Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovensko zažilo rok traumy, tisíce pozostalých si ju ponesú po celý život

september 28, 2021 - 11:43
Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila, že pri prednesení poslednej Správy o stave republiky bolo Slovensko jednou z najúspešnejších krajín sveta, pokiaľ ide o zvládnutie zápasu s pandémiou.
Foto: 
sita

Slovensko zažilo rok traumy a tisíce pozostalých ľudí si ju ponesú po celý život. V Národnej rade SR (NR SR) to dnes povedala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vystúpila pred poslancami so Správou o stave republiky. Prezidentka zdôraznila, že pri prednesení poslednej správy bolo Slovensko jednou z najúspešnejších krajín sveta, pokiaľ ide o zvládnutie zápasu s pandémiou. Končiaca vláda Petra Pellegriniho (Hlas-SD) i nastupujúca vláda Igora Matoviča (OĽaNO) podľa nej vtedy urobila správne rozhodnutia v správnom čase, čo prispelo k tomu, že Slovensko malo aj v porovnaní so susedmi najmenej obetí na ochorenie COVID-19.

„Na hrozbu sme v prvej vlne reagovali rýchlo i rozhodne a prijaté opatrenia naši občania rešpektovali a dodržiavali. Na konci augusta 2020 už bola skutočnosť iná. Obavy vedeckej komunity sa začali premieňať na realitu vysokého počtu infikovaných, veľkého počtu hospitalizovaných aj tých, čo ochoreniu podľahli. Hrozba, ktorá nás mala zjednotiť, sa stala zdrojom najsilnejšej línie konfliktu," zhodnotila slovenská hlava štátu.

Čaputová v tejto súvislosti opätovne zdôraznila, že očkovanie je najefektívnejšou cestou vysporiadania sa s pandémiou. „Zároveň považujem za vhodné pripomenúť, že samotná skutočnosť, že niekto zaočkovaný nie je, nerobí z neho zlého, ani hlúpeho človeka. Viem porozumieť obavám ľudí, pretože strach je hlboko ľudská emócia," doplnila.

Prezidentka kritizovala, že v boji s pandémiou sa ľudia nedokážu zhodnúť nielen na základných riešeniach, ale ani na otázke spravodlivosti či potrebných reformách. V tejto súvislosti spomenula referendum. „Pokiaľ existujú pochybnosti a diskusia v odbornej verejnosti tieto pochybnosti jasne ukázala, je na mieste, že prezident požiada ústavný súd, aby predmetnú otázku ešte pred vyhlásením referenda posúdil. Presne pre túto situáciu ste vy, členovia zákonodarného zboru, túto kompetenciu prezidentovi a ústavnému súdu pridelili," pripomenula. Protiargumenty, ktoré aj z tejto sály zaznievali, že rovnaké referendum už bolo dvakrát vyhlásené, preto podľa jej slov nesedia.

Hlava štátu vyzvala aj na riešenie chudoby a regionálnych rozdielov. Za zásadné označila tiež investície do infraštruktúry a do programov regionálneho rozvoja a rozvoja vidieka. Slovenský vidiek by totiž podľa jej slov mal byť pilierom lokálnej ekonomiky a zamestnanosti, udržateľnej tvorby krajiny aj miestom pre kvalitný a harmonický život.

V oblasti životného prostredia ocenila Čaputová podporu rezortu ambicióznym klimatickým cieľom. Rovnako vyzdvihla podporu efektívneho obehového hospodárstva s dôrazom na zálohovanie PET fliaš a plechoviek, ktoré na Slovensku začne fungovať od budúceho roku. Prezidentka ocenila aj otvorenie témy reformy národných parkov a ochrany biodiverzity, poukázala však na to, že je potrebné zásadným spôsobom pridať v rýchlom odstraňovaní starých environmentálnych záťaží. „Obdobne dlhodobý problém nedostatočnej kvality ovzdušia, na základe ktorého na Slovensku predčasne umiera niekoľko tisíc našich občanov, vyústil do žaloby Európskej komisie s potenciálne vysokými finančnými pokutami pre našu krajinu. Bezuhlíková budúcnosť a udržanie vody v krajine je bezprecedentnou výzvou našej generácie a týka sa zásadných zmien fungovania celej našej spoločnosti a ekonomiky," dodala.

Prezidentka sa dotkla aj oblasti reforiem a vyzvala vládu, aby za účelom ich vykonania čo najefektívnejšie zužitkovala zdroje z Európskej únie (EÚ). Pri zahraničnej politike vníma od apríla tohto roku jednotu postojov vládnych predstaviteľov pri väčšine kľúčových otázok.

Hlava štátu vyzdvihla aj úsilie Ozbrojených síl SR v posledných mesiacoch. „Okrem nezastupiteľnej pomoci v boji s pandémiou našim vojačkám a vojakom ďakujem za plnenie všetkých ostatných úloh, či už pri obrane nášho štátu alebo v zahraničných misiách. Podmienky služby v ozbrojených silách sa však zmenia k lepšiemu len vtedy, ak výdavky na obranu budú stabilné a udržateľné aj do budúcnosti," priblížila Čaputová. Špeciálne ocenila odvahu a nasadenie vojakov pri evakuácii slovenských občanov z Kábulu a tých, ktorí majú so Slovenskom blízke väzby.

„Veľmi diskutovanou témou uplynulých mesiacov a aktuálnych týždňov je téma spravodlivosti. Chcela by som oceniť viaceré systémové zmeny, ako napríklad vytvorenie Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý okrem štandardnej agendy správnych senátov bude riešiť aj dôležitú agendu disciplinárnej zodpovednosti sudcov a prokurátorov. Ale tiež reformu zloženia Súdnej rady SR, previerky majetkových pomerov sudcov a previerky sudcovskej spôsobilosti," povedala Čaputová. Spravodlivosť však podľa nej nebola diskutovanou témou len v súvislosti s prijímaním systémových zmien, ale najmä pre vyšetrovanie veľkých korupčných káuz. Prezidentka zároveň upriamila pozornosť na to, aby vo verejnej službe neboli ľudia, ktorí svoju moc nielenže neunesú, ale ju dokonca zneužijú vo svoj prospech. Spomenula aj to, že akýkoľvek uzdravujúci proces pre spoločnosť, teda aj vysporiadavanie sa s korupciou, sa musí diať zákonným spôsobom.

V tejto súvislosti poukázala aj na to, že politicky činné osoby nemajú mať žiadne možnosti zasiahnuť do prebiehajúcich vyšetrovaní. „Musíme rešpektovať deľbu moci, a teda konajúce orgány ochrany práva. Ani ako prezidentka republiky nemám, a je to tak správne, žiadne informácie o konkrétnych vyšetrovaniach, okrem tých, ktoré sú mediálne dostupné. Nebudem tu preto vynášať rozsudky namiesto súdov. Chcem dôverovať justícii, že ak by aj pri vyšetrovaní vznikli chyby, súdy dokážu posúdiť dôkazy, a tiež zákonnosť ich získania. Mali by sme deľbu moci rešpektovať nielen vo svojich skutkoch, ale aj vo svojich vyjadreniach, ktorými môžeme podkopávať zvyšky dôvery verejnosti v štát a jeho inštitúcie," vysvetlila hlava štátu.

V závere prezidentka vyzvala koaličné strany, že ak chcú ďalej vládnuť, mali by ukazovať jednotu a jasnú vôľu spolupracovať. „Lebo vzájomné spory iba prehlbujú sklamanie verejnosti. Týka sa to samozrejme aj opozície, ktorá spoluvytvára atmosféru, spoludefinuje mieru kultúrnosti v politike a vo výsledku sa podieľa na oslabení súdržnosti celej spoločnosti. Celková politická debata klesla na úroveň, kde nikdy nebola," myslí si Čaputová. Práca s klamstvom, vulgarizmy, osobné útoky sa už totiž podľa nej stávajú štandardom.

„Slovenská republika je dnes zranenou krajinou, ktorá potrebuje zvládnuť celosvetovú zdravotnú krízu s čo najmenšími stratami a potrebuje zvládnuť aj ďalšie výzvy, ktorým čelíme. My, politické vedenie štátu, máme zodpovednosť voči všetkým občanom, aby sme svoju rolu plnili na úrovni, ktorá bude porovnateľná s najlepšie riadenými štátmi sveta. K tomu potrebujeme vzájomný rešpekt a spoluprácu. Veľmi si želám, aby sme v tejto historickej skúške obstáli, lebo inak budú dejiny voči nám nemilosrdné," uzavrela prezidentka.

- - Inzercia - -