Dnes je utorok, 24.máj 2022, meniny má: Ela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Marie Rottrová oslavuje okrúhle narodeniny

november 13, 2021 - 08:20
Na hudobnej scéne žiari ostravská rodáčka Mária Rottrová takmer 60 rokov! Jej hlas je neodmysliteľnou súčasťou českej popmusic, na konte a desiatky hitov a stovky vypredaných koncertov. Pri pohľade na ňu by len málokto povedal, že Lady Soul, ako ju vďaka jej hudbe často prezývajú, oslávila 80tku.
Foto: 

Malá Maruška sa narodila síce do chudobnej, ale muzikantsky veľmi vybavenej rodiny. Hudba ju sprevádzala už od detstva, jej matka bola totiž speváčka a otec organista. A aj napriek tomu, že si už ako malá našla cestu k hre na piano, ešte ako dospievajúce dievča túžila stať sa krasokorčuliarkou či učiteľkou. Ale sny v šedivom socializme zostávali často len snami, ktoré sa nikdy nedočkali realizácie. Vyštudovala 11 ročné gymnázium v ​​Bohumíne, no zlý kádrový profil jej v štúdiu pedagogickej školy zabránil, rovnako ako neskôr aj v štúdiu práv v Prahe, a tak si zo začiatku zarábala ako úradníčka, ktorá ale vo voľnom čase krásne spievala a hrala na klavíri, a to až dovtedy, kým jej do života v dobrom slova zmysle nevkročila náhoda. V roku 1960 sa zúčastnila hudobnej súťaže pre mladé talenty v sprievode orchestra Gustava Broma, vďaka ktorej sa Marie Rottrová dostala prvýkrát do televízie, kde aj zahviezdila. 

Žena mnohých talentov 

Profesionálne začala Marie Rottrová spievať tak trochu netradične, až ako matka dvoch malých detí, pritom až do roku 1985 odolávala lákaniu hlavného mesta a zostávala verná rodnej Ostrave. Tam najskôr spolupracovala s prvou ostravskou rockovou kapelou Samuel, neskôr pokračovalaa so súborom profesionálnej úrovne Majestic. Vtedy prešla k soulu, ako sama neraz povedala, veľkou inšpiráciou jej bola Aretha Franklin. V roku 1969 sa potom stala členkou kapely Flamingo, kde spievala s Petrom Nemcom, ktorý je práve so soulovým obdobím Rottrovej úzko spätý. Cesta, na ktorej sa z úradníčky stávala spevácka diva sa zdá bola už absolútne bez prekážok. Texty pre ňu písali Jaromír Nohavica, Jaroslav Wykrent či Jiřina Fikejzová, to boli mená, ktoré stáli aj za textami hviezdneho Waldemara Matušku ale aj Hany Hegerovej. Nuž a keďže talent nemala len hudobný ale aj písomný, veľa piesní si napísala aj sama a hudbu si skladala tiež sama. Jej prvým veľkým hitom sa stal Kůň bílý – česká verzia piesne Ballada wagonowa od poľskej hviezdy Maryly Rodowicz, rovnako ako ďalší z jej nesmrteľných hitov Markétka. 

Za publikom sa jej cnie

O tom, že išlo o úspešný profesijný štart svedčí aj to, že začala aktívne spolupracovať prakticky so všetkými veľkými tanečnými orchestrami onej doby. Okrem pretextovaných piesní zo zahraničia však publikum uchvátila aj tými pôvodnými, ako Lásko, Řeka lásky či Měli jsme se potkat dřív. A kto by nepoznal Lásko voníš deštěm? Za svoju kariéru vydala desiatky platní a albumov, ale i album duetov Len ty a já, na ktorých spolupracovala s velikánmi typu Karel Gott či Karel Černoch. Dobre otextované pesničky a do detailov prepracované koncertné vystúpenia mali za dôsledok, že si Marie Rottrová vytvorila imidž veľmi milej, príjemnej a neustále optimisticky naladenej ženy. Spolu s koncertnými šnúrami sa dostavilo aj časté vystupovanie v Československej televízii, kde jej (najmä v ostravskom televíznom štúdiu) dávali veľa času aj priestoru. Okrem nášho dobre známeho muzikálového filmu Neberte nám princeznú sa stal veľmi úspešným a populárnym predovšetkým televízny program Divadélko pod vežou, ktorý mal 22 dielov a kam si obľúbená speváčka pozývala veľmi atraktívnych hostí. Už niekoľkokrát avizovala koniec svojej kariéry, dokonca ju zakončila veľkolepým megakoncertom vo vypredanej hale v Ostrave. Začalo sa jej však po hudbe cnieť, a tak odchod do dôchodku už niekoľkokrát odložila. Hoci posledné mesiace pandemickej situácie ani jej ako umelcovi neprospeli a s publikom do kontaktu prakticky ani neprišla. 

Do tretice šťastná 

Ťažko tomu veriť, ale táto krásna a šarmantná dáma a pred pár dňami dožila 80.narodenín. Stále na vrchole, stále vitálna a stále žiariaca. Marie Rottrová si toho zažila naozaj veľa, ale na jej tvári to veľmi poznať nie je, život jej žiadne viditeľné hlboké vrásky nezanechal, to iba na duši, kde si ich schováva pre seba. Po druhom rozvode sa tak trochu uzavrela sama do seba a jedenásť rokov okolo nej nebolo vidieť jediného muža. Nakoniec stretla svojho tretieho životného partnera Milana Říhu. Toho si pred šiestimi rokmi vzala v maximálne komornej atmosfére, len za prítomnosti dvoch svedkov. Svadba bola tajná, zúčastnil sa jej len speváčkin syn Vítek s rodinou. Ten straší, Martin, žije so svojou rodinou v Kanade.  

- - Inzercia - -