Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Najväčšie záhradnícke chyby - Vyhnite sa im

jún 06, 2021 - 11:21
Pri kávičke si mnohí radi listujeme v časopisoch o záhrade. Obdivujeme fotografie nádherných záhrad, kocháme sa ich krásou a hovoríme si, že by nám úplne stačilo, ak by naša záhrada bola aspoň spolovice taká ako na obrázkoch. Pritom sme záhrade venovali množstvo voľného času, aj peňazí. Nakúpili sme kvetiny, dreviny, polievali, hnojili, sadili, presádzali, strihali, ale stále máme pocit, že to nie je celkom ono...
Foto: 

Čím to je? O najväčších záhradníckych prešľapoch, s ktorými sa stretávajú a ktorých sa dopúšťajú mnohí nadšenci, hovorí Anna Javorková z Kvetoucí zahrady v Pržne. Možno medzi nimi nájdete detaily, ktoré by sa dali aj vo vašej záhrade zmeniť k lepšiemu.

Menej zelenej

menej_zelenej.jpg

Menej zelenej
Foto: 
shutterstock.com

Častým prvkom súčasných záhrad je veľa ihličnanov a stálozelených rastlín a na druhej strane nedostatok alebo úplná absencia listnatých drevín a trvaliek. „Priniesol to trend takzvaných bezúdržbových záhrad. Záhrady plné stálozelených rastlín a drevín môžu byť krásne, ale pôsobia jednotvárne. Obyčajne je len otázka času, kedy nás upokojujúca zelená začne nudiť,“ tvrdí Anna Javorková, podľa ktorej by záhradu mali tvoriť hlavne listnaté dreviny, či už stromy, kríky alebo trvalky: „Stálozelené dreviny majú v záhradách svoje miesto. Ale v podstatne menšom rozsahu ako môžeme vidieť. Platí nepísané pravidlo, že pomer ihličnanov a listnatých stromov by mal byť približne 1:3.“

Záhradný guláš

Aj záhrada by mala mať myšlienku a nie je najlepší nápad zasadiť všetko, čo sa nám páči. Môže totiž vzniknúť „záhradný guláš“. „Stáva sa, že do záhrady sadíme samé pekné a dobré rastliny, ale výsledok nestojí za nič. Veľa rôznych kvetín v malom počte pôsobí v záhrade roztrieštene. Jednotlivé druhy nemajú šancu vyniknúť. A človek sa môže napokon cítiť, ako keby stál v sklade. Menej je niekedy viac,“ vysvetľuje záhradná dizajnérka. Mali by sme preto urobiť malú záhradnú inventúru a trvalky a nižšie kríky nasadiť k sebe do väčších skupín aspoň po troch až piatich kusoch.   

Nekupujte štýlom – toto sa mi páči

nekupujte_stylom_-_toto_sa_mi_paci.jpg

Nekupujte štýlom – toto sa mi páči
Foto: 
shutterstock.com

S tým súvisí aj nevhodné umiestnenie rastlín. Prerastajú jedna do druhej, zacláňajú si, bojujú s ochoreniami, schnú alebo hnijú. „Ak nepoznáme dobre vlastnosti a nároky jednotlivých rastlín, budeme trpieť pri každom pohľade na záhradu. Alebo nás čaká dlhoročné testovanie, kým rastlinkám nájdeme správne miesto. Preto si pred nákupom vopred vyhľadajme informácie o ich nárokoch na priestor a pestovanie, alebo sa poraďme. Určite nenakupujme v záhradníctve štýlom – toto sa mi páči,“ zdôrazňuje skúsená profesionálka.    

Strom ako klimatizácia

Je jedno, či máme záhradku ako dlaň alebo ako letisko. Ak túžime po útulnej záhrade, ktorá poskytne súkromie, bez vyšších rastlín sa nezaobídeme. Neznamená to však, že po okraji záhrady vysadíme zelené „hradby“ z tují. Do záhrady patria stromy, vysoké kríky, alebo iné vertikálne prvky, ktoré ju ukryjú pred zvedavými pohľadmi susedov. Altánky alebo drevené oblúky vytvoria oporu pre popínavé rastliny a poskytnú potrebné súkromie. „Predovšetkým vo väčších záhradách tieto ,vertikály pomáhajú členiť priestor na viac funkčných častí, ukryjú to, čo treba a do záhrady vnášajú vítaný prvok tajomstva,“ vysvetľuje Anna Javorková a dodáva: „V každej záhrade oceníme aspoň jeden listnatý strom. V horúcom lete bude zdrojom tieňa a príjemnej klímy, pretože v okolí ochladí vzduch aj o tri stupne.“

Pozor na textíliu

pozor_na_textiliu.jpg

Pozor na textíliu
Foto: 
shutterstock.com

V záhradách často vysádzame rastliny do mulčovacej textílie. Neuvedomujeme si, že trvalky sa pod ňou „dusia“ a obmedzená je aj ich schopnosť rozmnožovať sa. Navyše pod textíliou trpí aj pôda a užitočné živočíchy, ktoré pod ňou žijú. Nezriedka, hlavne v ťažších ílovitých a vlhkých pôdach, sa pod textíliou tvorí pleseň. Rastlinky hnijú, pretože nadbytočná voda sa neodparuje.  

Dobre pripraviť záhon je základ

Ak sa rozhodneme oživiť záhradu a vysadiť záhon kvetín, dobrý nápad často zlyhá na nedostatočnej príprave záhona. Do kvalitnej prípravy by sme mali investovať svoj čas a energiu. Znamená to dôkladne odstrániť vytrvalú burinu a venovať pozornosť pôde: skypriť ju, odstrániť trsy trávy s pevným koreňovým systémom a doplniť živiny. Primeraná príprava záhona a vysadenie zdravých a vhodných rastlín však nemusia byť zárukou úspechu. Ako upozorňuje záhradná profesionálka, „väčšina rastlín bude skôr či neskôr vyžadovať ďalšiu starostlivosť. Ak ju zanedbáme, alebo naopak – s dobrým úmyslom preženieme, môže nás záhrada nepríjemne prekvapiť.“

Ach, ten trávnik!

Jedným z kameňov úrazu býva trávnik – ozdoba mnohých záhrad, ktorej majitelia venujú maximum pozornosti. Skúsená dizajnérka však hovorí: „Kedy sa konečne preberieme zo sna o bezchybnom anglickom trávniku, ktorý sa v našich klimatických podmienkach a počas rozpáleného leta náročne udržiava? Je to nákladné a hlavne neekologické. Majme prírodu trochu radi a prijmime aj jej zdanlivú nedokonalosť v podobe púpavy alebo sedmokrásky.“ Ak sa dokonalého trávnika neviete vzdať, skúste mu počas horúcich a suchých období dopriať výšku, aby si udržal viac vlahy.

Pomocník bioodpad

pomocnik_bioodpad.jpg

Pomocník bioodpad
Foto: 
shutterstock.com

Ešte stále nevieme správne pracovať s biologickým odpadom zo záhrady. Opadané lístie, ostrihané vetvičky, časti trvaliek z jarného upratovania – to všetko končí v plastových vreciach na bioodpad a odvážame to preč. „Namiesto toho kupujeme vrecia s rôznymi substrátmi. Pritom je to vynikajúci vstupný materiál na výrobu vlastného kompostu alebo štiepky, ktorá v záhrade výborne poslúži,“ radí Anna Javorková.

- - Inzercia - -