Dnes je štvrtok, 20.január 2022, meniny má: Dalibor
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Jožo Ráž: Modlím sa za nás piesňou

august 24, 2021 - 10:42
Dlhé roky nedal JOŽO RÁŽ žiaden rozhovor a verejne sa prestal vyjadrovať k aktuálnemu spoločenskému dianiu. Pre Slovenku urobil výnimku. A hoci je od nátury skôr optimista, chvíľ, keď mlčí a modlí sa, pribúda. Ako sa spätne díva na svoju kariéru, ale aj do budúcnosti, ako si žije čo by rocker na dôchodku a čo odkazuje Slovákom?
Foto: 
Ramon Leško

Najbližšie vás budeme vidieť v priamom prenose odovzdávania ocenení ankety Slovenka roka. Je to galavečer venovaný nevšedným a šikovným ženám. Čím si ženy podľa vás zaslúžia obdiv mužov?

Obdivujeme ich najmä preto, že dokážu priviesť na svet nový život, naše deti. Samozrejme, cnostných vlastností je neúrekom, my muži ich obdivujeme preto, že sú krásne, vzrušujúce, silné a dobré. Majú niečo, čo muži nemajú, a to je dobre. Tak to má byť a v prírode je to dobre rozdelené. Navzájom sa potom muži a ženy dopĺňame a aj preto vás milujeme.

Pieseň Ave Maria, ktorá bude mať premiéru na galavečere, paradoxne nie je až taká novinka. Textár Pavol Jursa vám ju ponúkol už pred tridsiatimi rokmi, no odmietli ste ju a naspievali až teraz. Prečo?

Paľo je náš verný spolupracovník, ktorý je s nami od začiatku, prakticky od vzniku skupiny Elán. Zložil tú pieseň na text z Biblie a odvtedy sa stále snažil, aby sme ju naspievali. Ale ja som žil dosť búrlivý život, bol som rocker so všetkým, čo k tomu patrí (smiech). Vnútorne som cítil, že nie je na tú pieseň správny čas. Prišiel až teraz. Momentálne žijeme to, čo žijeme, myslím si, že situácia je vážna, ba až kritická, a práve preto prišiel čas na modlitbu, aj v podobe piesne.

Teda je to aj vaša výpoveď a intímna modlitba?

Áno, presne tak. Chcem ňou ľuďom povedať, že situácia je vážna a treba sa modliť.

Paľo Jursa o vás hovorí, že rozhovory s vami sú pre neho večná inšpirácia. Odkiaľ pramení vaša?

Inšpirácia v ľuďoch a v priateľoch, tá je asi bežná. Silné priateľstvo dodáva silu, dokáže inšpirovať a rovnako to platí aj u mňa. Čo sa tvorby týka, nie som bohvieaký skladateľ a umelec v tom ohľade. Píšem piesne iba vtedy, keď musím, aj to až vtedy, keď mi uplynú všetky lehoty zo zmlúv (smiech)ἀ. Vtedy si sadnem, viem sa otvoriť vesmírnym silám, v ktorých je všetko už dávno napísané – stiahnem si tú pieseň a mám ju. No to sa stáva len veľmi zriedka, veľmi málo komponujem. No keď už, prichádza to rovno z vesmíru. Je to spojenie mojej duše s vesmírom.

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka SLOVENKA

1_054_69.png

Foto: 
red

- - Inzercia - -