Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Niš si zamiluje každý Slovák

november 06, 2021 - 08:00
So Srbskom sa nám spája horúca balkánska krv a nekonečné množstvo chytľavých melódií. Pridajte si k tomu fantastické, vždy čerstvé jedlo a prívetivú južanskú mentalitu. Dostanete výborný tip na jesenný výlet.
Foto: 
Katarína Hutníkova

Do mesta Niš na juhu balkánskeho polostrova sa dostanete lietadlom z Viedne či z Bratislavy za príjemnú hodinu a pol a najmä – za pár eur. Nezabudnite si však cestovný pas, keďže Srbsko zatiaľ nie je členom Európskej únie. V súvislosti s pandémiou colníci kontrolujú aj doklad o očkovaní, prekonaní Covidu alebo negatívnom PCR teste. Môžete si zameniť eurá rovno na letisku, ale zmenární nájdete všade kopec. Pri cestovaní sa odporúča nič neočakávať, len tak môžete byť príjemne potešený, avšak Niš a okolie predčilo aj moje (ne)očakávania. 

Ľa, Ľa Matička naša

Slováci sa presťahovali na "dolnú zem" pred cca 270 rokmi. Dodnes žijú na rovnakom území, pričom sa im podarilo zachovať našu kultúru i archaický jazyk. Dôvodov mali v tom období viacero, najčastejšie migrovali za zárobkom, ale aj z náboženských dôvodov. Väčšina Slovákov, ktorí sa tam presťahovali v 18. storočí, je evanjelického vierovyznania, ktorého prívrženci boli v danom období na Slovensku prenasledovaní katolíkmi. Svorne so Srbmi žijú v severnej oblasti, zatiaľ čo juh je záležitosť iba miestnych. Možno aj kvôli tomu sa razom ocitnete v inom svete.

Nišská pevnosť

Pevnosť z 18. storočia leží na pravom brehu rieky Nišava, priamo v srdci mesta. Rozkladá sa na mieste, kde bolo kedysi antické mesto Naissus. Z pevnosti je výhľad na rieku a mesto. Vnútri pevnosti nájdete Balibegovú mešitu, turecké kúpele hammam, Arsenal – sklad zbraní či rímske ruiny a artefakty. Pri peknom počasí si môžete dať kávičku, ktorú vám ponúknu ako domácu, alebo pivko pri živej hudbe. Tej je naozaj všade veľa a funguje inak, ako sme zvyknutí z domu.

Najpodstatnejšia srbská inštitúcia je Kafana

Srbskému lokálpatriotizmu najlepšie porozumiete v Kafane. Sú to reštaurácie, kde muzikanti hrajú nekonečné množstvo výlučne srbských piesní a to počas celej noci. Všetko, čo vidíte, čoho sa dotknete, alebo čo vložíte do úst, je lokálne. Atmosféra je nezameniteľná aj kvôli tomu, že Srbi sú neskutočne rodinne založení. Mladšie aj staršie ročníky, na čele s deťmi si užívajú obľúbené piesne a niet tu miesta pre ostych. Spievať vie zrazu každý, či je to už na pohľad miestny gangster, jeho známosť na ktorej vidno záľubu v plastickej chirurgii alebo staršia dáma na výjazde s priateľkami. Jedna ruka hore, do druhej Dunja (miestna domáca pálenka z ovocia Dunja) a užívanie si prítomného okamihu naberá plné grády. Kapela chodí ku každému stolu a hrá hosťom pesničky na vyžiadanie. Naozaj fascinujúce na tom celom je, že všetci poznajú všetky, takže neexistujú hluché momenty. Až tu porozumiete preslávenému srbskému nočnému životu. 

Srbi majú za sebou neľahkú históriu, ktorej následky sú citeľné dodnes. Veľmi radi a dlho rozprávajú o juhoslovanských pomeroch a vzájomných konfliktoch, s ktorými sa roky pasujú. Aj na základe silnej úcty k starším a pro rodinným tradíciám si vážia každý deň a vedia si ho naplno vychutnať. Najradšej v kruhu veľkej rodiny a priateľov.

Ćele-kula

Veža lebiek je jednou z najznámejších pamiatok mesta Niš. Ide o tri metre vysokú vežu, v ktorej bolo zamurovaných 952 lebiek. Od 15. storočia patril Niš Turcom. V roku 1809 porazili Turci srbských povstalcov v Bitke na vrchu Čegar. Srbskí povstalci boli oproti silnej tureckej armáde v menšine a keď veliteľ povstalcov Stevan Sinđelić videl, že nemajú šancu, odpálil sud s pušným prachom. Takto zabil nielen svojich, ale aj množstvo tureckých vojakov. To, samozrejme, nenechalo tureckého pašu Hurshida chladným. Na počesť víťazstva a na výstrahu pred ďalšími pokusmi o útok, dal postaviť vežu z lebiek. Ešte predtým však lebky oskalpovali, kožu vypchali slamou a poslali ich sultánovi do Carihradu. Pri výstavbe poslednej rady lebiek mu ich 30 chýbalo. Krutosť tureckého panovníka však rozhodla zabiť 30 srbských zajatcov a ich hlavy použili aj s kožou na dostavbu poslednej rady. 

Koncentračný tábor Červeného kríža

Počas druhej svetovej vojny v ňom bolo umiestnených až 30-tisíc ľudí. Zhruba polovica z nich bola popravená na neďalekom kopci Bubajn. Bol oplotený ostnatým drôtom, no neskôr v roku 1942 po úteku 105 väzňov ho Nemci obohnali múrom. Bol to najväčší útek väzňov z koncentračného tábora počas 2. svetovej vojny. Na výstrahu vtedy nacisti zastrelili približne 1100 väzňov.

Pamätník na kopci Bubanj v tvare troch pästí

Mužská, ženská a detská päsť sa týči k nebu na znak toho, že v koncentračnom tábore nerobili rozdiely. Tento kopec sa nachádza približne 2 km od koncentračného tábora a práve v jeho lesoch popravili nacisti tisíce väzňov.

V osamotenej turistickej búdke v neďalekých kúpeľoch Niška Banja som narazila na brožúrku, ktorá ma zaviedla k rokline Sićevo. V roku 1908 tu postavili vodnú elektráreň „Saint Petka“, podľa objavov génia Nikola Teslu. Elektráreň veľmi decentne splýva s prostredím, miestni si pri nej grilovali svoje všadeprítomné mäsové špeciality a náramne sa zabávali na tom, ako som stavbou uchvátená. Poradili mi prísť o pár týždňov, keď na nej dokončia novú strechu. Povedala som, že sa musím vrátiť do práce. Nezabudnite pritom žiť madam, podotkol stavbár a už som ochutnávala ich pljeskavicu. Lepšiu som tam veru nejedla ani v 5*hoteli. 

V Srbsku priberie úplne každý

Miestami som mala pocit, že Srbi nemajú dno. Ku každému jedlu potrebujú predjedlo a prílohu, dezert je samozrejmosťou. Čerstvý burek na raňajky s kajmarom (špeciálnou úpravou spracovaný syr) a bola som plná. Lenže ešte je len ráno. Mala som obavy z prichádzajúceho obeda. Ten zvyčajne pozostáva z ražniči, ktorého porcia je tak veľká, že my by sme to doma dojedali dva dni. K tomu fantastický srbský šalát z chutnej zeleniny, ajvar a domáca káva. Srbi jedia celé hodiny, popri tom pijú Rakiju a fajčia cigarety. Preberajú život, politiku, lásku, alebo hodnotia týždeň. A popritom všetkom sú stále chudí a dobre naladení.

- - Inzercia - -