Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Cena Egona Erwina Kischa: Medzi ocenenými autormi aj šéfredaktorka Slovenky

október 04, 2021 - 13:31
V českom Letohrade, ktorý má prívlastok hlavné mesto literatúry faktu, odovzdali minulý týždeň, 30. septembra 2021, medzinárodné Ceny Egona Erwina Kischa za diela literatúry faktu vydané v roku 2019 a 2020.
Foto: 
Ramon Leško

Medzi ocenenými autormi je aj šéfredaktorka Slovenky Mária Miková, ktorá spoločne s Milanom Novotným zostavila knihu zo svedectiev študentov 16. novembra 1989 s názvom – Študentský prológ k Nežnej revolúcii.

ram_8758.jpg

Cena Egona Erwina Kischa: Medzi ocenenými autormi aj šéfredaktorka Slovenky
Cena Egona Erwina Kischa: Medzi ocenenými autormi aj šéfredaktorka Slovenky
Foto: 
Ramon Leško

Zo slovenských autorov hlavnú cenu získal Stanislav Lajda za knihu Posledná večera Leonarda z Vinci (2019) a Jozef Leikert za knihu Taký bol Mňačko (2020).  Medzi ďalšími ocenenými slovenskými autormi boli Jozef Sitko – Vedieť odísť, alebo keď pravda nudí a lož zabáva, Miloš Jurkovič – Kruhy, Jana Judínyová – Dožinkový veniec pre kňažnú,  Emil Polák – Ako sme (ne)robili perestrojku, Ján Gábor, Ferdinand Vrábel – Život národa je večný a Juraj Marušiak – Príliš skoré predjarie. Prestížnu medzinárodnú cenu za oblasť literatúry faktu udeľuje Nadácia Egona Erwina Kischa a po rozdelení Československa zostala jediným spoločným ocenením, tradične udeľovaným českým a slovenským spisovateľom za literatúru faktu. Medzi ocenených slovenských autorov v minulých rokoch patria aj Vojtech Zamarovský, Dušan Mikolaj, Vladimír Ferko. Ľuboš Jurík  a Pavel Dvořák.

Zúrivý reportér Egon Erwin Kisch (1885 – 1948) sa do histórie žurnalistiky zapísal ako autor pútavých reportáží z domova, ale aj z exkluzívnych miest. V roku 1962 zomrela Kischova manželka Gisela a o niekoľko desaťročí sa verejnosť z jej testamentu dozvedela, že Kisch si želal, aby sa peniaze z honorárov za jeho vydané knihy použili na podporu mladých českých a slovenských autorov. Postupne dozrievala myšlienka na splnenie tohto želania. Zrodilo sa udeľovanie Ceny E. E. Kischa ako výsledok spolupráce a dobrých vzťahov medzi českými a slovenskými spisovateľmi združenými v novovzniknutých kluboch autorov literatúry faktu.  Do rozdelenia Československa bola táto cena posledná federálna a aj po roku 1993, keď už existovali dva rovnocenné štáty, zostala spoločnou cenou a každoročne je udeľovaná českým i slovenským spisovateľom literatúry faktu. Cena Egona Erwina Kischa získala status medzinárodnej ceny.

- - Inzercia - -