Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dnes zapaľujeme prvú sviečku na adventnom venci

november 27, 2022 - 08:52
Advent vyzýva kresťanov k stretnutiu s Kristom v našom každodennom živote a pripravuje ich na jeho slávny druhý príchod. Adventná doba nie je našťastie len časom nákupnej horúčky, ale aj časom na stíšenie a zamyslenia sa nad sebou.
Foto: 
shutterstock

Adventné obdobie sa vymedzuje na 4 nedele pred sviatkom narodenia Ježiša. Predstavuje obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. Adventný veniec je od nepamäti symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. Predstavuje symboliku Kristovho kríža alebo tiež Božiu večnosť a jednotu a má jasne dané pravidlá, ako by mal vyzerať. Dôležité sú farby.  Zelené vetvičky (ihličnanov alebo cezmíny prestavujú život) s tromi fialovými (dôstojnosť, pokánie) a jednou ružovou sviečkou (zasvätenou priateľstvu). Sviečky sa zapaľujú proti smeru hodinových ručičiek. Časté sú aj vence s piatou - bielou sviečkou - uprostred. Tá sa zapaľuje na Štedrý deň a symbolizuje Krista.

 1. sviečka - Zapaľuje sa prvý adventný - železnú - nedeľu. Tento rok vychádza na dnes, 27. novembra. Sviečka sa volá Nádej.

 2. sviečka - Zapaľuje sa druhú adventnú - bronzovú - nedeľu. Tento rok vychádza na 4. decembra. Sviečka sa volá Mier

 3. sviečka - Zapaľuje sa tretí adventný - striebornú - nedeľu. Tento rok vychádza na 11. decembra. Sviečka sa volá Priateľstvo a mala by byť ružová. 

 4. sviečka - Zapaľuje sa štvrtú adventnú - zlatú - nedeľu. Tento rok vychádza na 18. decembra. Sviečka sa volá Láska

 5. sviečka - Zapaľuje sa na Štedrý deň po západe slnka. Je biela a zasvätená Kristovi, ktorý rozptyľuje temnotu, lebo On je Svetlo.

- - Inzercia - -