Úspešný workshop veľvyslanectva mladých v Nitre
Nitriansky workshop sa konal v priestoroch divadla Andreja Bagara a v úvode privítal účastníkov riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy, ktorý zdôraznil najmä fakt, že Veľvyslanectvo mladých podporuje kreativitu a tvorivé schopnosti našej mladej generácie, v čom spočíva jej najväčší potenciál.
Prítomných pozdravil aj zástupca Nitrianskeho samosprávneho kraja Vladimír Gubiš, vedúci odboru školstva.Autorka myšlienky projektu a hlavná organizátorka, riaditeľka vydavateľstva Starproduction Mária Reháková, oboznámila prítomných s dvanásťročnou históriou Veľvyslanectva mladých, ktoré počas svojej existencie vygenerovalo už nejednu úspešnú prácu, ktorá našla svoje uplatnenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí: „Účasť na tomto projekte doslova otvára dvere našej najmladšej generácie do sveta vedy, techniky a spoločenských vied. Dáva im možnosť odprezentovať svoje nápady a myšlienky a naďalej na nich pracovať. Porota, v ktorej prijali členstvo aj veľvyslanci jednotlivých krajín je síce náročná, ale zároveň aj veľmi inšpiratívna. Mladí ľudia, stredoškoláci a vysokoškoláci tak môžu preukázať nielen svoju kreativitu, ale aj jazykové schopnosti, bez ktorých sa dnes už nezaobídu.“
Prirodzene, že každá dobrá myšlienka potrebuje k svojej realizácii aj partnera a partnerstvo na tomto podujatí prijala aj 365 Banka. O tom, že práve tento peňažný ústav, ktorý je zameraný aj na špecifické potreby mladých a je teda priam prirodzeným partnerom veľvyslanectva mladých porozprávala prítomným zástupkyňa banky Martina Sterová.
Úspešné projekty
Potom sa už o slovo prihlásili autori tých najúspešnejších projektov, ktoré v tomto roku ocenila aj porota.
Hana Lazíková, študentka gymnázia A. Einsteina v Bratislave zaujala svojou prácou: Vráťme prírode čo jej patrí.
O tom ako sa tento projekt postupne mení z nápadu na reálny zas porozprávala profesorka gymnázia Marína Holíková.
To, že študenti z „Einsteinky“ sú naozaj kreatívni sme sa presvedčili aj počas prezentácie ďalšieho tvorivého tímu z tejto školy a to Barbory Posilnej a Jozefa Lukáša, ktorí nám priblížili svoju predstavu kultúrno – spoločenského centra, ktoré by malo na základe ich práce vyrásť v areáli gymnázia. Projekt zaujal aj predstaviteľov Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý sa stal garantom jeho realizácie.
Vysokoškolákov reprezentoval poslucháč Lekárskej fakulty UK Bratislava Victor Ibara s prácou Online doktor a Jozef Balcerčík, ktorý zas na pôde prírodovedeckej fakulty UK Bratislava vypracoval mimoriadne zaujímavú prácu: Cintoríny ako dôležité prírodné prvky v urbanizovanom prostredí a poľnohospodárskej krajine.
O svojich skúsenostiach porozprávala na záver doc. MUDr. Eliška Kubíková, ktorá sa už roky zúčastňuje tohto projektu a je konzultantkou prác svojich študentov, ktorí práve Veľvyslanectvu mladých dosiahli aj významné medzinárodné úspechy.
Workshop napokon zhodnotili aj predstavitelia nitrianskych vysokých škôl, PhDr. Martina Pavlíková, PhD., prorektorka pre medzinárodné vzťahy Univerzity Konštantína Filozofa a profesor Ing. Milan Šimko, PhD. prorektor pre vzdelávanie Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Podľa ich slov, workshop ich skutočne inšpiroval a obaja sú presvedčení, že v ročníku 2022 zabojujú o prvenstvá aj poslucháči z ich vysokých škôl.
Ďakujeme všetkým za účasť a tešíme sa na ďalšie príjemne strávené spoločné chvíľe v tomto výnimočnom projekte.
---
---
Komentáre