Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Tatranská záhrada - Balzam na dušu

jún 09, 2021 - 10:30
Všetci záhradkári vedia – čím lepšie podmienky, tým krajšia záhrada. Nie každý má však šťastie, aby mal záhradu zaliatu slnkom v príjemnom podnebí. Môže vôbec byť vo vysokohorskom prostredí záhrada, v ktorej vydržia kvety? My sme takú našli. Je v Tatranskej Štrbe a hýri všetkými farbami kvetov.
Foto: 
Archív A.B. / canva.com

Určite nie je jednoduché udržiavať ju. Pri našej návšteve koncom mája mala majiteľka na sebe vetrovku, zatiaľ čo v Bratislave v ten deň nosili krátke rukávy.

Ruky v zemi, hlavu na slnku

Tatranka Anna Balejová je však na to zvyknutá a letnú vetrovku má stále poruke. Rovnako ako príjemný úsmev a dobrú náladu. „Niekde som čítala, že šťastný záhradkár má ruky v zemi, hlavu na slnku a srdce plné prírody. Pre mňa to platí na sto percent, záhrada je pre mňa relax, moja vášeň. Keď som prišla domov unavená z práce, stačilo sa prejsť po kúsku zeme, pozrieť sa, kde pribudol nový lístok či kvietok, bolo po únave, načerpala som novú energiu,“ vyznáva sa s úsmevom dlhoročná riaditeľka knižnice v neďalekom Poprade.

Pohľad do raja

Dnes má šarmantná dôchodkyňa na svoj koníčka čas a užíva si ho plnými dúškami. „Každý deň začínam pohľadom do môjho raja, prechádzam sa v ňom. Kontrolujem, ako sa darí rastlinkám, niektoré pohladkám, prihováram sa im. No a ak to počasie dovolí, som v záhrade do večera.“ Keďže záhrada je v nadmorskej výške deväťsto metrov nad morom, možnosti sú trochu obmedzené, pokiaľ ide o rôzne druhy kvetov, zeleniny a ovocné stromy. Neznamená to však, že záhrada nemôže krásne a voňavo rozkvitnúť.

Aj severnú stranu krášlia ruže

Príjemný rodinný domček má okrem záhrady aj predzáhradku. Tá je obrátená na severnú stranu – priamo k Tatrám. „Pôda je v nej zamrznutá ešte začiatkom mája. Rástli tu vysoké staré ihličnany, ktoré sme museli vypíliť. Vtedy som si spomenula na pieseň Paľa Hammela s textom – keď pília krásny strom, je mi ľúto...“ priznáva vášnivá záhradkárka. Pôdu museli upraviť a vysadiť rastlinami, ktoré odolajú aj nepriaznivým poveternostným podmienkam. Dnes v nej rastú rododendrony, azalky i nízke okrúhle tuje. Pani Anna sa však nedala, a v predzáhradke odvážne rozkvitajú aj nenáročné kvety a dokonca popínavé ruže. „Zatiaľ sa držia,“ usmieva sa.

Čím staršia pivónia, tým krajšia

Za domom je pozemok veľký asi šesťsto metrov štvorcových, ktorý má podstatne priaznivejšiu orientáciu – na južnú stranu. Asi polovicu zakrýva trávnik so sedmokráskami, narcismi i tulipánmi. Anna Balejová je hrdá na dva pásy plné kvetov. V prvom kvitnú jarné cibuľoviny, rôzne skalničky, levandule a ruže. „Druhý záhon je vysadený narcismi a pivóniami rôznej farby, vysadila ich pred rokmi mama. Hovorí sa, že pivónia, čím je staršia, tým je krajšia. Je to pravda, ozaj sú nádherné.“

Višne aj mrazuvzdorná marhuľa

Po rodičoch sú v záhrade aj ovocné stromy, niektoré už starostliví manželia nahradili mladšími. Spolu je ich jedenásť a hoci by si mnohí mysleli, že v tatranských podmienkach sa im nebude dariť, rastú v záhrade jablone, hrušky, slivky i čerešne. Majitelia ich počet dopĺňajú, takže tohto roku pribudla moruša, višňa a mrazuvzdorná marhuľa. „Uvidíme, azda prežijú,“ krčí plecami sympatická záhradkárka. Po okrajoch záhrady sú ďalšie kvetinové záhony, o ktoré sa majiteľka s láskou stará. „Je tu veľa rôznych druhov – od jarných, cez ruže až po jesenné georgíny. Veľa, veľa kvetov, ktoré zbožňujem, hoci niekedy niektoré nezvládnu tatranskú zimu. Na oknách domu a v altánku máme muškáty, petúnie, surfínie a lobelky.“

Hrozno v skleníku

Samozrejme, v záhrade nesmú chýbať jahody, čučoriedky, ovocné či ozdobné kríky a niekoľko zeleninových hriadok. „Minulý rok sme si urobili radosť,  postavili sme malý skleník. Má len štyrikrát dva metre, ale môžeme v ňom pestovať hrozno, paradajky, uhorky i papriku. Je toho len troška, pre radosť,“ neskrýva hrdosť spokojná záhradkárka.

Napriek tomu, že starostlivosť o záhradu si vyžaduje v tatranských podmienkach veľa úsilia, času, starostlivosti a trpezlivosti, pani Anna to robí rada a s radosťou: „S namáhavými prácami mi pomáha manžel a o ostatné sa starám ja. Som rada, že môžem vytvoriť kus pekného miesta na zemi, ktoré občas upúta pozornosť okoloidúcich.“ 

Medveď ako hosť

Anna Balejová hovorí, že v záhrade trávia veľa času. „Záhrada mi poskytuje oddych a relax aj v záhradnom domčeku s terasou s možnosťou vypiť si šálku dobrej kávy či pripraviť niečo pod zub, alebo si len tak užívať slniečko a kochať sa. A príroda je aj okolo záhrady, sem-tam nás navštívi jeleň, líška či srnky. Už tu bol aj medveď. Úžasný je spev vtákov, bzukot včiel, vôňa a farby – to všetko je pre mňa balzamom na dušu.“

- - Inzercia - -