Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vážime si slobodu, ktorou disponujeme?

november 17, 2021 - 08:40
Sloboda je dar. Žiť, dýchať, tešiť sa, vnímať krásy života, to všetko si vďaka nej môžeme dovoliť a ďakujeme za to našim rodičom, ktorí mali dosť odvahy vystúpiť a postaviť sa neľahkému režimu, ktorý pred 32 rokmi vládol. Vážime si ju dostatočne?
Foto: 
eduworld.sk
Mala som 3 roky, keď som sedela otcovi na pleciach a nadšene štrngala kľúčikmi. Časť mojej rodiny sa živý umením a na ich nadšených tvárach bolo vidno, ako veľmi sa z podareného víťazstva tešia. Mali plno ideálov o zmenách a ich očakávania boli naozaj veľké. Dnes, keď sedíme za spoločným stolom vidím pokles ich nadšenia, zmätok a miestami až frustráciu. Pritom žijeme najmiernejšiu dobu v zemepisnom pásme v našej časti Európy, máme denne na stole jedla koľko potrebujeme, nik nás v práci nelynčuje, ak vyjadríme slušne svoj názor, je to tak, alebo sa mýlim?
Sme my vlastne schopní precítiť vďačnosť za to, že sme nažive a za to, čo všetko môžeme v jeden obyčajný deň zažiť? Príjemné stretnutia s priateľmi, výchova detí, práca na sebe samom, zveľaďovanie okolia, to všetko sú veci, ktoré za minulého režimu podliehali jasne daným pravidlám. V súčasnosti si ich môžeme prispôsobiť samy sebe. A nie je práve to problém? Náročnosť úlohy ako prevziať zodpovednosť sám za seba a z toho plynúce konzekvencie? Je totiž pohodlné strčiť hlavu do piesku, lenže to nás nikam neposunie. A za to ani naši rodičia nemrzli na námestiach.
“Len málokto ma takú veľkú schopnosť sebadisciplíny, aby dokázal udržovať skutočne láskyplné a konštruktívne vzťahy v rodine i mimo nej. Sloboda a láska musia ísť ruka v ruke. Bez sebadisciplíny, ktorá doprevádza skutočnú lásku, je sloboda vždy bezcitná a deštruktívna.”
Morgan Scott Peck, americký psychiater ( 1936-2005)

- - Inzercia - -