Dnes je štvrtok, 21.október 2021, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zrušenie paragrafu 363 Trestného poriadku je pre Sme rodina červenou čiarou

september 21, 2021 - 16:04
Boris Kollár zopakoval, že hnutie Sme rodina sa nebude zúčastňovať na pracovnej skupine zameranej na obnovenie právneho štátu, prospešné návrhy ňou vypracované však môže podporiť.
Foto: 
sita

Zrušenie paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zasahovať do prípravného konania, je pre hnutie Sme rodina „červenou čiarou". Na dnešnom brífingu to zdôraznil predseda hnutia a šéf parlamentu Boris Kollár. Takisto povedal, že hnutie je proti rozdeleniu prokuratúry na generálnu a špeciálnu a zopakoval, že sa nebude zúčastňovať na pracovnej skupine zameranej na obnovenie právneho štátu.

„Nevylučujem, že niektoré body z tej komisie, ktoré prídu a budú prospešné pre očistu, sme ochotní podporiť," povedal Kollár. Pokiaľ ide o oprávnenia generálneho prokurátora, predseda parlamentu pripomenul zrušenie obvinenia novinárov Denníka N. „Ten generálny prokurátor je tu na to, aby, keď je niečo nezákonné alebo zlé v rámci prípravného konania, tak môže zasiahnuť buď 363-kou alebo vydaním pokynu," povedal Kollár s tým, že v prípade novinárov sa jeho zásah ukázal ako správny krok. Doplnil, že keby hnutie pre tieto postoje koaliční partneri vylúčili z koalície, budú to rešpektovať. „Bez problémov si pôjdeme sadnúť do opozície," vyhlásil.

Predseda parlamentu zároveň skonštatoval, že trest 14 rokov pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. je rozhodnutím súdu a on ho nechce komentovať. „Píše mi ale veľmi veľa ľudí, že niekto za 50-tisíc eur dostal taký trest a máme tu nejakých kajúcnikov, ktorým hrozia 25-ročné tresty a zrazu z nich majú iba obyčajnú podmienku," povedal Kollár. Dodal, že chápe, že mnoho ľudí v takýchto prípadoch necíti elementárnu spravodlivosť.

- - Inzercia - -