Dnes je streda, 07.december 2022, meniny má: Ambróz
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nechajte vaše okná rozkvitnúť

jún 13, 2021 - 14:25
Ak si pri prezeraní záhradkárskych tipov v časopisoch povzdychnete, že nemáte záhradu a dokonca ani balkón, nezúfajte. Stále máte okná, ktoré môžete rovnako krásne ozdobiť a rozžiariť. Stačí len vybrať si, či sa rozhodnete pre stálozelený variant, alebo farebné voňavé kvety, ktoré dodajú oknám správny šmrnc.
Foto: 
shutterstock.com

Ideálne kvetináče sú samozavlažovacie. Ponúkajú pohodlie rastlinkám aj vám – nemusíte sa o kvety tak často starať a vydržia aj týždňovú dovolenku, prípadne iné výpadky pri zalievaní. Ak máte obyčajný črepník, urobte v spodnej časti otvory na odtok a dajte podeň misku, do ktorej bude prebytočná voda vytekať. Zabránite zahnívaniu koreňov vysadených rastlín. Nevýhoda je, že voda môže pretiecť a znečistiť fasádu, alebo kvapkať susedom na okná. Riešením je, že kvetináč necháte bez odtokových otvorov a naspodok umiestnite vrstvu keramzitu, kamienkov alebo korkových štupľov, ktoré prekryjete záhradnou textíliou. Až na túto vrstvu dajte zeminu. Farba kvetináčov je už len vec fantázie. Mnohí ju ladia s fasádou, farbou okien a farbou vysadených rastlín.

Bezpečnosť je dôležitá

shutterstock_1563770950.jpg

Bezpečnosť je dôležitá
Foto: 
shutterstock.com

Nezabúdajte na bezpečnosť. Nádoby na okne musia byť bezpečne upevnené, či už ohrádkou alebo špeciálnymi svorkami na držanie kvetináča. Nepodceňujte váhu naplnenej nádoby a silu nepriaznivých poveternostných podmienok. 

Špeciálna zemina

shutterstock_1959400468.jpg

Špeciálna zemina
Foto: 
shutterstock.com

Do kvetináčov použite kvalitný substrát určený špeciálne na pestovanie balkónových rastlín. Obsahuje totiž zložky, ktoré pomáhajú zadržiavať vodu aj živiny potrebné na rýchly štart rastlín. Pri výsadbe môžete doň pridať aj kvalitné hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Ak chcete okno skrášliť bylinkami, zvoľte špeciálnu odľahčenú zeminu na bylinky a rovnako špeciálne hnojivo.

Kedy polievať

Kvetiny v nádobách vyžadujú pravidelne zalievať. Pri samozavlažovacom kvetináči je to jednoduchšie, inak vždy pred zálievkou prstami skontrolujte vlhkosť zeminy. Kvety určite nepolievajte napoludnie, lebo spálite listy. Najlepší čas na zavlažovanie rastlín je skoro ráno, keď im nehrozí teplotný šok. Pri kvitnúcich rastlinách nezabúdajte pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, aby ste podporili rast nových. 

Zlatá trojica

Najdôležitejším pravidlom, ktoré rozhoduje o tom, aké kvetiny vysadíme do jednej nádoby, je rovnaká potreba vody a slnka. Preto sa pri výbere rastlín riaďte tým, kedy a ako dlho svieti na okno slnko. Tak vyberiete najvhodnejšie druhy podľa toho, či milujú slnko alebo im viac vyhovuje tieň. Všetky rastliny v jednom črepníku by mali mať rovnakú potrebu vody. Ak umiestnite vedľa seba kvet, ktorý potrebuje bohatú zálievku a rastlinu, ktorej stačí málo vlahy, budú trpieť obe. Dávajte pozor aj na vietor, ktorý môže citlivé kvety dolámať. Ak pri oknách nie je bezvetrie, zvoľte nižšie a odolnejšie druhy. Do kvetináčov je vhodné kombinovať previsnuté rastliny so vzpriamenými. Niektorí záhradníci to nazývajú aj zlatá trojica: vyššia vzpriamená rastlina sa volá lákadlo, takzvaný vyplňovač zabezpečí plný zelený objem a posledný vodopád bude z kvetináča prevísať.

Atraktívna farebnosť 

Farebnosť si dolaďte podľa vlastných preferencií. Hrajte sa s farbami, ktoré môžete ladiť tón v tóne, alebo naopak – vytvorte zaujímavý farebný kontrast. Preverte si tiež, ako sa ktorá rastlina rozrastá. Rozostup medzi kvetmi by mal byť sedem až desať centimetrov. V zásade platí, že do šesťdesiatcentimetrového kvetináča môžete umiestniť päť rastliniek. Husto vysadené kvetináče sú veľmi efektné, ale vyžadujú prestrihávanie rastlín, prípadne presadenie. Zoznam kvetov, ktoré chcete vysadiť, si radšej pripravte doma, aby ste sa v záhradníctve nenechali zlákať atraktívnou rastlinou, ktorej sa na okne vôbec nemusí dariť.

Dôležité svetové strany 

Slnečné miesta orientované na juh vyhovujú najviac kvitnúcim rastlinám. Surfínie, petúnie, pelargónie, lobelky či sanvitália južné strany doslova milujú. Záplava žiarivých kvetov vytvorí husté kvetinové previsy. Okná, na ktoré svieti slnko, nádherne ozdobia aj pestrofarebné gazánie, aksamietnice, prýštec a chryzantémy. 

Ak sú vaše okná otočené na sever, vôbec nemusíte zúfať. Aj na nich môžete vytvoriť pôsobivú minizáhradku. Je veľa rastlín, ktoré milujú polotieň, alebo dokonca tieň. Vyniknú skôr druhy s okrasnými listami, najmä ak skombinujete viac odtieňov zelenej. Ak do kvetináča umiestnite okrasný tabak, fuksie a previsnuté begónie, vytvoríte atraktívne zátišie aj na tejto nepriaznivej svetovej strane. Pokiaľ predsa len túžite po výrazných kvetoch, vyberte si hortenziu, ktorej sa darí v tieni.

Aj rastliny s farebnými listami

shutterstock_1984074848.jpg

Aj rastliny s farebnými listami
Foto: 
shutterstock.com

Vaše okná však nemusia len hýriť farbami kvetov. Zvoliť môžete aj rastliny so zaujímavými listami. Na okne budú veľmi pôsobivo vyzerať trpasličie ihličnany, rôzne papraďorasty, okrasné trávy ako ostrica alebo kostrava a užitočné bylinky. Mätu, bazalku, šalviu alebo pažítku využijete aj v kuchyni. Dajte si však pozor na podmienky. Bazalka napríklad neznáša priame slnko a rozpínavá mäta bude utláčať ostatné druhy, preto ju radšej umiestnite do špeciálneho kvetináča.

- - Inzercia - -