneme, nás v živote niekam posunie. Hneď v prvých dňoch počas prvého lockdownu som začala učiť ľudí kváskovať, tak som to cítila, nečakala som s tým ani o deň navyše. Založiť si vlastný kvások bolo v tom čase pre niekoho ako učiť sa o jadrovej fyzike, tak sa zo mňa stala taká on-line pekárka, ktorá sa spájala cez sociálne siete s ľuďmi aby motivovala, inšpirovala, aby sme prišli aj na iné myšlienky, než len riešiť dookola politickú scénu na Slovensku, nezmyselné hádky a podobne. Život je veľmi krátky na to, aby sme čo i len jeden deň premárnili a netešili sa z neho. Nápad ukázať ľuďom, ako si urobiť chlebík či iné pečivo doma vo vlastnej rúre, bol absolútne nezištný, manžel sa chytil kamery, točil ma, fotil a dnes, po roku tejto každodennej práce popri troch deťoch spolupracujeme s rôznymi zaujímavými firmami, obchodmi či s unikátnymi kuchármi, s ktorými som absolvovala aj rôzne on-line živé kuchárske šou sledované tisíckami ľudí. Neskutočne zaujímavé a vzrušujúce zároveň. Som plná zážitkov, o ktorých sa mi ani nikdy nesnívalo.

Pokiaľ som to sledovala, vy ste sa naozaj nikdy nesťažovali na obdobie, keď sme žili všetci uzavretí vo svojich bublinách. K čomu vás inšpiroval ten čas? Máte tri deti, čomu novému ste sa spoločne naučili? Na čo pozitívne ste spoločne tento nechcene „darovaný čas“ využili?

Minule sa ma na instagrame v on-line rozhovore fanúšikovia pýtali, čo v živote neviem... Určite by sa našlo veľa všelijakých vecí, na ktorých by sme sa spoločne zasmiali, ale v prvom momente mi napadlo, že ja sa neviem sťažovať. Je to možno aj trochu zvláštne, lebo dnes aj sociálne siete, čo si všímam, sú u mnohých postavené na sťažovaní sa na tieto časy, na ľudí okolo, na deti, na čas, na nestíhanie, vlastne pomaly už na všetko. Ja sa ale na život pozerám inak. Každý z nás sa môže rozhodnúť, či bude život prežívať ako obeť niečoho, alebo ho posvätí dobrom a peknými myšlienkami a bude meniť svojím prístupom k nemu aj ľudí v okolí. Ja vnímam prekážky ako úžasnú cestu, na ktorej sa môžeme veľa naučiť. Negatívna energia človeku nič neprinesie, je to akoby si každý deň na seba človek dával špinavé veci. Až s odstupom času vidíme aj my doma ako rodina, že teraz, keď sa náš akoby starý život dáva opäť do pohybu, aké to bolo dokonalé, keď sme sa ráno nikam neponáhľali, raňajkovali sme spolu po druhej on-line vyučovacej hodine, spolu sme varili, robili fantastickú pizzu, rozprávali sa, tancovali sme každý deň zumbu, cvičili sme na klavíri rôzne štvorrúčky, hrali sa hry, čas išiel o čosi pomalšie. Hugo a Zoe mali zároveň možnosť spoznávať malého bračeka od narodenia z každodennej blízkosti. Už to tretie tehotenstvo bolo iné. Mali sme možnosť prežívať každý Rubenkov kopanček, každý vzácny pohyb. Vzťahy sú medzi nami pevnejšie, viac sme sa mohli „načítať“. My s manželom sme z koncertovania na seba zvyknutí, takže sme sa nemuseli učiť spolu vychádzať, ako to možno bolo v iných rodinách, ja som sa aj tešila, že nám život dal takúto stopku, aby sme si seba navzájom mohli vychutnať aj inak. A to sa naplnilo. Vďaka za to.

maria_cirova_-_deti.jpg

Mária Čírová - deti
Foto: 
Ramon Leško

Rozhodne čas, ktorý ste venovali deťom, sa oplatil. Dcérka Zoe dostala navyše úlohu v seriáli Oteckovia. Pripravovali ste ju nejako špeciálne? Absolvovala herecké lekcie u známeho herca? Ako sa vôbec k úlohe, ktorá je snom mnohých detí, dostala?

Zoinka dostala koncom roka 2020 pozvanie na konkurz do seriálu Oteckovia. Nikdy by nám také niečo ani nenapadlo. Doma sa deti herectvu venovali úplne prirodzene, spolu s Hugom robili v každej možnej voľnej chvíli scenáre a vymýšľali rôzne scénky aj so  sesternicami, ale že by z toho raz mohlo vzniknúť niečo väčšie, nad takým sme nepremýšľali. Ja som bola v rozhodovaní opatrná, predsa len, je to veľká zodpovednosť byť súčasťou takého projektu, vyžaduje si to čas, trpezlivosť, aj pre nás rodičov prácu navyše, ale ona sa rozhodla, že to chce skúsiť. Prešla štyrmi kastingami a nakoniec si ju tvorcovia vybrali. Tešíme sa, že sa jej darí, že je v dobrej partii a že je medzi nimi šťastná. Na každé natáčanie sa veľmi teší a svedomito pripravuje. V kombinácii s individuálnym študijným plánom v škole je to celkom slušná výzva pre nás rodičov, ale ja sa snažím vždy sústrediť iba na jeden deň, ktorý nám bol daný, nepremýšľam nad tým, ako toho máme veľa a či sa stihne to a tamto. Paradoxne, vždy sa to všetko nejako stihlo, urobilo, zvládlo (úsmev).

Máte doma malú hviezdu.  Zoe pred niekoľkými dňami vystúpila  s vami aj v šou Tvoja MINI tvár znie povedome. V súťaži zaspievala pieseň Darinky Rolincovej – Až raz budem učiteľkou a skončila na treťom mieste. Povedzte, kto mal väčšiu trému, vy alebo ona? Kto jej vyberal pesničku?

Smiala som sa na sebe, jasné, že ja! Prvýkrát som mala možnosť precítiť, čo roky zažíva pri mojich veľkých vystúpeniach mama (smiech). Pesničku jej vybral režisér a hoci chcela spievať niečo veselé v angličtine, musela sa popasovať s touto, síce krásnou, ale aj ťažkou pesničkou na artikuláciu a intonáciu. Darinka ju spievala ako jedenásťročná, Zoinka má ešte len osem, takže pódiovú vyzretosť a spontánnosť pri tancovaní sme museli doma trénovať. Nebolo to jednoduché, takže som bola veľmi šťastná, ako sa jej to za taký krátky čas podarilo a celá MINI tvár bola absolútne dojímavá a nádherná. Ľudia by chceli ďalšie časti, myslím si, že deti si získali srdcia mnohých.

maria_corova_-_dcera.jpg

Mária Čírová
Foto: 
Ramon Leško

Nežiarli na jej úspechy starší brat Hugo? Tiež má hudobný talent, má aj iné záujmy?

Hugi má jedenásť rokov, na svoj vek je veľmi vyspelý a rozumný, môžem sa už naňho spoľahnúť a tiež sa s ním rozprávať o čomkoľvek. Vie o svojich silných stránkach a tiež vie, že jeho by nebavilo to, čo baví Zoinku. Podporuje ju, pomáha jej učiť sa texty, ak náhodou ja nestíham, dokonca ich hocikedy vidím, ako sa v izbe spolu učia do školy a on jej pomáha s úlohami. Hugi odmalička rád číta, už vo veku našej Zoe mal prečítaných vyše sto kníh. V istom momente sme to prestali rátať. Strihá videá, študuje na anglickej škole, učí sa s ľahkosťou, píše scenáre, dokonca mal aj ambíciu písať knihu, len tak na pamiatku na svoj vek. Hrá na klavíri, v podstate by už vedel odohrať so mnou celý koncert, ale netreba to siliť, nech si užíva detstvo a všetko s tým spojené, kamarátstva, zážitky. No a čo nás tiež na ňom baví, sú jeho kulinárske schopnosti. Máme video, kde už päťročný robí sám palacinky a dnes to už vyšperkoval do robenia cestovín rôzneho druhu a tiež pizze. Spolu so Zoe milujú letné aj zimné športy, takže je s nimi skvelá zábava, sú to už takí naši parťáci veru. Takí veľkáči. Malinký je u nás iba Ruben, ešteže ho máme!

Je benjamínkom rodiny. Aj tento milý chlapček sa už objavuje na vašom instagrame. Nemáte problém pochváliť sa úspechmi detí. Z vašej rodiny žiari číra radosť. No prezraďte, čo je najťažšie na rodičovstve? 

Keď som mala dvadsať a čakala som Huga, povedala by som, že najťažší je určite pôrod, všetko ostatné sa zvládne ľavou zadnou. Ale dnes, po takmer dvanástich rokoch rodičovstva, som si istá, že ťažkým orieškom na rodičovstve je dnes výchova. Zo všetkých strán sa na nás valia rôzne pokušenia a lákadlá, ako napríklad kúpiť dieťaťu vlastný iPAD už v škôlkarskom veku, alebo najnovší iPhone na prvom stupni základnej školy a podobne. Chce to veľa vysvetľovania, motivovania. Hugo si na svoj iPhone šetril niekoľko rokov, Zoinka má zatiaľ hodinky, s ktorými sa dorozumievame. Najviac ako mama-človek trpím, keď vidím malé dieťa, ktoré nevie, ako sa má hrať, tak sa hrá hodiny na mobile hry. To je pre mňa smutný pohľad. Ono, je to tak, že rodičovstu sa musíme trpezlivo učiť. Pôrodom sa začína jedna nádherná cesta, ktorá má veľa zákutí, každé dieťa je iné, takže sa aj veľmi ťažko radí niekomu v tejto oblasti, každopádne, nestrácajme s deťmi trpezlivosť, venujme im svoj čas, energiu, ale všetko aj s mierou a s láskou k sebe, aby sme sa v tom celom nestratili. Deti sú naše kvety, naša budúcnosť. Sú ako také malé zrkadielka, v ktorých sa odrážajú životy nás, rodičov.

Na webe sú články, ktoré vznikli na základe vášho instagramu, na základe vašej komunikácie s fanúšikmi – nahliadnite do kuchyne Márie Čírovej, nahliadnite do spálne, oslávte s ňou Vianoce, narodeniny. Detailné snímky z ultrazvuku bábätka... Máte aj nejaké tajomstvá?

Myslím, že ako každý (úsmev). Na instagrame sa snažím byť najviac svoja ako sa len dá, no môj skutočný život je tisíckrát zaujímavejší ako akákoľvek fotka, ktorú postnem. Fotka nerozpráva, dá niekedy len takú emóciu, akú sledovateľ dokáže prijať. Hoci chcem byť autentická, nájde tam len letmé záblesky z môjho života. Fotka s ultrazvukom je plná našej úprimnej radosti, odkazuje mnohým rodinám, že aj na tretie dieťatko sa môže dvojica tešiť, že láska sa deťmi nedelí, ale násobí. Prostredníctvom mojich fotiek či videí vysielam medzi ľudí malé odkazy, zakaždým sa snažím o niečo pekné, pozitívne, príjemné. Ak by to malo byť inak, nemalo by to pre mňa žiaden význam. Ja som takáto a tí, ktorí roky chodia na moje koncerty, to o mne vedia a poznajú ma.

Vie sa o vás, že venujete veľa času vareniu, príprave zaujímavých jedál. Zdá sa, že v tom nachádzate potešenie. Mnohé mamy to berú aj ako nevyhnutnú povinnosť, najmä, že po výtvore pripravovanom s láskou za chvíľku nie je ani stopy. Čím vás varenie tak chytilo?

Variť som si musela už ako prváčka na strednej škole. Bola som odkázaná sama na seba, mamu som mala iba na telefóne, tak som sa musela obracať. Možno práve vďaka určitej samostatnosti som už v devätnástich vedela, že ja si chcem založiť rodinu skoro a že to zvládnem. Inak, čo sa týka pečenia, milovala som ho odmalička a ako dvanasťročná som vedela na Vianoce urobiť niekoľko druhov koláčikov, to ma drží dodnes. Či sú to Vianoce, Veľká noc, alebo narodeniny... bola to odjakživa moja vášeň. A či je varenie aj pre mňa nevyhnutná činnosť? Je nás doma päť, takže variť musíme. Ale aj z kuchyne sa dá v každej domácnosti vykúzliť oáza pokoja, kde sa všetci členovia rodiny cítia krásne. My sme to tak chceli, aj to tak máme. U nás nie sú rozdelené úlohy, čo robím ja a čo robí manžel. Všelijako sa pri varení striedame, hocikedy som aj ja za „pomocnú silu“, ktorá šúpe zeleninu a nakladá či vykladá umývačku. Ale popri tom u nás nesmie chýbať dobrá hudba, rozhovory, smiech a k večeru aj dobré vínko, ktoré si radi vychutnávame na terase. A samozrejme, sú dni, keď nestíhame, tak si vtedy niečo dobré objednáme. Radi podporujeme dobré a kvalitné reštaurácie a nechávame sa inšpirovať. 

A najmä, na každej fotke z kuchyne vyzeráte dokonale, štýlovo a máte absolútny poriadok, ako sa také niečo podarí?

Tak to už je aj pocit zodpovednosti, predsa len, keď niečo vzácne ľuďom odovzdávam, ako napríklad úžasný recept na pizzu, ktorý som zdokonaľovala niekoľko rokov, alebo slávnostné veľkonočné pečenie, tak sa tak pripravím, aby keď to bude na internete rotovať, to video ľuďom „voňalo“, aby tam neboli žiadne zbytočnosti. Ja mám rada estetiku, páčia sa mi pekné veci a na čo doma dbám, je vôňa. V čistom dome sa aj lepšie dýcha, tvorí, aj existuje. A na poriadok nie som sama. Sme už doma štyria plnohodnotní členovia, ktorí si delíme úlohy. Niekedy sa smejem, že mama musí byť aj dobrý manažér, aby to doma fungovalo (úsmev).

Jar je obdobie, keď sa my ženy chceme dostať po zime rýchlo do formy. Vás akoby sa to nedotýkalo. V každom ročnom období, dokonca i krátko po pôrode, vyzeráte dokonale, v top forme. Prezraďte, dokážete si pri troch deťoch nájsť čas na seba? Aký je váš fit model?

Prezradím vám, že som svoju váhu nikdy neriešila. Základ bol, aby som sa cítila dobre. Bola som vychovávaná rodičmi tak, že na tom, ako kto vyzerá, nestojí svet, dôležité je vnútro, naše záľuby, zmysel života a naša úprimná radosť z maličkostí okolo, ktorá keď je skutočná, sála na všetky strany ako ohňostroj. Je ale pravda, že sa rada hýbem a za svoju postavu vďačím každodennému pohybu a množstvu povinností, ktoré ako trojnásobná mama mám. Každá žena je však krásna, keď miluje a je milovaná. To je obrovské životné šťastie, za ktoré ja Bohu ďakujem každý jeden deň. 

- - Inzercia - -