Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Invázia slizniakov v záhrade? - Vieme ako sa ich navždy zbaviť!

jún 14, 2021 - 19:31
Poznajú to takmer všetci záhradkári. Po zime sa pustia do pestovania, krásne si pripravia pôdu, pohnoja, posadia a s očakávaním sledujú prvé listy jarného šalátu alebo inej zeleninky. No okrem nich si na šťavnatú úrodu brúsia zuby aj slimáky.
Foto: 
shutterstock.com

Slizniaky - bezdomovci 

Radíme ich do troch rôznych čeľadí : slizniakovité (Limacidae), slizniačikovité (Agriolimidae a Milacidae) a slizovcovité (Arionidae).
Slizký povlak, ktorý zanechávajú tiež znehodnocuje kvalitu vypestovaných rastlín. Jedná sa predovšetkým o invázny druh slizovca iberského (Arion lusitanicus), ktorý môže pri premnožení spôsobiť veľké straty na počte úrody. Docestoval k nám z Pyrenejského poloostrova a zaplavil skoro celú Európu. Nemá prirodzeného predátora a preto v prírode môžu jeho počty nekontrolovateľne narastať. Dokonca je agresívnejší ako naše pôvodné slizovce, ktoré je schopný zožrať.

Slizovec iberský (Arion lusitanicus)

shutterstock_1802521090.jpg

Slizovec iberský (Arion lusitanicus)
Foto: 
shutterstock.com

Začal sa rozširovať po Európe asi pred 30 rokmi, „cestujúc“ vo forme vajíčok v pôde rastlín v kvetináči. Tento spôsob je dodnes hlavným zdrojom zavlečenia. Vyskytuje sa na celom území Slovenska. Nemáprirodzeného nepriateľa.

Druh z triedy ulitníkov, čeľaď slizovce, bez ulity. Dorastá do dĺžky asi 12 cm. Sfarbenie môže mať v oranžových a hnedých odtieňoch, niekedy so sivastým alebo olivovým nádychom. Dýchací otvor sa nachádza v prednej polovici štítu na jeho spodnom okraji (na rozdiel od slizniakov a slizniačikov, ktorí majú dýchací otvor v zadnej polovici štítu).
Je to hermafrodit. Nemá prirodzeného nepriateľa, preto sa rýchlo množí a dokáže sa veľmi rýchlo šíriť.

Ručné zbieranie

Môžete sa odhodlať aj na ich zber. Ten vykonávajte večer, počas hmlistého počasia či po daždi, keď slizniaky opúšťajú svoje úkryty.

Indický bežec

shutterstock_1764392597.jpg

Indický bežec
Foto: 
shutterstock.com

Ak ste sa neodhodlali k ručnému zberu vy, môžete na ne poslať hydinu. Ak chováte kačky či sliepky - doprajte im voľnosť. S radosťou pozberajú všetkých slizkých nepriateľov a ešte si na nich aj pochutia. Buďte však ostražití, aby sa nepustili aj do vašej úrody.

Prírodná jedlá záhrada v auguste - 8.diel (Hanka Sekulová)

Autor: 
youtube.com/ Bux.sk - knihy, ktorými žijete

Prekážky

 • Voňavé rastliny
  Šalvia, tymian, yzop, aksamietnica,netýkavka, žerucha, rebríček, trebuľka, astra či pivonka - to sú niektoré z rastlín, ktoré slizniaky nemajú veľmi v láske. Zvyknú sa im vyhávať, peto ich môžete vysadiť ako obrubu k ostatným rastlinám. Pozor, ak sú slizniaky premnožené, tak ani tieto rastliny nemusia byť účinné.
 • Ovsené vločky / otruby /káva
  Kávová usadenina, rozdrvené vaječné či orechové škrupinky, popol či piesok môžu poslúžiť ako bariéra, ktorú treba umiestniť okolo rastliny.
 • Vysoká prekážka
  Najlepším riešením sú však asi vyvýšené záhony.
  Ako prirodzená prekážka okolo záhonov môže slúžiť do zeme zapustený plech s okrajom ohnutým smerom von. Celkovo by mal zo zeme trčať do výšky asi 15cm. Tento spôsob mechanickej zábrany sa mimoriadne osvedčil už u viacerých zúfalých záhradkárov.
 • Elektrické ohrady
  Nemusíte mať vysokú školu elektrotechnickú, napriek tomu to zvládnete. Dva tenučké drôty potiahnite okolo miesta, ktoré chcete ochrániť. Veďte ich vedľa seba tak, aby boli od seba vzdialené na šírku tela slimáka. Môžete ich prichytiť o drevené lišty. V okruhu ich napojíme na 9V batériu. Slimák pri snahe preliezť touto prekážkou telom drôty spojí a výboj ho usmrtí.

Záhradu majte upratanú

Slizniaky obľubujú vlhké miesta, keďže sa potrebujú vytvárať veľké množstvo hlienu, aby prežili. Aktívne sú najmä v noci a cez deň sa radi ukryjú pod kúsok zabudnutého dreva v záhrade. Preto zo záhrady odstráňte všetky zbytočnosti, ktoré by im mohli poslúžiť ako úkryt.

Zalievajte ráno

Ak zalejete rastliny skoro ráno, tak sa voda stihne počas dňa dostať do pôdy a jej povrch stihnú slnečné lúče už dopoludnia vysušiť. Slizniaky obľubujú vlhkosť a suchá pôda pre ne nebude lákadlom.

Fito prírodný odpudzovač slimákov

Pomocný prípravok vo forme granúl obsahuje prírodný minerál, sepiolit, ktorý je známy vďaka svojmu vynikajúcemu absorpčnému účinku. Po rozsypaní na zem odsaje vhlkosť a vytvorí nepriaznivé podmienky pre slimáky, ktoré aby nevyschli, vyhnú sa mu. Neobsahuje toxíny, je neškodný pre domáce zvieratá a človeka. Rozsypte v 3-4 cm širokom páse okolo rastliny. Môže sa aplikovať počas celého roku, raz za mesiac, v prípade dažďov každé 2 týždne.

- - Inzercia - -