Dnes je štvrtok, 21.október 2021, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Poslanci neodvolali ministra vnútra Mikulca z funkcie

september 24, 2021 - 12:11
Za odvolanie Mikulca bolo 52 poslancov, proti 69 a 14 poslancov sa zdržalo.
Foto: 
sita

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) zostáva vo funkcii. Za jeho odchod z vlády zo 136 prítomných hlasovalo 52 poslancov, proti bolo 69 a 14 poslancov sa zdržalo. Jeden zákondarca nehlasoval. Väčšina vládneho klubu Sme rodina sa zdržala, nikto z klubu však nehlasoval s opozíciou. Na zosadenie Mikulca z ministerského kresla bolo potrebných aspoň 76 hlasov. Návrh na odvolanie šéfa rezortu vnútra iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

Rozprava o Mikulcovi sa začala vo štvrtok 23. septembra. Predseda Smeru-SD Robert Fico pri odôvodňovaní návrhu vyhlásil, že minister svoju funkciu nezvláda odborne ani eticky a myslí si, že priamo Mikulec riadil manipuláciu trestných konaní. Ten v pléne parlamentu hovoril, že sa systematicky odkrýva korupčná chobotnica, ktorej „chápadlá rokmi siahali až na tie najvyššie miesta". Podľa neho sa krušné časy nekončia a aj napriek tomu, že „očistný proces je bolestný, tak nepoľavíme, aby spravodlivosť bola neoddeliteľnou súčasťou našich životov“.

Smer za posledné týždne dohromady predložil štyri návrhy na odvolanie ministra vnútra. Koalícia sa na začiatku mimoriadnych schôdzí neprezentovala, parlament nebol uznášaniaschopný a rokovanie o tomto bode sa odkladalo. Napokon parlament diskutoval o budúcnosti ministra v rámci riadnej septembrovej schôdze.

Napätie v polícii vyvolalo vlnu politických reakcií, keď Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra 13. septembra zadržal svojho dočasného šéfa Petra Sch. a štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry. Okresný súd Bratislava III vzal do väzby všetkých zadržaných. Obvinení sú zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a zmarenia spravodlivosti.

- - Inzercia - -