Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Svätý otec je na zdvorilostnej návšteve u prezidentky Čaputovej

september 13, 2021 - 11:53
Pápež František je na zdvorilostnej návšteve u prezidentky Zuzany Čaputovej. Hlava štátu už v nedeľu 12. septembra privítala pápeža na letisku, dnes sa s ním stretla po druhýkrát.
Foto: 
sita

Stretnutiu predchádzal oficiálny uvítací ceremoniál na prednom nádvorí Prezidentského paláca. Po ňom nasleduje súkromné stretnutie „medzi štyrmi očami“ len v sprievode tlmočníka. Pápež František následne pozdraví aj členov najbližšej rodiny prezidentky Čaputovej a potom si v Zelenom salóne vymenia dary.

img_7384-2.jpg

Svätý otec je na zdvorilostnej návšteve u prezidentky Čaputovej
Foto: 
sita

Pápež sa v sprievode prezidentky presunie do záhrady Grasalkovičovho paláca, kde sa na audiencii stretne s predstaviteľmi politickej a občianskej spoločnosti.

img_7492-2.jpg

Svätý otec je na zdvorilostnej návšteve u prezidentky Čaputovej
Foto: 
sita

img_7622-2.jpg

Svätý otec je na zdvorilostnej návšteve u prezidentky Čaputovej
Foto: 
sita

Pápež František, jeho duchovné poslanie a jeho myšlienky majú miesto v srdciach Slovákov. Počas svojho príhovoru pri príležitosti návštevy pápeža Františka to povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Hlava štátu zdôraznila, že Slovensko si od čias komunizmu prešlo veľkými zmenami, no kresťanstvo a katolícka cirkev sú po stáročia pevnou súčasťou jeho identity. „Vítame Vás však nielen ako predstaviteľa jednej z najväčších duchovných rodín tejto planéty a jej hodnôt, ale tiež, a predovšetkým, ako nositeľa veľmi potrebnej inšpirácie pre budúcnosť ľudstva. Pre budúcnosť nášho Slovenska, aj pre budúcnosť kresťanstva v ňom je veľmi dôležitý spôsob, akým predkladáte posolstvo evanjelia pre našu dobu – nielen ako „dedičstvo otcov“, ale aj ako cestu pretvárajúcu našu prítomnosť a ukazujúcu do budúcnosti,“ uviedla Čaputová.

img_7409-2.jpg

Svätý otec je na zdvorilostnej návšteve u prezidentky Čaputovej
Foto: 
sita

Prezidentka zdôraznila, že svet čelí krízam a jediný spôsob, ako ich zvládnuť, je spolupracovať. „Jediné, čo potrebujeme, je ľudskosť, uvedomenie si pri pohľade na kohokoľvek z nás, že ty si ja a ja som ty, že tvoríme jednotu,“ povedala Čaputová. Vyzvala na odvahu k ľudskosti a vzájomnému porozumeniu.

Hlava štátu zdôraznila, že pápež je jednou z najväčších mravných a duchovných autorít súčasného ľudstva. Jeho spôsob hlásania evanjelia a jeho osobný mravný príklad oslovuje podľa nej aj ľudí ďaleko za viditeľnými hranicami katolíckej cirkvi. Čaputová vyzdvihla, že vyzýva k pokore, milosrdenstvu a všeľudskému bratstvu a tiež k novej kultúre politiky a k novej etike v hospodárstve.

„Vo svojich sociálnych encyklikách varujete pred najväčšími nebezpečenstvami našej doby – populizmom, národným sebectvom, fundamentalizmom a fanatizmom. Viditeľne sa staviate proti všetkým, ktorí chcú náboženstvo zneužívať na politické ciele. Zdôrazňujete, že k jadru evanjelia patrí starosť o ľudí v núdzi, o ľudí bez domova, o ľudí, ktorých z vlastnej krajiny vyháňajú vojny, terorizmus a chudoba,“ dodala prezidentka. Čaputová ešte raz vyjadrila pápežovi Františkovi vďaku za to, že na Slovensko pricestoval.

Na stretnutí sa zúčastnili viacerí predstavitelia politického života. Nechýbal premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a ministri vládnej koalície. Zúčastnil sa aj František Mikloško, predstaviteľ katolíckeho disentu v časoch komunizmu, bývalí prezidenti Ivan Gašparovič, Rudolf Schuster a Andrej Kiska, športovec Matej Tóth, vedec Pavol Čekan a mnohí ďalší. Hosťom je aj bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák, primátor Bratislavy Matúš Vallo a tiež predstavitelia samosprávnych krajov a koaličných a opozičných politických strán. Medzi viac ako 500 pozvanými hosťami sú aj rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka a matka jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Svätý otec v nedeľu 12. septembra pricestoval na svoju prvú návštevu Slovenska. Naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi, pápež Ján Pavol II, Slovensko v septembri 2003. Pápež František na Slovensku pobudne do stredy 15. septembra. Dnes má program v Bratislave, v utorok 14. septembra navštívi Košice a Prešov a svoju návštevu ukončí 15. septembra na púti v Šaštíne.

- - Inzercia - -