Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2021 - Poďakovanie za celoročnú úrodu

júl 14, 2021 - 14:15
Slovenská dedina od nepamäti žijúca a prispôsobujúca sa rytmu striedania štyroch ročných období našla aj v nostalgicky ladenej jeseni poéziu, ktorú uchováva v tradíciách.
Foto: 
Ramon Leško

V čase, keď osireli polia a úroda uložená v sýpkach, humnách i stodolách zabezpečila obživu na ďalší rok, nastalo aj obdobie zábavy, posedení, sprevádzaných veselosťou a tancom. Naši dedovia so svojou múdrosťou sledovali aj zmeny v prírode, robili si poznámky z pozorovania zvierat, rastlín a na základe dlhoročných po generácie zdieľaných odkazov odhadli aj počasie. A tak sa včas pripravili na tuhú zimu, suché leto i na menej úrodný rok, ktorý ich prípadne čakal.

Medzi susedmi

hostina_2.jpg

Slovenský deň kroja 2021 - Poďakovanie za celoročnú úrodu
Foto: 
Ramon Leško

tanec.jpg

Slovenský deň kroja 2021 - Poďakovanie za celoročnú úrodu
Foto: 
Ramon Leško

Jeseň prinášala spontánne spoločenské stretnutia, na ktorých sa stretávali susedia pri poháriku dobrého vínka a pri prestretom stole. Na ňom nikdy nechýbal čerstvý chlieb z úrody voňajúcej predchádzajúcim letom. Skutočný, autentický pohľad do života predchádzajúcich generácií nám poskytla folklórna skupina Lieščina z Rimavskej Soboty. Veselo i vážne, hudbou, spevom i humornými prekáračkami, vďaka ktorým sa aj prípadné manželské výčitky vyriešili oveľa efektívnejšie ako v manželskej poradni, sa Rimavskosoboťania stretávali, keď už na poliach a v záhradách nebolo toľko práce.

subor_liescina.jpg

Súbor Lieščina
Foto: 
Ramon Leško

Súbor Lieščina patrí síce k mladým folklórnym zoskupeniam, no jeho jedinečnosť je v jeho dokonale zachovaných zvyklostiach, ktoré originalitou zaujmú každého. Dušou skupiny sú manželia Slabejovci a ich dcéry, ktoré sa s láskou k folklóru už narodili a stal sa pevnou súčasťou ich životov. A hoci dnes interpretujú dobré susedské vzťahy z minulosti, súdržnosť preniesli aj do súčasnosti. Lieščinu vytvárajú nadšenci z Rimavskej Soboty, susedia, ktorí sa stretávajú u Slabejovcov počas nácvikov. Aj vďaka nim krásna slovenčina podfarbená typickým nárečím toho kúta južného Slovenska zostane navždy zachovaná. Spolu s krojmi, piesňami, muzikou a kultúrou, ktorú nemožno vymyslieť a mohla vzniknúť len ako esencia životných príbehov mnohých generácií.

rimavska_sobota.jpg

Rimavská sobota
Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -