Dnes je streda, 07.december 2022, meniny má: Ambróz
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

V hlavnom meste sa nudiť nebudete - Zážitkový víkend v Bratislave

júl 27, 2021 - 09:00
Cestovanie do zahraničia máme sťažené, prečo teda nestráviť dovolenku na Slovensku? Aj u nás je čo obdivovať a k lokalitám, ktoré rozhodne stoja za návštevu, určite patrí Bratislava. Hlavné mesto je plné pamiatok, ale aj iných turistických možností, kde sa určite nudiť nebudete.
Foto: 
shutterstock

Pokojne si na Bratislavu vyhraďte najmenej tri dni – teda povestný víkend, vrátane piatka. „Krásavica na Dunaji“ vám to štedro oplatí. Tu sú naše tipy, čo všetko by ste mohli absolvovať.

Stáročná história

Určite musíte ísť na hrad, bez toho by sa vám Bratislava, ako sa vraví – ani nerátala. Pozrite si aj okolie hradu, teda vynovenú záhradu a všetky tie cestičky okolo neho. Choďte až k historickej bráne, dolu pod kopcom. A potom na vás čaká Staré Mesto so všetkými historickými pamiatkami vrátane Dómu sv. Martina. Ak nasadnete na historický vláčik, budete to mať s odborným výkladom.

Pešia zóna v Starom Meste

shutterstock_330948128.jpg

Pešia zóna v Starom Meste
Foto: 
shutterstock

Je akési nepísané centrum turistov. Okrem upraveného parku a fontán môžete obdivovať starú budovu Slovenského národného divadla, sochu P. O. Hviezdoslava a v blízkych kaviarničkách si iste radi dáte kávu.  Obľúbenou pochúťkou, ktorá zároveň osvieži, je – ako inak, zmrzlina. Množstvo prevádzok v Bratislave dokazuje, že tento dezert môže byť ozajstnou delikatesou.

UFO s vyhliadkou

shutterstock_695791270.jpg

UFO s vyhliadkou
Foto: 
shutterstock

V duchu tradícií prešporskej kuchyne nájdete hneď na viacerých miestach Bratislavy prestížne reštaurácie. V Bratislave sú viaceré prevádzky, v ktorých sa gastronomický zážitok snúbi s unikátnymi výhľadmi. Vo výške 85 metrov nad hladinou Dunaja sa na Moste SNP nachádza reštaurácia UFO špecializovaná na stredomorskú a ázijskú kuchyňu. Priamo od stola máte mesto ako na dlani, užijete si pohľad na historické budovy v objatí Dunaja i moderné výškové stavby.

Tyršovo nábrežie

Piesková pláž v centre Bratislavy na brehu Dunaja? Áno, aj to je skutočnosť na Tyršovom nábreží v blízkosti Sadu Janka Kráľa na druhej strane Dunaja. Tyršák pláž spája zábavu a oddych – pod jednou „strechou“  nájdete bohatý kultúrny program, gastro špeciality i plážový volejbal. Západ slnka s výhľadom na Bratislavský hrad si môžete užiť na  piesočnej pláži, vedľa plynúceho Dunaja a s osviežujúcim nápojom v ruke. Na opačnej strane Dunaja nevynechajte promenádu Eurovea, ktorá končí na staromestskej pláži. Na tých miestach zažijete atmosféru Stredomoria.

Zlaté piesky

Ak si chcete aj dobre zaplávať, zamierte na Zlaté piesky. Wakelake na Zlatých pieskoch ponúka wakeboardový vlek, skvelú reštauráciu a bar plný drinkov. Okrem toho máte možnosť vyskúšať si flyboard, zapádlovať si s priateľmi na paddle boarde a celý deň zakončiť úžasnou párty. Samotný areál Zlatých pieskov je vďaka plážam a veľkému jazeru doslova stvorený na letný oddych v Bratislave.

Európska veľrieka – Dunaj

Dunaj je pre Bratislavu ako pre krásnu ženu perlový náhrdelník. Zdobí mesto a dáva mu tú jedinečnú auru, aj keď vody Dunaja prechádzajú mestom len niekoľko málo kilometrov. Je to najdlhšia rieka Európskej únie. A Dunaj turistom ponúka všetko – od romantiky cez zábavu až po aktívny oddych.

Plavba k Devínu aj popod mosty

shutterstock_1175829034.jpg

Plavba k Devínu aj popod mosty
Foto: 
shutterstock

Nasadnite v prístavisku v centre mesta na loď a vydajte sa k hradu Devín. Než sa pod hradnou zrúcaninou vylodíte, naskytnú sa vám jedinečné pohľady na nábrežie historickej časti mesta – Bratislavský hrad, Most SNP z roku 1972 i moderné mestské centrá River Park a Zuckermandel, ktoré dotvárajú atmosféru severnej časti dunajskej promenády. O niečo ďalej sa nachádza Most Lafranconi, dokončený v roku 1992. Odtiaľ je len kúsok k chránenému riečnemu ostrovu Sihoť. Samotný Devín je dnes zrúcanina, pretože hrad vyhodili do vzduchu  napoleonské vojská. Dnes tam sídli archeologické múzeum. 

Dva rôzne brehy

Okrem plavby k Devínu môžete zvoliť bratislavský okruh pozdĺž oboch brehov Dunaja v centre mesta. Kým staromestský breh je živší, dýcha históriou a výrazný punc mu dáva prístav a multifunkčný komplex Eurovea v južnej časti dunajskej promenády, petržalská strana Dunaja je pokojnejšia a zelenšia. Nájdete tam najstarší verejný park v strednej Európe – Sad Janka Kráľa i prírodnú rezerváciu Soví les. Hoci sa oba dunajské brehy líšia, na každom kotvia lode s reštauráciami a barmi. Za zmienku stojí Riva Bar & Bistro oproti Hotelu Devín i Dunajský pivovar neďaleko pláže. S Bratislava CARD si môžete uplatniť zľavu na prehliadku Bratislavy z paluby párty lode i motorového člna. Naplánujte si výlet
podľa vlastných preferencií
na
72hodinovemesto.sk

Bratislava a blízke okolie

Galéria Danubiana

titulna_vb.jpg

Galéria Danubiana
Foto: 
Galéria Danubiana

Rozhodne ako návštevník Bratislavy si musíte pozrieť aj galériu Danubiana, ktorá leží na maličkom polostrove, ktorý obmýva Dunaj. Už budova sa vyznačuje modernou architektúrou a úprava okolia tiež stojí za pozretie. V galérii môžete obdivovať nádherné umelecké diela.

Divoká voda

shutterstock_1095711698.jpg

Divoká voda
Foto: 
shutterstock

Estetický zážitok doplníte adrenalínom a zábavou v neďalekom areáli Divoká voda. Vzdialený je od centra len na krátku jazdu autom alebo i autobusom, dokonca sa k nemu dostanete aj po hrádzi na bicykli. V dvoch vodných kanáloch v starom koryte Dunaja môžete vyskúšať rafting, vodné skútre, jazdu na kajaku i vodné lyže. To však nie je všetko – areál ponúka aj obľúbené turistické jazdy na štvorkolke, lukostreľbu, plážový volejbal i jazdu na poníkoch. Na mieste nájdete aj skvelú reštauráciu a možnosť ubytovania. 

Naplánujte si výlet podľa vlastných preferencií na 72hodinovemesto.sk

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

- - Inzercia - -