Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Veľká fotogaléria - Nežná krása ruží

júl 01, 2021 - 10:35
V Dolnej Krupej rozvoniavajú ruže. Ich vôňa sa nesie v okolí kaštieľa až k domčeku, kde v rokoch 1800 až 1806 prebýval slávny hudobný skladateľ Ludvig van Bethoven. Kto však založil nádherné rozárium, ktoré navštevujú milovníci ruží z celého sveta?
Foto: 
Ramon Leško

Ružiarska tradícia v Dolnej Krupej má silné korene. V najväčšej miere sa o to zaslúžila grófka Mária Henrieta Choteková, ktorá žila v tamojšom kaštieli.  V súčasnosti sa vedľa kaštieľa rozprestiera areál Medolandia, v ktorom sa neďaleko od miesta pôvodnej grófkinej záhrady nachádza nádherné  súkromné rozárium s tisíckami voňavých ruží. Jednu z nich na počesť spomínanej grófky s názvom Ružová grófka Mária Henrieta vyšľachtila svetoznáma nemecká ružiarska firma pri príležitosti 150 rokov jej narodenia. Grófka si vytrvalou prácou a zanietením pre ruže získala uznanie nielen odbornej verejnosti, ale i obyvateľov Dolnej Krupej, ktorí ju začali nazývať „ružovou grófkou“. 

Kto bola „ružová grófka“?

marie_henriette_chotek.jpg

Mária Henrieta Choteková
Foto: 
Wikipedia

Mária Henrieta Choteková ─ ružová grófka sa narodila v roku 1863 v Dolnej Krupej Rudolfovi Chotekovi a Márii, rodenej Khevenmüller-Metschovej. Hermína Ferdinanda Rudolphina Mária Antónia Anna Henrieta Choteková
bola najstaršia zo štyroch súrodencov a na ich počesť v parku vysadili štyri Sekvojovce mamutie (jeden velikán rastie dodnes). Bývala v hornom kaštieli, ktorý dala sama postaviť z dedičstva po otcovi. Ten sa nachádzal dvestopäťdesiat metrov od veľkého kaštieľa. Stál za grófskym liehovarom a panskou záhradou. Bola tam vývarovňa pre chudobných, miesto pre núdzové ubytovanie žobrákov, pocestných, kaplnka s oltárom a harmóniom. Pomáhala slabým a chudobným, preto ju v dedine volali Dušenka.

Najväčšia krása Slovenska

Je to určite najslávnejšia rodáčka z Dolnej Krupej, ktorá do vysokého veku udržiavala v neskutočnej kráse svoje rozárium – ružovú záhradu – najväčšie v monarchii. Vtedajší reportéri a významní návštevníci popisovali záhradu ako jednu z najväčších krás Slovenska. Bolo to jej celoživotné dielo a rozárium patrí k najstarším v Európe. Ruží bolo tisíce, v roku 1926 grófka odhadovala ich počet na päťtisíc a v roku 1929 až na šesťtisíc. Nachádzali sa tam mnohé rarity, ktoré sa nepestovali inde v Európe – pre odborníkov živá encyklopédia. Boli to napríklad tmavočervená ruža s bielymi bodkami, ružové s bielymi pruhmi alebo škvrnami.

nezna_krasa_ruzi_-_19.jpg

Nežná krása ruží
Foto: 
Ramon Leško

Takmer tisíc odrôd

Grófka si vybavila všetky potrebné administratívne náležitosti a stala sa z nej živnostníčka: rozšírila predaj ruží z ružovej škôlky a neskôr obchodovala aj s ďalšími produktmi. Propagovala ich v odborných časopisoch najmä v nemecky hovoriacich krajinách. Prednášala na rôznych výstavách ruží, zúčastňovala sa kongresov, publikovala odborné články a obracali sa na ňu s prosbami pri identifikácii a posudzovaní ruží. Ako šesťdesiatšesťročná vydala na jeseň 1929 posledný známy katalóg ruží, v ktorom ponúkala na predaj celkom 885 odrôd...

Rád pre ružiarov 

Grófka mala dokonca vlastný rád, ktorým vyznamenávala pestovateľov ruží. Bol to veniec ruží na vrchu s korunkou a v strede s iniciálkami M. H. CH. Rád bol z bieleho zlata osádzaný drahými kameňmi s latinským nápisom Laudate Deum in operibus suis – Slávme Boha za jeho skutky. Poctení boli iba traja európski ružiari: Peter Lambert, Rudolf Geschwind a Wilhelm Kordes.

Ocenenie aj od pápeža

V roku 1909 udelil pápež Pius X. grófke kríž Pro Ecclesia et Pontifice – Kríž cti a vo Vatikáne vystavili pápežský diplom na meno Mária Chotková. Bolo to najvyššie pápežské vyznamenanie, aké môže laická osoba dostať.
Peter Lambert v roku 1911 pomenoval jeden zo svojich výpestkov na počesť grófky – Maria Henrieta Gräfin Chotek. Hermann Kiese pomenoval po nej svoju ružu ako prvý. Český šľachtiteľ Jan Böhm v roku 1932 pomenoval svoj čajohybrid Hraběnka Chotková. Naposledy sa jej dostalo podobnej cti v roku 2006 na počesť šesťdesiateho výročia jej smrti. Slovenský šľachtiteľ Silvester György pomenoval svoj výpestok Comtesse Maria Henrieta.

- - Inzercia - -