Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dnes uplynie 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka

november 27, 2021 - 10:35
Bol symbolom Pražskej jari a potom aj sovietskej okupácie. Taktiež symbolom odvahy, ľudskosti a nádeje. Považovali ho za lídra celospoločenskej snahy o demokratizáciu komunistického režimu v Československu v roku 1968. V novembri roku 1989 sa zapojil do procesu politických zmien a v decembri toho istého roku sa stal predsedom Federálneho zhromaždenia Československej socialistickej republiky.
Foto: 

Rok 1968 bol hviezdnou hodinou pre Komunistickú stranu Československa i jej vtedajšieho prvého tajomníka Alexandra Dubčeka. Nikdy predtým, ani nikdy potom sa nestalo, že by mali komunisti a ich šéf na svojej strane takú silnú podporu verejnosti. Zomrel na následky autonehody 7.11.1992.

fc8a9427.jpg

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vpravo) si pripomenula 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka položením venca k jeho hrobu na bratislavskom Cintoríne Slávičie údolie
Foto: 
SITA
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vpravo) si pripomenula 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka položením venca k jeho hrobu na bratislavskom Cintoríne Slávičie údolie

Záujímavosť: 26. novembra 2021 začne Národná banka Slovenska predávať striebornú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote 10 eur „Alexander Dubček  - 100. výročie narodenia". Predaj strieborných zberateľských euromincí je zabezpečovaný len prostredníctvom zmluvných partnerov Národnej banky Slovenska.

Autormi výtvarného návrhu striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur sú Štefan Novotný (averz euromince) a Mgr. art. Martin Sabol (reverz euromince). Uvedené zberateľské euromince sú vyrobené v bežnom vyhotovení a vo vyhotovení proof. Rovnako 26. novembra 2021 začne Národná banka Slovenska vymieňať aj pamätnú mincu v nominálnej hodnote 2 eurá vydávanú pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka. Autorom návrhu národnej strany pamätnej euromince je Branislav Ronai. Pamätné euromince sú vyrobené  v celkovom množstve 1 mil. kusov.

Výmena pamätnej euromince sa bude vykonávať v limitovanom množstve 50 kusov na jedného záujemcu v pokladniciach ústredia Národnej banky Slovenska v Bratislave a v jej expozitúrach v Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a Košiciach v čase ich pokladničných hodín.

Zdroj: nbs.sk

SYND 27 7 68 DUBCEK SPEECH TO NATION

- - Inzercia - -