Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Poznáte pravidlá fungovania v Amišskej komunite?

november 27, 2021 - 08:30
Amiši sú známi pre svoje jednoducho riešené bývanie, prosté šaty a neochotu prijímať nové technologické vymoženosti. Ide o skupinu tradicionalistických kresťanských cirkevných spoločenstiev so švajčiarským anabaptistickým pôvodom.
Foto: 
shutterstock

V súčastnosti žije na svete asi 250 tisíc Amišov a väčšina z nich má 6-7 detí. Aj vďaka tomu sa za posledných 15 rokov ich populácia zvýšila o 120%. Majú zakázané alebo obmedzené používať elektrinu, telefóny a autá. Majú prísne predpísané aké oblečenie smú nosiť. V prípade núdze majú povolené telefonovať z telefónnej búdky. Hodnoty Amišov nájdete v živote na vidieku, manuálnej práci a pokore, čo je pre nich Božie slovo. Členovia amišskej komunity, ktorí nespĺňajú všetky ich zákony, bývajú z cirkvi a komunity vylúčení, prevádzkujú si vlastné školy, ktoré vyučujú deti len do 13 alebo 14 rokov života. V 16 roku života adolescenta začína jeho odborná príprava pod vedením svojich rodičov, komunity a učiteľov zo školy. Pre všetkých Amišov je rodina posvätná, preto s ňou pestujú dobré vzťahy, rodia deti, vychovávajú ich a stýkajú sa so susedmi a príbuznými. Amiši namiesto automobilových dopravných prostriedkov používajú kone a konské záprahy.

amish-v-meste-696x352.jpg

Foto: 
en.wikipedia.org

Existuje pravidlo „rumspringa“, ktoré umožňuje mladým Amišom vo svojich 16 rokoch „ísť do sveta“. V tomto období sa mladý Amiš môže obliekať ako bežný človek mimo komunity, môže chodiť do bežnej školy, mať iných priateľov, používať všetky výdobytky modernej technológie. Amišovia chcú týmto gestom ponúknuť jedincovi slobodu v rozhodovaní, či v amišskej komunite zostanú alebo sa od nej odpoja. Väčšina Amišov sa vráti naspäť do komunity.

shutterstock_2008460552.jpg

Foto: 
shutterstock

Ako by ste sa vy rozhodli?:)

- - Inzercia - -