Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nezabudnuteľný večer v Radvani

august 05, 2021 - 16:20
Starobylá Radvaň, ktorá je už dlhé súčasťou Banskej Bystrice sa opäť vracia k svojim slávnym, kultúrnym koreňom, ktoré ju kedysi preslávili.
Foto: 
Ramon Leško

Mestečko,  ktorého dominantu kedysi tvorili tri nádherné a historicky cenné kaštiele, ktoré vošlo do povedomia širokého okolia aj svojim presláveným Radvanským jarmokom, s tradíciou dlhšou ako  tri storočia si znovu hľadá svoju cestu na výslnie.

koncert_-_34.jpg

poslanec za mesto Banská Bystrica Marek Ondráš, Mária Reháková riaditeľka vydavateľstva STAR production, Jozef Pantlík - ľudová skupina Hron, Doc. Mgr. Art. Juraj Sarvaš - Historik a spisovateľ a dekanka Fakulty zdravotníctva Beáta Frčová
Foto: 
Ramon Leško

poslanec za mesto Banská Bystrica Marek Ondráš, Mária Reháková riaditeľka vydavateľstva STAR production, Jozef Pantlík - ľudová skupina Hron, Doc. Mgr. Art. Juraj Sarvaš - historik a spisovateľ a dekanka Fakulty zdravotníctva Beáta Frčová

Dôkazom toho bol aj jedinečný koncert, ktorý sa uskutočnil dňa 4.8 pod záštitou radvančanov, poslanca za mesto Banská Bystrica Mareka Ondráša a dekanky  Fakulty zdravotníctva Beáty Frčovej.

Z javiska sa striedavo ozývali ľudové melódie v podaní kapely Hron a folkloristu Jozefa Maka, ako aj obľúbené melódie z dielne skladateľa Gejzu Dusíka. Atmosféra vytvorená z toho najlepšieho čo nám naša kultúra ponúka skutočne chytila za srdce každého návštevníka. Zreteľné to bolo pri záverečnej piesni Na Kráľovej holi, ktorú spolu s interpretmi na javisku spievalo aj obecenstvo v hľadisku.

koncert_-_14.jpg

Foto: 
Ramon Leško

K vzácnym hosťom večera patrili aj známi rodáci, ktorí preslávili Radvaň v celej našej krajine. Publikum vzdalo hold Jurajovi Sarvašovi, Márii Rehákovej a Vladimírovi Strmeňovi.

Slávnostná atmosféra sa niesla ešte dlho po ukončení oficiálneho programu. Prítomní sa rozchádzali s prísľubom hlavných organizátorov, že tento večer nie je ojedinelý, a už vôbec nie posledný. Práve naopak. Otvára sa ním séria kultúry a umenia, týchto dvoch fenoménov, ktoré sa opäť udomácnili na mieste, kde žil a tvoril náš azda najväčší  básnik, Andrej Sládkovič.

koncert_-_29.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Slová, ktoré vyslovil Juraj Sarvaš: „Pandémia je všade vo svete, zasiahla aj nás. Bohužiaľ poznačila aj našu kultúru, duše, schopnosť vzájomného porozumenia. Vyliečiť sa môžeme len nádejou. Ja ju vidím v našom folklóre, ktorý má skutočne zázračnú moc uzdravovať ľudské duše, vnášať do nich radosť a krásu.“ sú skutočným posolstvom a zároveň aj pozvánkou na jedinečnú udalosť Slovenský deň kroja, ktorý sa bude konať 1. Septembra v Banskej Bystrici, pod Pamätníkom SNP a ktorým si naša krajina pripomenie nielen vlastné korene, ale aj Deň ústavy SR.

- - Inzercia - -