Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Premiér Eduard Heger ohlásil lockdown pre nezaočkovaných

november 18, 2021 - 14:52
Od pondelka sa na Slovensku sprísnia protipandemické opatrenia. Vo štvrtok o tom rozhodla vláda. Zmeny ohlásil predseda vlády Eduard Heger ešte po utorkovom zasadnutí kabinetu. Navrhlo ich konzílium odborníkov. Aktualizácia COVID automatu prichádza podľa zverejneného dokumentu v čase, keď je epidemiologická situácia nepriaznivá a naďalej sa zhoršuje.
Foto: 
red

Ako po rokovaní kabinetu uviedol predseda vlády Eduard Heger, zmeny sú dočasné a slúžia na stabilizáciu kritickej situácie v nemocniciach. „Najviac ohrození sú nezaočkovaní, preto výrazne sprísňujeme opatrenia pre nezaočkovaných. Je to lockdown pre nezaočkovaných, kvôli ich ochrane,” zhrnul zmeny premiér. Zároveň sa zrovnoprávňujú očkovaní a tí, ktorí ochorenie prekonali. Tí sa napríklad nebudú musieť dva krát do týždňa testovať do práce alebo navštevovať nákupné centrá. Na druhej strane sa ale pre nich sprísňuje účasť na hromadných podujatiach.

COVID AUTOMAT na stiahnutie:  

Nápor na nemocnice je podľa Hegera obrovský, nedostupné sú ventilácie, ale aj miesta na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Zároveň potvrdil, že lekári sa už musia rozhodovať, komu pomôžu a komu nie a obmedzované je aj poskytovanie „necovidovej" zdravotnej starostlivosti. „Toto je stav, ktorý chceme zvrátiť, preto aj táto zmena,” skonštatoval premiér. Taktiež potvrdil, že aktuálne zmeny sú určitým medzikrokom pred možným uvoľnením, ktoré by mohlo nastať v prípade zlepšenia situácie.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský doplnil, že situácia je aktuálne bohužiaľ taká zlá, že určité obmedzenia budú musieť strpieť aj zaočkovaní. Opätovne vyzval ľudí, aby dodržiavali opatrenia a zároveň, aby sa ich aj snažili vynucovať. „Ak vás niekto neskontroluje, žiadajte, aby ste boli skontrolovaní,” vyzval minister. Podľa neho by aktuálne opatrenia mali pomôcť krivku ochorenia sploštiť. „My týmto získavame čas. Ak nebude progres, dôjde k opatreniam tvrdšieho charakteru,” skonštatoval s tým, že prijaté zmeny zodpovedajú tomu, čo aktuálne na Slovensku potrebujeme.

Zdravotníctvo je na hrane aj podľa ministra obrany Jaroslava Naďa. Apeloval na občanov, aby sa správali zodpovedne a prisľúbil pomoc zo strany ozbrojených síl. „Dnešným dňom nasadzujeme 400 príslušníkov ozbrojených síl na celom Slovensku na riešenie covidovej situácie,” oznámil minister. K zlepšeniu aktuálneho stavu chce prispieť aj rezort vnútra. Jeho šéf Roman Mikulec avizoval dôsledné kontroly. Situácia podľa predstaviteľov vlády nie je ľahká. „Sme v tvrdom boji s covidom a vidíme, že jediná cesta, ako z toho von, je očkovanie," odkázal na záver premiér.

Samotný Covid automat konštatuje, že rýchlo rastúci počet hospitalizovaných pacientov môže na Slovensku preťažiť zdravotnícky systém a viesť k humanitárnej kríze s nevyhnutnou zahraničnou pomocou. V prípade pokračujúceho zhoršovania a prekročenia hranice 3 200 hospitalizovaných bude Slovensko podľa schváleného materiálu na prahu humanitárnej katastrofy. "V tejto fáze odporúčame prijatím uznesenia vlády vypnúť COVID automat a aplikovať prísne celonárodné obmedzenia," píše sa v dokumente.

- - Inzercia - -