Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako sa nedostať pri športe do nemocnice?

október 01, 2021 - 07:49
Obdobie korony zatiaľ významne neovplyvnilo športovcov. Prípadné úrazy však pôsobia čoraz desivejšie a nikto z nás sa nechce dostať s úrazom do nemocnice. Nič však nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Existujú viaceré možnosti a v prípade zranení, ponúkame prehľad ako sa neocitnúť v nemocničných priestoroch.
Foto: 
unsplash

„Lockdownové športy“

Zámky na niektorých športoviskách napovedajú, že spoľahnúť sa budeme musieť na individuálne aktivity. Zelenú môže aj na jeseň dostať beh, korčule, bicykel či turistika. Všetky okolnosti, za ktorých sa v čase pandémie koronavírusu môžete pohybovať vonku, musíte sledovať na relevantných zdrojoch.

Individuálne môžete cvičiť aj doma. Programy jógy, pilatesu, aerobicu, či spinningu nájdete dostupné aj online. Aj pri nich je však možné spôsobiť si zranenie.

Ako sa zabezpečiť

Ak so športom začíname, dôležité je začať voľnejšie, sledovať, ako naše telo reaguje a podľa toho postupne pridávať tréningové dávky. „Vôbec sa nemusíme hanbiť za to, že budeme našu kondíciu budovať pomaly. Nechceme predsa hneď na začiatku skončiť s odreninami, natiahnutými svalmi alebo dokonca so zlomeninou. Rovnako neodporúčam porovnávať sa a snažiť sa držať tempo s fyzicky zdatnejšími, i keď šport v partii je zábavnejší,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Svetlana Šefčiková.

Nezabúdajte na pitný režim, strečing pred aj po aktivite. V prípade korčúľ, či bicykla je dôležité mať ochranné prvky ako prilba, chrániče, či okuliare. Ak ste sa vybrali na turistiku a beh, nepodceňujte vhodnú obuv.

„Pády ani zranenia si obzvlášť dnes nikto nepraje, ale keď k nim dôjde, je nutné mať v batohu, cyklobrašni alebo skrátka vo vrecúšku, malú cestovnú lekárničku so základnými zdravotníckymi pomôckami a liekmi.“ radí lekárka MUDr. Svetlana Šefčiková. Lekárnička by mala obsahovať minimálne náplasti (normálne a na otlaky), dezinfekciu, obväz a malé nožnice. V prípade, že ste alergik, nezabudnite i na váš liek na alergiu.

Aby nedošlo k zápalu, základom lekárničky je kvalitná dezinfekcia. Ako teda vyberať? Tu je zopár typov ako na to:

ü  Dezinfekcia by nemala štípať a obsahovať alkohol – to je dôležité najmä pri deťoch, starých ľuďoch, veľmi citlivých osobách či chúlostivých častiach tela a obzvlášť pri niektorých typoch zranení.

ü  Uprednostnenie dezinfekcie s obsahom jódu je vítané - jód zničí väčšinu baktérii, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii a ďalším možným zdravotným komplikáciám.

ü  Ideálne ak je určená na pokožku i sliznice

ü  Sfarbenie dezinfekcie – nájdete transparentné či sfarbené. Ak je dezinfekčný roztok prírodne žlto - hnedý, neľakajte sa, znamená to, že obsahuje jód a vidíte presne akú plochu ste dezinfikovali. Nezašpiní vašu pokožku, nechty alebo vlasy aj keď je miesto aplikácie viditeľné, roztok je vodou zmývateľný, mydlo sa pri aplikácii na ruky napokon ´´sfarbí do biela´´.

Rovnako myslite i na vašu pokožku a do výbavy pribaľte opaľovací krém s vyšším faktorom. Následky v prípade zlej alebo nedostatočnej ochrany počas slnečných dní sú značné a ťažšie odstrániteľné, i finančne náročnejšie,“ dopĺňa lekárka.

Ako ošetriť zlomeninu

ü  V prípade otvorenej zlomeniny ošetríme okolie rany dezinfekčným prípravkom a sterilne prekryjeme, pretože postihnutý je ohrozený vstupom infekcie!

ü  Znehybníme končatinu v tejto polohe nad i pod zlomeninou, v prípade otvorenej zlomeniny s končatinou nehýbeme.

ü  Ak zlomenina nie je otvorená, chladíme ju nepriamo cez látku.

ü  Privoláme záchrannú službu alebo dopravíme zraneného k lekárovi na chirurgické ošetrenie.

Tipy redakcie:

  • Predtým ako sa vyberiete za športom, informujte vašich blízkych o tom, kde sa budete pohybovať.
  • K mobilu pribaľte aj nabitú powerbanku.
  • Noste pri sebe papierik s návodom na prvú pomoc, či už pre seba, alebo pre okoloidúcich.
  • Majte po ruke ochranné rúško.

 

- - Inzercia - -