Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Eduard Heger a Boris Kollár si pri Univerzite Komenského pripomenuli obete okupácie

august 22, 2021 - 12:07
Predseda vlády SR Eduard Heger zdôraznil, že dnešný pamätný deň ľudí učí, že aj napriek porážkam sa oplatí za slobodu bojovať.
Foto: 
sita

Dnešný pamätný deň ľudí učí, že aj napriek porážkam sa oplatí za slobodu bojovať. Zdôraznil to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) na sociálnej sieti v súvislosti s dnešným 53. výročím invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Predseda vlády SR Eduard Heger a predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) sa dnes zúčastnili na pietnej spomienke na obete okupácie pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského v Bratislave.

„Dnes si na tomto pamätnom mieste, kde vyhasli ľudské životy, túto smutnú udalosť pripomíname a vzdávame česť obetiam okupácie Československa. Tento deň má veľký význam pre identitu nás všetkých. Nielen tých, čo si to pamätajú, ale aj tých, ktorí v tom čase neboli na svete. Vďaka ľuďom, ktorí sa nenechali zlomiť inváziou, nepodľahli tlaku normalizácie, nevzdali sa myšlienky slobody a niesli ju ďalej, sme sa dočkali slobody v roku 1989,“ zdôraznil Heger. Premiér pripomenul, že sloboda potrebuje na svoj rozvoj spravodlivých, obetavých a čestných ľudí.

“Som presvedčený, že občania Slovenskej republiky by si mali pripomínať nielen túto udalosť, ale aj všetky udalosti, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili cestu k našej súčastnosti,” dodal v závere predseda parlamentu Kollár.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli. Sovietsky zväz však rozmiestnil svoje vojská v Československu a z nášho územia odišli až v roku 1991. Okupácia z augusta '68 zmarila nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti na čele s Alexandrom Dubčekom. Takzvaná politika normalizácie, ktorá nasledovala po vpáde vojsk, na 21 rokov umlčala nádeje v demokratickú a slobodnú spoločnosť.

- - Inzercia - -