Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Ďalší varovný prst pre človeka

november 14, 2021 - 14:00
Len za deväť rokov zmizlo v dôsledku zmien v klíme celých 14 percent koralových útesov. Hovorí o tom odborná štúdia medzinárodnej organizácie, ktorá v rokoch 2009 až 2018 koralové útesy monitorovala. Za negatívny vývoj môžu podľa bádateľov v prvom rade vyššie teploty vôd svetových oceánov.
Foto: 
Shutterstock

V sledovanom období sa plocha koralových útesov znížila o 11 700 kilometrov štvorcových, to je plocha zodpovedajúca územiu Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja spolu. „Koralové útesy sú všade na svete pod neustálym tlakom kvôli otepľovaniu spôsobenému zmenami klímy,“ uviedla medzinárodná organizácia GCRMN.

koralove_utesy_upr_1.jpg

Len za deväť rokov zmizlo v dôsledku zmien v klíme celých 14 percent koralových útesov.
Foto: 
Shutterstock

Podľa zástupcov organizácie trpia koralové útesy aj ďalšími lokálnymi faktormi, ide napríklad o znečistenie vody, intenzívny rybolov či necitlivé stavebné zásahy do pobrežia. Najväčšou hrozbou však zostáva klimatická zmena. Podľa výskumníkov sa ukazuje, že mnohé koralové útesy sú schopné regenerovať, ak majú na to vhodné podmienky.

Koralové útesy tvoria významný prvok oceánskych ekosystémov. Hoci pokrývajú len jedno percento dna oceánov, žije v nich až štvrtina druhov morskej flóry a fauny. Z koralových útesov majú prínos aj ľudia, v podobe zárobkov z cestovného ruchu či rybolovu alebo ich, hoci nevedomky, využívajú ako ochranu pobrežia pred eróziou a ďalšími negatívnymi vplyvmi.

- - Inzercia - -