Dnes je streda, 07.december 2022, meniny má: Ambróz
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Krásne aj voňavé - Aromatické rastliny do záhonov

jún 20, 2021 - 12:00
Trvalkové záhony v záhrade môžu krásne nielen vyzerať, ale aj voňať. Ale aké druhy aromatických rastlín vybrať, aby vytvorili správnu zmes vôní? Záhradní architekti kvôli vôni často používajú do záhonov aromatické bylinky. Existuje však aj dostatok krásnych trvaliek s omamnou vôňou. Pri zakladaní okrasných záhonov v záhrade, alebo pri výsadbe na balkónoch sa skúste zamerať nielen na rozmanitosť farieb a tvarov kvetov, ale aj vábivú vôňu. Voňavá záhrada zaútočí na všetky vaše zmysly.
Foto: 
shutterstock.com

Medzi obľúbené, krásne a aromatické rastliny patrí flox. Drobné kvietky v mnohých farbách rozžiaria a omamne rozvoňajú každú záhradu. Poznáme ich šesťdesiatpäť druhov a je jedno, či si vyberiete elegantnú bielu, žiarivo ružovú, opojne modrú či veselú červeno-bielu pruhovanú farbu. Každá poteší čarovnou záplavou kvetov, od ktorých sa šíri závan sladkej, miernej korenenej vône. Intenzita farieb závisí od počasia a môže sa meniť. Mnohé odrody, hlavne modré, za súmraku úplne zmenia zafarbenie. Floxu sa najlepšie darí na slnku, ale znesie aj polotieň. Pôda by mala byť vždy vlhká, priepustná a bohatá na živiny. Skrútené listy, zvädnuté kvety a malé súkvetia značia nedostatok vody.

Purpurová monarda

monarda.jpg

Purpurová monarda
Foto: 
shutterstock.com

Monarda je trvalka, ktorá poteší trojnásobne: dlho kvitne, má aromatickú vôňu a liečivé účinky. V záhrade by táto výrazná rastlina pôvodom zo Severnej Ameriky rozhodne nemala chýbať. Výrazné purpurovo červené kvety nádherne kvitnú celé leto a z listov, ktoré majú korenistú vôňu, môžete pripraviť čaj s citrónovou vôňou. Pôsobí pri žalúdočných ťažkostiach a podporuje chuť do jedla. Listy sú veľmi chutné aj v šalátoch, hoci u nás sa pestuje skôr ako okrasná rastlina.

Vidiecke klinčeky

dianthus.jpg

Vidiecke klinčeky
Foto: 
shutterstock.com

Kedysi boli súčasťou každej záhrady. Drobné, nežné a voňavé turecké klinčeky s oficiálnym názvom klinček bradatý. Na konci každej stonky je súkvetie veľmi voňavých výrazných kvetov bielej, ružovej, fialovej alebo červenej farby. Existuje viac ako tristo druhov a pochádzajú z hôr a lúk Európy, Ázie a južnej Afriky. Vďaka farebným odlišnostiam sú klinčeky veľmi obľúbená záhonová rastlinka, ale dajú sa pestovať aj v nádobách. Najlepšie sa im darí na slnku a v kvalitnom substráte. Takmer všetky druhy uprednostňujú ľahké, priepustné pôdy a plné slnko. Veľmi dlho vydržia vo váze, preto sa hodia na rez. Ak kvety odkvitnú na stonke, odstráňte ich, podporíte tým kvitnutie v budúcej sezóne.

Nápadná pivónia

pivonia.jpg

pivónia
Foto: 
shutterstock.com

Ak existuje rastlina, ktorá noblesou, výraznou krásou a vôňou vyráža dych, tak je to určite pivónia. Od jari do leta je táto trvalka neuveriteľne krásna nápadnými kvetmi a nádhernou kvetinovou vôňou. Hoci najnápadnejšia a najvoňavejšia je v červenej farbe, existuje aj biela a ružová. Červené majú opojnú vôňu podobnú ružiam, iné voňajú po citrusoch, ale sú aj druhy, čo nevoňajú. Pivonky sú najkrajšie v záhrade, kde sa ľahko stanú farebnou dominantou. Kvety sú však veľmi krehké. Ak ich odtrhnete v plnom rozkvete, lupienky opadajú skôr, ako stihnete prísť domov.

Agastache miluje slnko

agastache.jpg

Agastache
Foto: 
shutterstock.com

V prípade, že na záhradu páli slnko, vysaďte si agastache, aromatickú trvalku rozšírenú v Japonsku a Ázii. Má zaujímavé listy, výraznú vôňu a nádherné súkvetia, ktoré sú veľkým lákadlom pre včely a ďalší užitočný hmyz. Najčastejšie pestovaný druh agastache sa vyznačuje výraznou feniklovo-anízovou arómou. Iné druhy voňajú aj ako mäta alebo citrón. Aróma rastliny sa však naplno rozvinie len na slnečných a teplejších miestach. Takže to, čo potrebuje, je priame slnko. Pestovanie v polotieni alebo tieni jej nevyhovuje, nebude sa jej dariť a pravdepodobne ani nerozkvitne. Okrem dostatku slnečných lúčov jej doprajte suchšiu a priepustnú pôdu. Agastache sa uplatní v zmiešaných trvalkových záhonoch s inými kvitnúcimi trvalkami a mnohé druhy môžete bez obáv pestovať aj vo vegetačných nádobách na slnečných balkónoch a terasách. Zaujímavé je, že rastlina má jedlé kvety aj listy, ktoré využijete pri príprave letných pokrmov a nápojov.

Lobulária prímorská (Lobularia maritima)

lobularia_primorska.jpg

Lobulária prímorská (Lobularia maritima)
Foto: 
shutterstock.com

Ďalšia voňavá rastlinka pochádza zo Stredomoria. Lobulária prímorská je nenáročná, bohato a dlho kvitnúca bylina, ktorá vytvára hustý koberec. Ak chcete veľa kvetov, musíte jej zabezpečiť veľa slnka. Na rast potrebuje slnečné stanovisko, dobre priepustný substrát a dobre znáša sucho. Odolná trvalka má veľmi malé kvietky​, ktoré kvitnú od mája do októbra v bielych, ružových alebo fialových farbách. Kvety s výraznou medovou vôňou priťahujú včely, motýle a ďalší hmyz. Často sa používa na obruby záhonov alebo chodníkov, prípadne ju sadíme v skalkách, aby pokryla priestor medzi kameňmi.

Popínavý hrachor

hrachor.jpg

Popínavý hrachor
Foto: 
shutterstock.com

Ak túžite po voňavej stene, aj tú si ľahko zabezpečíte. Medzi obľúbené voňavé popínavé rastliny patrí hrachor voňavý. V tomto prípade však nejde o trvalku, ale jednoročnú rastlinu. Dôležité však je, že biele, ružové, aj fialové kvietky s jemnou arómou kvitnú počas celého leta až do začiatku jesene. Po vysadení mu poskytnite veľa vody, pravidelné hnojenie a miesto chránené pred vetrom a poludňajším slnkom. Odmení sa rýchlym rastom. Úponky na dlhých stonkách, ktorými sa prichytáva na oporu, veľmi skoro vytvoria efektnú voňavú zástenu v záhrade i na balkóne. Z odkvitnutých kvetov vznikajú struky.

- - Inzercia - -